- W ciągu całego tygodnia poszczególne klasy były zaangażowane w różne projekty, które związane były z bezpieczeństwem zarówno na drodze, jak i na roli, i w internecie. Cały zarys prowadzony był przez specjalistę panią pedagog, łącznie z panią Wychowawczynią akurat klas młodszych – mówi Mirosław Żelichowski, dyrektor Zespołu Szkół Gminnych w Proszówkach.
- Najważniejsze jest to, żeby edukować, żeby od początku edukacji bezpieczeństwo było jednym z elementów właśnie wpisanych w edukację każdego człowieka. Później inspektorzy pracy już tylko, gdy spotykają się z osobami, dorosłymi z pracownikami bardzo często widzą, że nie posiadają oni takich podstawowych umiejętności bezpiecznego zachowania. Jeśli teraz my nauczymy te dzieci właśnie bezpiecznego zachowania, podamy przykłady tego bezpiecznego zachowania, to jest duże prawdopodobieństwo, że w życiu dorosłym te zasady też będą przestrzegane, jeśli będą te zasady przestrzegane będziemy mieć mniej wypadków przy pracy - tłumaczy Benedykt Zygadło, kierownik tarnowskiego oddziału Państwowej Inspekcji Pracy w Krakowie.
Wydarzenie odbyło się dzięki współpracy wielu instytucji, które na co dzień zajmują się szeroko rozumianym bezpieczeństwem.
- Jest to jedno z kolejnych cyklicznych spotkań, które my jako KRUS organizujemy. Bardzo ciekawym pomysłem u nas jest przede wszystkim konkurs plastyczny, który jest edycją coroczną. Robimy to wśród młodzieży, która po prostu wykonuje prace związane z bezpieczeństwem w gospodarstwach rolnych, a przeniesienie się to później na podniesienie tego bezpieczeństwa w pracach rolnych wśród domowników, rodziców, dziadków – wyjaśnia Robert Giba, zastępca dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Krakowie.
- Policjanci Wydziału Prewencji, policjanci Wydziału do Spraw Nieletnich, policjanci Wydziału Ruchu Drogowego, policyjny przewodnik psa wraz z psem służbowym przekazują dzieciom oraz młodzieży uczniom szkoły podstawowej informacje związane z bezpieczeństwem zarówno bezpieczeństwem na drodze, bezpieczeństwem w sieci, głównymi zagrożeniami płynącymi tutaj z zagrożeń w sieci - dodaje sierż. szt. Daniel Bułatowicz, rzecznik prasowy KPP w Bochni.
- Państwowa Inspekcja Pracy jest powołana do tego, żeby przede wszystkim kontrolować, natomiast przy tej okazji też po prostu robimy prewencję. Promocja i między innymi dzisiaj taki dzień, gdzie mamy te możliwości, żeby po prostu pokazać dzieciom co najlepsze. Myślę, że przy udziale tak wielu instytucji, jakie tutaj są i tych pokazach, które się odbyły, których mieliśmy okazję zobaczyć, a nawet popróbować przede wszystkim osiągamy to, co chcemy, czyli pokazujemy, że może być bezpiecznie wszędzie – dodaje Józef Bajdel, Okręgowy Inspektor Pracy w Krakowie.
W podsumowaniu całego tydzień bezpieczeństwa wziął udział także wójt gminy Bochnia, który z radością przyglądał się zaangażowaniu uczniów.
- Zwłaszcza kwestia bezpieczeństwa w dobie cyfryzacji, gdzie telefony komórkowe zdominowały internet, zdominowały życie dzieci i młodzieży, ale też dorosłych rodziców podkreślanie bezpieczeństwa i w sieci i tak naprawdę też w życiu codziennym, na roli wokół domu jest bardzo ważną inicjatywą Państwowej Inspekcji Pracy, sanepidu i tych wszystkich służb, które w tym brały udział. Jest to bardzo cenna lekcja i cieszę się, że to było się w naszej gminie – podkreśla Marek Bzdek, wójt Gminy Bochnia.
Wydarzenie zakończyło rozstrzygnięcie konkursów plastycznych. Uczniowie, którzy wzięli w nich udział i wykazali się największą kreatywnością, otrzymali specjalne nagrody.