Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Pamięć i zobowiązanie. 41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

- Jak podaje IPN, w nocne działania z 12 na 13 grudnia 1981 r. zaangażowanych zostało 30 tysięcy funkcjonariuszy i ponad 70 tysięcy żołnierzy. Zatrzymania, nakazy, aresztowania i represje stały się faktem umocowanym formalnie przez wprowadzenie stanu wojennego. Proceder ten, który miał przynieść ogromne koszty społeczne, na stałe zmienił oblicze Polski. Dziś oddaliśmy hołd wszystkim represjonowanym i zamordowanym przez reżim komunistyczny. To nasze zobowiązanie, by podtrzymywać pamięć o Bohaterach tamtego okresu – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita. 

Pamięć i zobowiązanie

Rocznicowe wydarzenia odbyły się dzisiaj w całej Polsce. Także w Krakowie, w miejscu szczególnie ważnym dla Polaków – w wawelskiej katedrze – modlono się w intencji Ojczyzny i Ofiar stanu wojennego. 

W obchodach przygotowanych przez Region Małopolski NSZZ „Solidarność” uczestniczyli m.in. wojewoda małopolski Łukasz Kmita, I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz i wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka. 

Tuż po mszy świętej, której przewodniczył metropolita krakowski ks. arcybiskup Marek Jędraszewski, zebrani udali się na plac o. Adama Studzińskiego. To tu, pod Krzyżem Katyńskim, złożone zostały wiązanki i wieńce. Zapalono także symboliczne znicze. 

- Nasza obecność tutaj jest lekcją historii, która przypomina o ważnych atrybutach wolności. Z pokorą tę lekcję przyjmujemy, składając hołd wszystkim, których dotknęło ramię komunistycznego reżimu. A skala ta była ogromna. Kilkadziesiąt osób zabitych w czasie pacyfikacji strajków, manifestacji, około 10 tysięcy internowanych, 12 tysięcy skazanych przez komunistyczne sądy i dalsze 200 tysięcy przez kolegia ds. wykroczeń. Wreszcie kilka tysięcy wyrzuconych z pracy i kolejne ponad 2,6 tysiąca zmuszonych do opuszczenia Ojczyzny. Swoją obecnością potwierdzamy, że pamiętamy! – dodaje wojewoda Łukasz Kmita.

Światło Wolności 

W 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce wojewoda zaprosił do siebie członków Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych. W rozmowach, których trzonem stały się wspomnienia grudniowych wydarzeń, uczestniczyli także przedstawiciele Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie z dyrektorem dr hab. Filipem Musiałem na czele oraz organizatorzy dzisiejszych wydarzeń rocznicowych z Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność”. 

Dokładnie o godz. 19.30 w oknach gabinetu wojewody Kmity przy ul. Basztowej, zebrani wspólnie zapalili i umieścili świecę. Symbol ten wpisuje się w kampanię społeczną prowadzoną przez Instytut Pamięci Narodowej. Apel pod hasłem „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” nawiązuje do światła wolności, jakie w ślad za prośbą ówczesnego prezydenta USA Ronalda Reagana i polskiego papieża Jana Pawła II, zapalone zostało w oknach domów w Polsce i na świecie. Był to wyraz solidarności i symbol przypominający, że światła wolności nie da się zgasić. 

Pamiętają – pamiętaMY!

W tym roku, w ramach obchodów rocznicowych przygotowany został specjalny projekt pod hasłem: „Pamiętają-pamiętaMY!”. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie zebrał wspomnienia o grudniu 1981 r. Przybliża on przebieg wydarzeń widzianych oczami ofiar i poszkodowanych. 
 

- Brak informacji, przemoc, niepokój, nagłe zatrzymania w nocy, ukrywanie się – czasem przez wiele miesięcy z dala od najbliższych. Tymi wspomnieniami podzielili się uczestnicy wydarzeń, represjonowani i doświadczeni machiną komunistycznego reżimu. Wśród nich są m.in. członkowie Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych. Pomimo upływu lat wspomnienia te pozostają żywe. Poprzez ich utrwalenie chcemy pokazać, że trwa także pamięć o wydarzeniach sprzed 41 lat– tłumaczy wojewoda Łukasz Kmita.

Rocznicowe infografiki wraz z cytatami zostały opublikowane na profilach Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie w mediach społecznościowych oraz na stronie naszego Urzędu. 

