Czym jest rwa barkowa?
Rwa barkowa, podobnie jak rwa kulszowa czy udowa dotyka nas w przypadku uszkodzenia korzenia nerwowego, ale wymienione schorzenia różnią się, jeśli chodzi o lokalizację. Uszkodzony nerw w odcinku szyjnym kręgosłupa wywołuje dolegliwości charakterystyczne dla rwy barkowej. Chorzy odczuwają ból o różnej intensywności, który często opisują jako piekący i promieniujący od barku do przez staw łokciowy, aż do palców dłoni. Często pojawiają się objawy towarzyszące jak mrowienie czy nieprzyjemne drętwienie, a ból nasila się, kiedy próbujemy odchylić głowę lub spojrzeć w bolącą stronę. Dolegliwości zwykle odczuwane są po jednej stronie ciała, bardzo rzadko zdarza się, aby rwa barkowa wystąpiła obustronnie.
Przyczyny wystąpienia rwy barkowej
Do uszkodzenia nerwu może dojść na skutek rozwijającej się choroby zwyrodnieniowej w obrębie stawu, ale także przy urazie. Zdarza się, że rwa udowa dotyka osoby aktywnie uprawiające sporty siłowe, a zwłaszcza podnoszenie ciężarów, ale najczęściej dolegliwości są efektem tzw. przewiania. Dochodzi do nich, kiedy przebywamy przez długi czas pod strumieniem zimnego powietrza, np. klimatyzatorem, siedzimy przy otwartym oknie lub w miejscu, w którym jest przeciąg, np. otwarte okno w samochodzie podczas jazdy. Dlatego też nie należy się dziwić, jeśli rwa barkowa dotknie nas latem.
Jak łagodzić objawy rwy barkowej?
W doraźnym łagodzeniu bólu warto sięgnąć po leki przeciwbólowe dostępne w aptece bez recepty. Dobrze wybrać te, które wykazują również działanie przeciwzapalne, ponieważ przyspieszają powrót do pełnej sprawności. Zwykle do całkowitego ustąpienia dolegliwości konieczne jest kilka tygodni, ale zdarza się, że uszkodzenie nerwu jest na tyle duże, że ból z różnym natężeniem trwa całymi miesiącami. Nie należy wówczas zwlekać z wizytą u specjalisty. Tym bardziej że farmakoterapii bez recepty nie można stosować dłużej, niż jest to zapisane w dołączonej do opakowania ulotce. Leki przeciwbólowe nie zastąpią diagnostyki, a w niektórych przypadkach nie będą tak skuteczne, jak iniekcje nadtwardówkowe. Warto też wiedzieć, że trwałe uszkodzenie nerwu prowadzi do tego, że dolegliwości się utrwalą, a dodatkowo mogą pojawić się niedowłady kończyny lub zaniki mięśni. Niedowłady są wskazaniem do interwencji chirurgicznej.
Ważna jest też właściwa rehabilitacja i leczenie niefarmakologiczne. Wielu pacjentów wskazuje na skuteczność akupunktury przy rwie barkowej. Ból zmniejsza też terapia ciepłem lub zimnem. Skuteczne są nie tylko maści, ale także plastry, które dodatkowo działają przeciwbólowo. W ramach terapii stosuje się także kinesiotaping oraz masaże rozluźniające.