- To jest najwyższe wyróżnienie, jakie gmina Gręboszów, rada gminy Gręboszów może przyznać. W dowód wdzięczności za całokształt działalności, za decyzje i działania, które były podejmowane na przestrzeni lat na terenie gminy Gręboszów, albo dla gminy Gręboszów - mówi Marek Mosio, przewodniczący Rady Gminy Gręboszów.
- Wręczamy tytuły honorowych obywateli osobom, które w sposób bardzo szczególny zasłużyły się dla gminy. Ksiądz prałat wybudował w trakcie PRL-u kościół, jest to ksiądz Władysław Szyszeń, również jest to historyk Romuald Karaś, który napisał cztery tomy książek na temat majora Henryka Sucharskiego oraz ksiądz prałat Ryszard Banach, który walczył o dobre imię majora Henryka Sucharskiego, a teraz rozpisuje się dosyć obszernie na temat kandydatki na ołtarze pochodzącej z gminy Gręboszów Stefani Łąckiej – przybliża sylwetki honorowanych Krzysztof Gil, wójt gminy Gręboszów.
Tytuły Honorowego Obywatelstwa Gminy Gręboszów wręczono w trakcie uroczystej sesji w obecności wójta, radnych oraz zaproszonych gości. W trakcie wydarzenia odsłonięto też podobizny wyróżnionych tym tytułem osób.
- Dla mnie to jest takie dostrzeżenie, że coś dobrego dla tego środowiska zrobiłem albo że mam zamiar. Mam w tej chwili na tapecie monografię, dzieje parafii gręboszowskiej, myślę, że ją przygotuje do druku jeszcze przed swoją śmiercią - mówi ks. prałat Ryszard Banach.
- Ja jestem dłużnikiem gminy Gręboszów, a największym dłużnikiem jestem majora Henryka Sucharskiego, którego tego opluto, zniesławiono, na wszelkie sposoby, kiedy nie żył i nie mógł się bronić. Ja podjąłem zadanie przywrócenia jego zszarganej czci. Napisałem już trzy tomy, pierwszy "Klątwa i cud", drugi "Tajemna broń", trzeci "Bohater wielkiej wojny", czwarty teraz się ukaże "Virtuti milirati", piąty będzie "Zwycięzca" - zaznacza Romuald Karaś.
- Odznaczono również budowniczego kościoła w Borusowej. - Tam byłem przez 35 lat proboszczem, teraz jestem w Otfinowie już trzeci rok, także łącznie jest to 38 lat. To jest chyba moja jedyna zasługa. Moi współnominaci pisali książki, dzieła ja tu tylko przebywałem i starałem się na swój sposób jakoś włączać w życie tutejszej gminy. Dziękuję za wyróżnienie, chociaż zacnych szczególnych zasług nie złożyłem - dodaje ks. prałat Władysław Szyrszeń.
Obecnie gmina Gręboszów ma już ośmiu honorowych obywateli. W ubiegłym roku tytuł ten przyznano generałowi Zdzisławowi Baszakowi pochodzącemu z Woli Gręboszowskiej.