Olkusz pamięta…

Tego dnia rano wojewoda małopolski Łukasz Kmita uczestniczył także w obchodach rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Olkuszu. Na zaproszenie dyrektor Zespołu Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica wojewoda towarzyszył młodzieży w uroczystości pod Pomnikiem Ofiar Komunizmu. 

- Budowanie tożsamości narodowej opiera się m.in. na przekazywaniu pewnych postaw. Jedną z takich form jest aktywne włączanie młodzieży w rocznicowe wydarzenia, które przypominają o dziejach naszego narodu. To także forma żywej lekcji historii, szczególnie wówczas, gdy towarzyszą takim wydarzeniom naoczni świadkowie minionych lat – mówi wojewoda Łukasz Kmita.

W ramach rocznicowych uroczystości odbyła się także wędrówka szlakiem „Solidarności” po olkuskich miejscach pamięci. 

Bądź wierny, idź

Obchody 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce nie mogły ominąć miejsca – symbolu, znajdującego się przy placu Centralnym w Krakowie, Nowej Hucie. To tu znajduje się sporej wielkości monument w kształcie litery „V”. Nawiązuje on do palców dłoni ułożonych na kształt litery rozpoczynającej słowo „zwycięstwo” (z ang. victory). Pomnik Solidarności – bo o nim mowa – poświęcony jest pamięci pierwszych uczestników zrywów solidarnościowych i jak głosi dalej napis umieszczony u jego podstawy: wszystkich tych bezimiennych, którzy jako pierwsi w okresie powojennym stanęli do walki w obronie wiary, praw pracowniczych i godności ludzkiej. Na tablicy znajdującej się z boku pomnika widnieje zaś fragment przesłania z wiersza Zbigniewa Herberta: Bądź wierny. Idź. 

W tym szczególnym dniu wojewoda małopolski Łukasz Kmita oddał hołd wszystkim ofiarom i poszkodowanym przez reżim komunistyczny, składając kwiaty u podnóża pomnika.

- Takich miejsc, jak to w Nowej Hucie, jest na naszej małopolskiej mapie znacznie więcej. Wyznaczają one swój wyjątkowy szlak pamięci. Pamięci, której podtrzymywanie i pielęgnowanie jest naszym obowiązkiem – podsumowuje wojewoda Kmita. 



