- Kierujący samochodem musi być przygotowany na to, że z prawej strony zbliżając się do skrzyżowania, może być wyprzedzany czy podczas postoju omijany przez rowerzystę. Wykonując manewr skrętu kierujący, ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa rowerzyście czy też tym innym urządzeniom poruszającym się na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, czyli czasami i chodnika – mówi Marek Futera, instruktor Auto Lex Tarnów.
Pojęcie skrzyżowania powinno być bardzo dobrze znane kierującym. Jednakże mimo to wciąż zdarzają się nagminnie przypadki łamania zasad dotyczących zachowania na tego typu rozwidleniach dróg.
- Skrzyżowanie to jest bardzo szerokie pojęcie i przecinanie się kierunków ruchu jeżeli chodzi o rowery, jeżeli chodzi o hulajnogi elektryczne, urządzenia transportu osobistego, urządzenia wspomagające ruch, wszystko zależne jest w ten czas kto i gdzie ma pierwszeństwo. Natomiast dla pocieszenia chce powiedzieć, ze to nie tylko kursanci, bo i kierowcy z wieloletnim stażem mają problemy w poruszaniu się po skrzyżowaniach. Oczywiście rowerzyści, którzy też nie są bez grzechu w tym wszystkim poruszając się po skrzyżowaniach - dodaje Marek Futera.
Przypomnijmy, że skrzyżowanie jest to rozwidlenie lub połączenie dróg. Istnieje kilka rodzajów skrzyżowań m.in. równorzędne, o ruchu kierowanym, czy nierównorzędne przy użyciu znaków drogowych.