- Można zauważyć w tej chwili duże zainteresowanie przeszłością. Koła gospodyń, stowarzyszenia bardzo chętnie wracają do dawnych czasów i to, co kojarzy nam się z ich działalnością to nie tylko kuchnia, tradycyjne potrawy, ale również coraz częściej poszukiwanie dawnych tradycji, poszukiwanie tego, jak wyglądał regionalny strój. Bardzo wiele pań odtwarza takie stroje, poszukuje dawnych wzorów, sięga do starych rodzinnych fotografii, czasami panie korzystają również ze zbiorów muzealnych, żeby takie stroje odpowiednie dla danych wsi sobie odtworzyć – mówi Urszula Gieroń, kustosz Muzeum Etnograficznego w Tarnowie.
- Mieliśmy taki pomysł na projekt "To i owo na folkowo", który został dofinansowany ze środków Województwa Małopolskiego. Bardzo dziękujemy Zarządowi Województwa Małopolskiego za przyznanie nam środków i dzięki temu możemy dzisiaj zorganizować warsztaty dla kół gospodyń wiejskich ze stroju ludowego – zaznacza Lesław Wieczorek, starosta dąbrowski.
To było inspirujące spotkanie dla jego uczestników i uczestniczek.
- Chciałam się ukształcić, chciałam coś zobaczyć nowego, chciałam zobaczyć stroje i chciałam wiedzieć jak to wszystko wygląda – wyjaśnia Franciszka Misiaszek z Koła Gospodyń Wiejskich z Hubenic.
- Chciałam też zobaczyć, może się też poduczyć i wnieść to do naszego koła gospodyń, żebyśmy mogły coś jeszcze w swoim kole gospodyń zrealizować coś na bazie tego, co dzisiaj się dowiemy - dodaje Helena Misiaszek z Koła Gospodyń Kozłów.
Co ważne Powiśle Dąbrowie to miejsce, które kojarzy się mieszkańcom regionu, ale i Małopolski z ludową kulturą i folklorem, dlatego ważne by tu kultywować i pielęgnować dawne tradycje.
- Na Powiślu te tradycje były od wielu, wielu lat. Możemy poszczycić się przecież Zalipiem, mamy bardzo dużo kół gospodyń wiejskich, które chcą tę tradycję kultywować, dlatego te warsztaty są bardzo potrzebne – zaznacza Lesław Wieczorek, starosta dąbrowski.
Dodajmy, że wydarzenie zostało zrealizowane przez Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego w ramach realizowanego projektu pn. "To i owo na Folkowo" przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i Fundacji PZU.