Podziel się
Oceń

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Reklama
Wystawa „W babcinej izbie” w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie Wystawa „W babcinej izbie” w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie Data rozpoczęcia wydarzenia: 06.11.2024 Wystawa „W babcinej izbie” to niezwykła ekspozycja, która odtwarza wnętrze tradycyjnej wiejskiej chaty z przełomu XIX i XX wieku, umożliwiając zwiedzającym podróż w czasie i doświadczenie życia dawnej wsi. Przestrzeń wystawy składa się z sieni, izby i komory, typowych pomieszczeń wiejskiego domostwa tamtego okresu. Wszystkie elementy wyposażenia pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum Ziemi Tarnowskiej, co dodaje autentyczności i pozwala w pełni zanurzyć się w przeszłość.Ekspozycja to także idealna przestrzeń do zajęć edukacyjnych, które przybliżą tradycyjny kalendarz obrzędowy oraz kulturę materialną i niematerialną miejscowości okolic Tarnowa w okresie galicyjskim.Wystawa otwarta w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie 7 października br. dostępna będzie dla zwiedzających do października 2025 roku oferując wyjątkową możliwość zgłębienia historii i kultury ludowej regionu tarnowskiego.Wieczór poetycki z Dariuszem Marcinkiem Wieczór poetycki z Dariuszem Marcinkiem Data rozpoczęcia wydarzenia: 28.11.2024 Wieczór poetycki Dariusza Marcinka odbędzie 28 listopada (czwartek) o godzinie 18:00 w Czytelni czasopism Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie, przy ul. Krakowskiej 4 (parter). Spotkanie poprowadzi Katarzyna Nalezińska. Wstęp wolny.DARIUSZ MARCINEKurodzony w 1977 roku. Ukończył polonistykę na UJ. Mieszka, pracuje i tworzy w Tarnowie. W swoich tekstach poetyckich i improwizacjach gitarowych podróżuje w głąb siebie, stara się także kontemplować tajemnicę codzienności. W roku 2021 wydał tomik poezji „Oddalenia”.
KONCERT poetycko-muzyczny Henryk Szancer w 120 rocznicę urodzin KONCERT poetycko-muzyczny Henryk Szancer w 120 rocznicę urodzin Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.12.2024 Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie artystyczno - historyczne w Tarnowie; koncert poetycko - muzyczny poświęcony twórczości nowo odkrywanego tarnowskiego poety, HENRYKA SZANCERA w 120 rocznicę urodzin artysty. Rodzina Szancerów od wieków związana była z miastem Tarnów i regionem tarnowskim, z której wywodził się m.in. wybitny grafik, Jan Marcin Szancer, kuzyn Henryka, bohatera jubileuszowego koncertu. Henryk Szancer pozostawił po sobie liczne wiersze, które obecnie po latach zapomnienia powracają do świadomości literackiej zainteresowanych odbiorców, artystów oraz historyków. W czasie koncertu prezentowane będą wybrane wiersze m.in ze zbioru „Miasta i strofy włoskie”, które to przeplatane będą muzyką Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Stanisława Moniuszki i Inn. Wydarzenie będzie uhonorowane GOŚĆMI SPECJALNYMI, którzy wprowadzą słuchaczy w historię rodziny Szancerów oraz prywatne wspomnienia. A będą nimi: Elizabeth SZANCER - córka Henryka Szancera, kuratorka sztuki i założycielka ESKart LLC w Nowym Jorku, która na to wydarzenie przyleci specjalnie z Nowego Jorku.Adam BARTOSZ - historyk, etnograf, specjalista w dziedzinach muzeologia, kultura i historia Romów oraz Żydów. WYKONAWCY: Kacper Rokosz - recytacjeKatarzyna Plewniak- mezzosopran Joanna Łukasik - fortepian Paweł Łukasik - altówka Juliusz Łukasik - fortepian Organizator: Polska Fundacja Kultury i Rozwoju Partnerzy: Urząd Miasta Tarnowa Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie Rada Osiedla Starówka w Tarnowie Data: 1 grudnia (niedziela)  godz. 16.00Miejsce: Sala Lustrzana, ul. Wałowa 10 w TarnowieWSTĘP WOLNY! "Dzień z życia faceta" - Piotr Ziębiński - Wenisaż "Dzień z życia faceta" - Piotr Ziębiński - Wenisaż Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.12.2024 Piotr Ziębiński o sobie:Jestem tarnowianinem, urodziłem się w 1985 r. Fotografią interesowałem się już od wczesnych latach szkoły podstawowej fotografując z małymi przerwami. Swoją pasję do fotografowania na nowo odkryłem, uczęszczając do Otwartej Pracowni Fotograficznej, gdzie uczestniczyłem w zajęciach grupy podstawowej i zaawansowanej. W latach 2021/2022 uczestniczyłem dodatkowo w zajęciach Akademii FIAP. Miałem przyjemność wziąć udział w wystawie TCK Akademia FIAP” w 2022 r gdzie zaprezentowałem swoje dwie prace. Kolejną wystawą tym razem indywidualną była wystawa „Dzień życia faceta” organizowana w ramach wernisaży dzień po dniu. Brałem również udział w warsztatach fotograficznych, „Studio nie jest straszne – praca z modelką, portret studyjny”. W fotografii poszukuję swojej drogi. Lubię fotografować przyrodę architekturę. Obecnie interesuję się fotografią streetową i produktową.Od 2022 roku jestem członkiem Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego.
