Rocznica zawarcia deklaracji między regionami stała się okazją do spotkania marszałka Małopolski Witolda Kozłowskiego z premierem Turyngii Bodo Ramelowem, którzy podzielili się wzajemnymi doświadczeniami, jakie oba regiony zdobyły w trakcie trwającej od 25 lat współpracy.
Miniony czas to zrealizowanych ponad 200 projektów z różnych dziedzin, to dziesiątki wizyt zarówno tych oficjalnych ‒ na szczeblu władz regionów ‒ jak również – co jeszcze cenniejsze – kontaktów i bliskiej współpracy instytucji, organizacji, grup zawodowych łączących mieszkańców Małopolski i Turyngii. To właśnie te kontakty regionów, wymiana doświadczeń, projekty skierowane do młodzieży, wzajemne wizyty i bezpośrednie rozmowy są czynnikami, które przyczyniają się w szczególny sposób do kształtowania dobrych reakcji między narodami
– podkreślił marszałek Witold Kozłowski.
W swoim przemówieniu marszałek Witold Kozłowski zwrócił uwagę, że dotychczasowa współpraca pomiędzy Małopolską a Turyngią przebiegała w sposób wzorcowy, obejmując szereg dziedzin życia społecznego. Udało się stworzyć dobrą sieć i infrastrukturę współpracy, a w jej centrum stały zawsze projekty związane z edukacją, kulturą oraz spotkaniami młodzieży m.in. wystawa „Na granicy dwóch światów” w Erfurcie w 2019 r., udział młodzieży z Małopolski w biegu przełajowym Rennsteig Junior 2019 w Turyngii, projekt szkół muzycznych w Olkuszu i Sondershausen w 2022 r.
Dzisiejsza uroczystość okazała się także okazją do osobistych wspomnień i refleksji marszałka Kozłowskiego, który również doświadczył bardzo pozytywnej współpracy z naszymi niemieckimi partnerami. - W 2006 r. miałem okazję jako przewodniczący sejmiku WM odwiedzić Turyngię i odbyć bardzo ciekawą rozmowę z ówczesnym nadburmistrzem Erfurtu Panem Manfredem Ruge. Rozmowa dotyczyła m.in przemian w Niemczech. Od roku 1990 Erfurt, podobnie jak cała Turyngia przeszedł ogromne przeobrażenia od czasu zjednoczenia Niemiec – wspominał marszałek Witold Kozłowski.
Uroczystość w Filharmonii Krakowskiej stała się znakomitą okazją dla uhonorowania osób zaangażowanych w propagowanie partnerstwa polsko-niemieckiego na szczeblu regionalnym. Nagrodą „Polonia Minor” uhonorowano Panią Claudię Saager-Wenzel, która w Kancelarii Stanu Turyngii jest odpowiedzialna za współpracę z Małopolską od samego początku, czyli od 25-lat. Odznaczenie wręczyli marszałek Witold Kozłowski oraz wiceprzewodniczący SWM Wojciech Skruch.
Warto podkreślić, że delegacja niemiecka przebywa w Polsce od środy, kiedy to premier Turyngii Bodo Ramelow, pełniąc obecnie także rolę Przewodniczącego wyższej izby niemieckiego Parlamentu, Bundesratu, odwiedził Senat, gdzie spotkał się z Marszałkiem Tomaszem Grodzkim, a następnie Marszałek Sejmu Ewą Witek. Delegacja z Niemiec w Krakowie przebywa od czwartku, spotykając się z przedstawicielami samorządu województwa małopolskiego oraz małopolskich instytucji otoczenia biznesu. W Urzędzie Marszałkowskim Premier Turyngii spotkał się z Marszałkiem Witoldem Kozłowskim. W spotkaniu uczestniczył także dr Michael Groß, konsul generalny RFN w Krakowie, dr Georg Kleemann – Zastępca Dyrektora Bundesratu i Katrin Freisberg - zastępca kierownika Biura Prezydialnego i ds. Protokołu Bundesratu. Rozmowy dotyczyły obecnej sytuacji w Europie, także w kontekście wojny na Ukrainie, pomocy ukraińskim uchodźcom, a także zacieśnienia współpracy regionalnej i realizacji nowych wspólnych projektów.
Natomiast Tina Beer – Sekretarz Stanu ds. Kultury w Kancelarii Stanu Turyngii spotkała się z Moniką Gubałą – dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWM. W czasie spotkania polska strona otrzymała zaproszenie do złożenia wizyty w Turyngii w październiku br. celem m.in. zapoznania się z aktywnością akademii muzycznej w Sondershausen, a także pomocy w znalezieniu polskiego partnera do projektu. Dyrektor Monika Gubała przedstawiła projekty realizowane przez Departament Kultury w odniesieniu do potencjału współpracy między Małopolską a Turyngią.
Przewodnicząca Landtagu Turyngii Birgit Pommer spotkała się z Przewodniczącym Sejmiku WM, Prof. Janem Tadeuszem Dudą, a w piątek, 9 września delegacja niemiecka zostanie podjęta przez Małopolską Agencję Rozwoju Regionalnego. Tematem spotkania będzie m.in. sytuacja gospodarcza w Województwie Małopolskim, także w odniesieniu do kryzysu z powodu wojny na Ukrainie oraz rosnących cen surowców energetycznych.