- Bez wątpienia te fundusze są bardzo ważne. To, o czym mówiłem wielokrotnie rozmawiałem z prezesami i z naczelnikami, że bardzo trudno pozyskać jest sprzęt ratowniczo-gaśniczy, ale jeszcze trudniej pozyskać jest ludzi. Także wydaje mi się, że skierowanie znacznych środków finansowych właśnie dla tych najmłodszych adeptów sztuki pożarniczej przyczyni się do tego, że pozostaną oni w szeregach ochotniczych straży pożarnych na długie, długie lata - mówi bryg. Przemysław Przęczek, Zastępca Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.
- Bardzo ważne jest, żebyśmy tych młodych ludzi również doceniali, że oni się angażują w pracę właśnie tych Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, ale oni właśnie czasami potrzebują takich prostych rzeczy jak na przykład umundurowania, koszuli czy innych rzeczy, które są dla nich bardzo istotne i na to są właśnie przeznaczone te środki. Myślę, że to są to niemałe środki, bo te środki oscylujące od kilku nawet do 5/6 tysięcy złotych. Myślę, że za to można kupić już umundurowanie nawet dla całej drużyny pożarniczej, tej młodzieżowej. Oczywiście, że to jest taka jakby też motywacja dla tych, którzy jeszcze może wahają się, czy wstąpić do tych drużyn młodzieżowych, że jednak warto się angażować w taką pracę społeczną już od tych najmłodszych lat - dodaje Roman Łucarz, starosta tarnowski.
Podczas poniedziałkowej uroczystości wręczenia promes, która odbyła się w Urzędzie Wojewódzkim w Tarnowie, wicewojewoda Ryszard Pagacz mówił, jak ważne jest wsparcie i odpowiednie wyposażenie młodych ludzi, którzy chcą się angażować w działalność pożarniczą.
- Dofinansowanie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych ma sens, dlatego, że to jest kontynuacja pokoleniowa, często nawet w rodzinach tak to wygląda, że kolejni już w tej chwili wnukowie zostają młodymi adeptami pożarnictwa i tak jak już wspomniane również było - zawód strażaka cieszy się zasłużoną jedną z pierwszych miejsc popularnością, bo obok policji - tłumaczy Ryszard Pagacz, I wicewojewoda małopolski.
Z powiatu tarnowskiego wsparcie otrzymało aż 86 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, w których funkcjonują Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze.
- Osobiście bardzo się cieszę, że taki program pomocowy dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych zaczął funkcjonować. Dzisiaj mamy tego efekty. W sumie to ponad 300 tysięcy złotych właśnie dla tych jednostek więc to bardzo spora suma i duży zastrzyk finansowy. Tak jak powiedziałem osobiście, bardzo się cieszę z tego, że wreszcie MDP zostają docenione, zostają zauważone. Z pewnością przydadzą się te pieniądze na wyposażenie, na doposażenie każdej tej jednostki - tłumaczy Paweł Smoleń, przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego.
Celem udzielonego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji wsparcia jest wzmocnienie roli Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych i podniesienie potencjału przygotowania młodych ludzi do pełnienia w przyszłości roli strażaka.
- Podział tych środków jest znaczący jak na tą pierwszą skalę. 25 milionów w skali kraju, 3,5 miliona w Małopolsce, prawie pół miliona złotych w samym powiecie tarnowskim. To cieszy i napawa dumą, kiedy ta najmłodsza reprezentacja druhów trzyma czeki z napisaną kwotą i cieszy się, że o nich też pamiętamy, a przecież za kilka lat to właśnie oni będą zabezpieczać nasze życie - wyjaśnia Anna Pieczarka, poseł na Sejm RP.
- Jest to można powiedzieć historyczna data, bo po raz pierwszy tak duże środki są uwalniane dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych i to może być taka kumulacja dobrodziejstwa, bo z jednej strony możemy powiedzieć o tym, że to jest inwestycja w bezpieczeństwo, bo przecież młodzieżowe drużyny będą mogły zakupić sprzęt, ekwipunek, ale też będzie dla nich to dodatkowy motywacja do angażowania się, a wiemy doskonale, że Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze to można powiedzieć przyszłość Ochotniczych Straży Pożarnych. Jest to najlepsza inwestycja w przyszłość, najbardziej rentowna - dodaje Piotr Sak, poseł na Sejm RP.
Dodajmy, że Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze to komórki organizacyjne jednostek OSP. Do ich zadań należy między innymi udział w zapobieganiu pożarom przez oddziaływanie na lokalnie środowisko, a także podnoszenie wiedzy i umiejętności swoich członków w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej.