- Teraz w świecie gdzie biegniemy do przodu, nie mamy za bardzo czasu, próbujemy organizować naszym dzieciom czas w różny sposób, różne aktywności w dniu codziennym się pojawiają, ale zapominamy o takich tradycyjnych najprostszych metodach. I właśnie czytanie to jest to, co możemy najlepszego dać swojemu dziecku – mówi Marta Malec-Lech, członek Zarządu Województwa Małopolskiego.
- Codziennie czytaliśmy. Zapraszane były osoby z gminy Brzesko, rodzice, włodarze naszego miasta i każdy miał możliwość przyniesienia ze sobą bajki, na przykład ze swojego dzieciństwa i mógł przeczytać z dowolną interpretacją naszym dzieciom. Dzieci uczą się przez konkrety. Jeżeli my dorośli pokażemy im w jaki sposób można uruchamiać swoją wyobraźnię, ten potencjał, który mamy, bez konieczności używania na przykład telefonów komórkowych, to może to zaowocować w przyszłości – wyjaśnia Ewa Łupińska-Toroń, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzesku.
Wszystkie aktywności, przygotowane w ramach projektu zachęcają dzieci, by sięgały po książki. Oprócz tego mają miejsce również warsztaty z pisarzami i autorami bajek, które kochają najmłodsi. Jedną z autorek bajki jest Joanna Jędrzejewska, która odwiedziła Zespół Szkolno-Przedszkolny w Brzesku, by przekazać dzieciom, to co najważniejsze z jej książki.
- Jest to historia nie tylko o tym, jakie dzieci mają korzyści z czytania, relacja z rodzicami, dowiedzenie się czegoś o świecie, wyciszenie, uspokojenie, pretekst do rozmowy, ale też jakie konkretne korzyści mają rodzice z czytania dzieciom. Że może być to doskonała wspólna zabawa. Miękki bezpieczny sposób na rozmowę czasem o trudnych tematach, bo są książki też o trudnych tematach, dzieci mają mnóstwo dzisiaj pytań, więc pokazuje w jak najprostszy sposób spotkać się ze swoim dzieckiem wyciszyć je po trudach dnia. Dzieci teraz są też bardzo zagubione w chaosie tego co się dzieje. Więc jest to taki miękki bezpieczny dobry sposób na wzajemne spotkanie i rozmowę – tłumaczy Joanna Jędrzejewska Wróbel, autorka książek dla dzieci i młodzieży, doktor literaturoznawstwa.
Program cieszy się bardzo dużą popularnością, szczególnie wśród najmłodszych. Jednak promowanie czytania, to nie wszystko. Spotkania mają na celu budowanie i utrwalanie więzi między rodzicami a dzieckiem w tradycyjny sposób.
- Projekt właśnie ma to pokazać, jak ważne jest czytanie, jak ważne jest spędzanie czasu ze swoim dzieckiem. Te kilka minut dziennie. I też dziecko rozwija się lepiej, buduje swoje poczucie wartości, ma też świadomość, że zawsze może liczyć na swoich bliskich, buduje też swoje słownictwo, rozwija się szybciej niż inni rówieśnicy, którzy spędzają czas przed komputerem, laptopem czy też Iphone, buduje swoją kreatywność i wyobraźnie. Są naprawdę same pozytywy, które niesie czytanie od najmłodszych lat dziecku – nadmienia Marta Malec-Lech, członek Zarządu Województwa Małopolskiego.
Mimo czasów, w których przeważa technologia, wciąż są uczniowie, którzy uwielbiają czytać tradycyjne książki.
Warto dodać, że program rozpoczął się rok temu i stale się rozwija.