Co fotografować zimą?
Aby robić dobre zdjęcia zimą, zawsze trzeba najpierw przemyśleć kompozycję. W tym wypadku najlepiej zadziałają te proste. Świetnie sprawdzi się wykorzystanie drzew, na których śnieg pięknie się osadza i lśni w słońcu. Interesujące są również zdjęcia robione w miastach - brukowane, zaśnieżone uliczki mają w sobie niepowtarzalny klimat.
Ciekawym pomysłem jest próba sfotografowania opadających płatków śniegu; najlepsze efekty można osiągnąć, fotografując je na ciemnym, kontrastującym tle. Co jeszcze fotografować zimą? Warto zrobić sesję podczas wschodu i zachodu słońca. Delikatne, pastelowe kolory wyglądają magicznie w połączeniu ze śniegiem. Przyda się wtedy statyw, który pozwoli na uzyskanie lepszej ostrości zdjęcia.
Zdjęcia zimą - na co zwrócić uwagę?
Niewątpliwie najtrudniejszym elementem będzie dobranie odpowiedniej ekspozycji. W tym wypadku odradza się korzystać z automatycznych ustawień, ponieważ wtedy biały śnieg na zdjęciu wygląda jak szary. Ustawiając ją ręcznie, pamiętajmy, żeby nie przesadzić w drugą stronę i za bardzo nie prześwietlić zdjęcia.
Pomoże w tym histogram, na którym prześwietlone miejsca będą wyświetlać się na czerwono. Modulujmy ekspozycją tak długo, aż nie uzyskamy zadowalającego wyniku, a jeśli to nie pomoże, skróćmy czas otwarcia migawki.
Pamiętajmy też o tym, że słońce odgrywa w fotografii śniegu pierwsze skrzypce. Promienie dodadzą zdjęciu głębi, a także pięknie rozświetlą twarze. Fotografia portretowa w zimowej scenerii powinna odbywać się właśnie wtedy, gdy śnieg skrzy się w promieniach słońca. Więcej informacji o tym, jak robić perfekcyjne zdjęcia, znajdziesz na: https://www.mediaexpert.pl/poradniki/foto-i-kamery.
O czym pamiętać, wybierając się na sesję zimą?
Ze względu na niskie temperatury zimowa sesja wymaga odpowiednich przygotowań. Przede wszystkim warto pamiętać o tym, aby dobrze się ubrać, żeby po paru minutach na mrozie nie zacząć marzyć o powrocie do domu. Przyda się również coś ciepłego do picia na rozgrzanie, a także zapasowe akumulatory do aparatu - niestety, bateria na mrozie wyczerpuje się znacznie szybciej.
Aby uniknąć przedwczesnego powrotu z pleneru, warto trzymać dodatkowe akumulatory w cieple, np. w kieszeni. Dobrym pomysłem jest też zrobienie planu zawczasu - co chcemy sfotografować i o jakiej porze? Czy pogoda tego dnia będzie odpowiednia? Fotografując w plenerze, jesteśmy zdani na łaskę natury i nie można o tym zapomnieć.
Zdjęcia ptaków zimą - jak je zrobić?
Zima jest świetną porą na fotografowanie zwierząt. Najłatwiejsze do uchwycenia dla początkujących fotografów będą wiewiórki, sikorki, wróble. Jeśli sesja ma się odbyć w lesie, poza terenami miejskimi, warto zaopatrzyć się w dobry teleobiektyw. Raczej nie będziemy potrzebować go w mieście, gdzie zwierzęta w parkach są przyjaźnie nastawione do człowieka i nie uciekają.
Zdjęcia ptaków najłatwiej zrobić, jeśli wystawimy karmnik w ogrodzie bądź zawiesimy słoninę na drzewie. Przy okazji, pomożemy w ten sposób wielu z nim - zima to bardzo trudny okres dla tych zwierząt. Sama obecność zwierzęcia na zdjęciu to jednak nie wszystko. Warto zadbać o dobry kadr - najlepiej, żeby w tle znajdowały się zaśnieżone drzewa albo wirujące płatki śniegu.