- Przede wszystkim ja się cieszę, że osoby z powiatu tarnowskiego czytają i recytują wiersze Tadeusza Nowaka. Jest to z pewnością wybitna postać nie tylko na poziomie powiatu tarnowskiego i nie tylko na poziomie Małopolski, ale także krajowym ze względu nie na osobiste podejście do krajana, ale ze względu na jego osiągnięcia i wyróżnienia. Dla mnie osobiście wiersz jest takim pomostem pomiędzy sercem a duszą, gdzie daje możliwość upustu myśli i tego, co jest w nas i to właśnie swoją twórczością pokazywał Tadeusz Nowak - mówi Tomasz Banek, wójt gminy Wietrzychowice.
Uczniowie zaprezentowali się w poniedziałek (12.12) na wyjątkowej scenie w Gminnym Centrum Kultury w Wietrzychowicach.
- Ogromna praca Gminnego Centrum Kultury, nie tylko ta finansowa, ale także i fizyczna, a także współpraca ze Stowarzyszeniem Michałowice Mało, które napisało projekt. Jakby w ramach tego wydarzenia także współpraca z zespołem szkolno-przedszkolnym, bo jak tworzyć i mówić o Tadeuszu Nowaku bez edukacji, bez szkoły. Wielkie podziękowanie także dla pana starosty Romana Łucarza, za wsparcie finansowe tego wydarzenia - dodaje Tomasz Banek.
Występy młodych artystów oceniało profesjonalne jury, które nie miało łatwego zadania, ponieważ poziom występów uczestników był naprawdę imponujący.
- W przypadku młodych artystów czy osób, które decydują się na udział w konkursie recytatorskim, tutaj wziąć pod uwagę też inną ekspresję tych młodych ludzi czy inne odczytanie poezji, nie łatwiej zresztą poezji Tadeusza Nowaka. Dla tych młodych osób poezja Tadeusza Nowaka jest na pewno poezją trudną - tłumaczy Ewa Stańczyk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie.
- W związku z tym, że jestem krajanem, że moi dziadkowie urodzili się w tej miejscowości, więc często mnie zapraszają i bywam na takich konkursach - nie odmawiam. Byłem nawet na szkolnych etapach, teraz jest już międzygminny, także oczywiście bardzo się cieszę i widzę nowe twarze, więc myślę, że to się tak rozkręca. Coraz więcej młodzieży czyta Tadeusza Nowaka i w ogóle literaturę, więc to jest budujące - dodaje Jerzy Pal, aktor Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.
- To jest zawsze rzecz bardzo względna, czasem jakieś ulotne wrażenie sprawia, że jest ten punkt więcej lub mniej, a potem się te punkty sumuje. Przypuszczam, że gdybyśmy po ocenie jeszcze raz mógł przejrzeć te wykonania, to kolejność mogłaby być zgoła inna, ale taki jest urok tego typu konkursów i tego się nie da uniknąć - wyjaśnia Tadeusz Trytek, zastępca dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie.
W konkursie wzięło udział ponad 20 uczestników. Zapytaliśmy ich, w jaki sposób przygotowywali się do występu i co zaprezentowali.
Dodajmy, że organizatorami konkursu byli: wójt gminy Wietrzychowice, Gminne Centrum Kultury w Wietrzychowicach, Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie, oraz Stowarzyszenie Miechowice Małe. Podczas wydarzenia odbyło się także spotkanie z Tomaszem Olbratowskim.