Reklama
Trzy osoby poszkodowane w tym dziecko po wypadku w Roztoce Trzy osoby poszkodowane w tym dziecko po wypadku w Roztoce W miejscowości Roztoka doszło do wypadku drogowego dwóch samochodów osobowych. W zdarzeniu trzy osoby zostały poszkodowane w tym jedno dziecko. W celu ewakuacji poszkodowanych strażacy musieli użyć sprzętu hydraulicznego.Data dodania artykułu: 10.11.2024 00:47Wypadek między Luszowicami a Smykowem. Kierowca zniknął z miejsca zdarzenia Wypadek między Luszowicami a Smykowem. Kierowca zniknął z miejsca zdarzenia Do groźnego wypadku doszło około godziny 24:00 w nocy z 18 na 19 listopada na drodze między Luszowicami a Smykowem w powiecie dąbrowskim. Kierujący samochodem osobowym z nieznanych przyczyn wypadł z jezdni na łuku drogi i uderzył w drzewo, po tym zdarzeniu zniknął z miejsca wypadku.Data dodania artykułu: 19.11.2024 09:55Cztery samochody zderzyły się w Tuchowie. Są poszkodowani Cztery samochody zderzyły się w Tuchowie. Są poszkodowani Data dodania artykułu: 19.11.2024 10:01Samochód spłonął na autostradzie A4 pomiędzy Tarnowem a Brzeskiem. Na pożar najechali strażacy w drodze na ćwiczenia Samochód spłonął na autostradzie A4 pomiędzy Tarnowem a Brzeskiem. Na pożar najechali strażacy w drodze na ćwiczenia Na autostradzie A4 w kierunku Krakowa na 477 km (w. Tarnów-Mościce - w. Brzesko) doszło do pożaru samochodu osobowego. Na zdarzenie najechali strażacy z JRG Tarnów, którzy byli w drodze na ćwiczenia. Auto objęte było w całości ogniem - informuje portal 112Tarnów.plData dodania artykułu: 17.11.2024 16:53Znasz mężczyznę ze zdjęcia? Policja zwraca się z prośbą ustalenia personaliów włamywacza Znasz mężczyznę ze zdjęcia? Policja zwraca się z prośbą ustalenia personaliów włamywacza Data dodania artykułu: 13.11.2024 17:03Zderzenie dwóch samochodów w centrum Dąbrowy Tarnowskiej. Jedna osoba w szpitalu Zderzenie dwóch samochodów w centrum Dąbrowy Tarnowskiej. Jedna osoba w szpitalu Data dodania artykułu: 21.11.2024 22:48
SKUP TRAKTORKÓW DO TRAWY TRAKTORKI OGRODOWE TRAKTOREK SKUP TRAKTORKÓW DO TRAWY TRAKTORKI OGRODOWE TRAKTOREK SKUP TRAKTORKÓW DO TRAWY, KOSIAREK, TRAKTOREK OGRODOWY TRAKTORÓW TRAKTORKI! Skupujemy w każdym stanie- sprawne, uszkodzone, do remontu. Stan wizualny obojętny- uszkodzone lub w pełni sprawne a także z przeznaczeniem na części! Dojeżdżamy na miejsce, płacimy gotówką od ręki! Odbieramy własnym transportem. Dziś dzwonisz- dziś sprzedajesz! DZIŚ GOTÓWKA! Cała małopolska, śląskie, dojeżdżamy także w inne rejony kraju 24h/7 Zachęcamy do kontaktu 7 dni w tygodniu! Zapraszmy! TEL: 506 816 452 Do wyszukiwarki: skup sprzętu i narzędzi ogrodniczych ogrodnicze ogrodniczy ogrodnicza traktorków do trawy ogrodowych ogrodowy sadowniczych rolniczych kosiarki kosiarek traktory traktorów traktor maszyny maszyn maszyna ogrodniczy ogrodnicza traktorek traktorki skup odkup kupię kupno odkup gotówkaObiekt lub jego część do wynajęcia Obiekt lub jego część do wynajęcia Cena: 10 PLNOferujemy do wynajęcia obiekt lub jego część - położony na działce o powierzchni 1,2 ha znajdujący się w miejscowości Świebodzin, która jest oddalona około 15 minut drogi od Tarnowa w woj. małopolskim. Położenie obiektu od południowej strony miasta, odległość do węzłów autostradowych A4 - Kraków-Rzeszów ok. 13km. Na ogrodzonym terenie znajdują się: * hala: tzw. zimna o pow. 1120m2 ( 40m x28m wys.7 m) * hala tzw. ciepła o pow. 1960m2 ( 56m x 35m wys.7m) * magazyny z budynkami biurowymi oraz rampą o pow. 1300m2 (22m x 60 m) * 200m2 piętrowy budynek z możliwością wykorzystania go na pokoje mieszkalne dla pracowników, biura etc * pełny socjal. * baza parkingowa, spedycyjna - Na obiekcie wylewki dostosowane do magazynowania i transportu ciężkich i dużych gabarytów. CENA NAJMU - od 10 zł /m2 Szczegóły oferty 516179155 BEŚCIAK NIERUCHOMOŚCI zapraszamyCM Ryska - Twój lekarz rodzinny Białystok CM Ryska - Twój lekarz rodzinny Białystok Centrum Medyczne Ryska w Białymstoku oferuje kompleksową opiekę medyczną w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej, zapewniając zarówno dzieciom, jak i dorosłym dostęp do wykwalifikowanych lekarzy oraz pielęgniarek. Pacjenci mogą korzystać z szerokiego zakresu usług, w tym badań diagnostycznych, szczepień oraz wizyt domowych, co znacząco podnosi komfort i jakość opieki zdrowotnej. https://www.cmryska.pl/lekarz-rodzinny-w-bialymstoku/
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: -1°C Miasto: TARNÓW

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama