- W chrześcijaństwie jest to oczekiwanie na podwójnie przyjście Chrystusa, to historyczne, które dokonało się ponad 2 tysiące lat temu i o tym przypomina nam Boże Narodzenie, ale jest też ten drugi wymiar przyjścia na końcu czasów. Adwent w swojej strukturze posiada dwa podokresy: pierwsza część Adwentu w liturgii słowa mówi nam o tym ostatecznym przyjściu Chrystusa, a druga część Adwentu od 17 grudnia ukierunkowuje nas na to historyczne przyjście Jezusa Chrystusa – mówi ks. Ryszard Nowak, rzecznik prasowy tarnowskiej kurii.
Podczas nabożeństw adwentowych księża zakładają szaty w kolorze fioletowym. - Kiedy wstalibyśmy o świcie i popatrzyli na wschód to wschodzące słońce wyłaniające się tak podświetla niebo, że jest ono w kolorze fioletowo-różowym. Jest to zwiastun nadejścia dnia, a słońce jest symbolem Jezusa Chrystusa. Ta poświata o świcie, czyli ten adwentowy fiolet jest zwiastunem Jezusa Chrystusa, który przyjdzie w Boże Narodzenie, dlatego ten kolor właśnie dominuje w liturgii adwentowej – tłumaczy ks. Ryszard Nowak.
Roraty to jedne z najbardziej charakterystycznych nabożeństw adwentowych. Podczas mszy rozpalane są świece roratnie. - Jest to świeca, która symbolizuje Matkę Bożą, a wosk przypomina o cielności człowieka, knot to jest symbol duszy, a płomień to jest światło Ducha Świętego. Świece roratnie są zapalane w trakcie specjalnie odprawianych mszy świętych w Adwencie, nazywanych mszami roratnymi. O świcie, są to piękne tradycje związane z przychodzeniem do kościoła z lampionami – dodaje ks. Ryszard Nowak.
W trakcie oczekiwań na święta Bożego Narodzenia jedną z najbardziej charakterystycznych tradycji jest wieniec adwentowy. Powinien on być zrobiony z gałązek drzewa iglastego na, którym umieszczone są cztery świece, rozpalane po jednej w każdą niedzielę Adwentu.