- Ignacy Jan Paderewski jest w każdym aspekcie szkoły osobą bardzo istotną, najważniejszą. Marka szkoły została przed kilku laty stworzona na bazie mistrzostwa, jakim dzięki talentowi i katorżniczej pracy dysponował nasz mistrz i tak nasza szkoła to u mistrza Paderewskiego. Ci mistrzowie są kształceni w naszej szkole zarówno w szkole branżowej pierwszego stopnia, jak i technikum oraz w liceum ogólnokształcącym - mówi Józef Parys, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących o Zawodowych im Ignacego Paderewskiego w Ciężkowicach.
- W przededniu urodzin mistrza Paderewskiego nasza szkoła ponadpodstawowa w Ciężkowicach, jak i Centrum Paderewskiego zrobiło piękne przedstawienie, aby uczcić urodziny Paderewskiego. Myślę, że mamy wyjątkowo zdolną młodzież, piękne przedstawienie, piękne inscenizację a przy okazji jubileusz szkoły, który chcemy bardzo mocno podkreślić. Jest to szkoła dla nas bardzo ważna, zresztą wszystkie szkoły ponadpodstawowe są dla nas bardzo ważne, a jak mamy okazje czcić, to również z patronem szkoły tym bardziej się ogromnie cieszymy - dodaje Jacek Hudyma, wicestarosta powiatu tarnowskiego.
Uroczystość szkolna była okazją, aby placówka uczciła 104 rocznice odzyskania niepodległości, podczas którego uczniowie odśpiewali pieśni patriotyczne.
- Bardzo dużo pozytywnych patriotycznych przeżyć, które szczególnie w tym trudnym czasie dla świata, Europy są dla nas bardzo ważne, ale nasza tożsamość narodowa jest niepodważalna i jedyna, jaka może być. Dlatego bardzo się cieszę, że szkoła w Ciężkowicach kultywuje tę pamięć o tak wybitnym mężu stanu, jednym z ojców niepodległości który w wielu kręgach jest zapomniany a myślę, że jego wkład w odzyskanie niepodległości na pewno nie był mniejszy jak pozostałych ojców, a myślę, że w niektórych przypadkach nawet i większy - opowiada Roman Łucarz, starosta powiatu tarnowskiego.
W ramach świętowania wręczono nagrody za I wojewódzki konkurs historyczny „O szablę Piłsudskiego”, zorganizowany przez Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciężkowicach wraz z Bractwem Kurkowym.
- Konkurs wiedzy historycznej, coś, co na lata pozostanie na tym terenie, będzie oddziaływało na cały region i jednoczyło nas, braci z terenu całego województwa. To co jest tak naprawdę istotą naszego działania to jest poszerzanie wiedzy o naszej historii. Rok 2022 postanowiliśmy poświecić osobie Jana Paderewskiego, bo związany jest z dworem w Kąśnej Dolnej, dlatego zwróciliśmy się do pana Józefa Parysa dyrektora miejscowej szkoły ponadpodstawowej o to, aby pomógł nam ten konkurs zorganizować - Piotr Drebot, Bractwo Kurkowe w Ciężkowicach.
- Pierwsza część konkursu to test wiedzy i druga część, czyli odpowiedź ustna. Musze pochwalić organizatorów. Konkurs bardzo dobrze zorganizowany, sam konkurs nie był najłatwiejszy, więc ten poziom, ta poprzeczka była - Zuzanna Wcisło, laureatka konkursu historycznego „O szablę Piłsudskiego”.
Uroczystość odbyła się w Centrum Ignacego Paderewskiego w Kąśnej Dolnej.
- To jest oczywiste, że konkurs poświęcony ojcom polskiej niepodległości tym bardziej o tematyce Ignacego Jana Paderewskiego nie mógł się obyć gdzie indziej, jak właśnie w Centrum Paderewskiego, w jedynej zachowanej posiadłości im. Jana Paderwskiego na świecie, czyli w Kąśnej Dolnej - Łukasz Gaj, dyrektor Centrum Ignacego Padewskiego w Kąśnej Dolnej.
- Jestem bardzo dumny, że odbyło się w gminie Ciężkowice, że wręczenie odbyło się w Dworku Ignacego Jana Padewskiego, gdyż ten konkurs był poświęcony jego twórczości. To wydarzenie wpisze się już na stałe, bo jest ono pierwsze. Zachętą pewnie będzie dla wszystkich uczestników nagroda „O szablę Piłsudskiego” - Stanisław Kuropatwa, burmistrz gminy Ciężkowice.
Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciężkowicach może pochwalić się wieloma kierunkami zawodowymi. Jedna z takich specjalizacji jest klasa gastronomiczna, która pod okiem nauczycieli zawodu zaprezentowała zebranym swoje umiejętność kulinarne.