Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

25 lat partnerstwa Małopolski z Turyngią

4 grudnia 1997 r. w Krakowie zawarto Wspólną deklarację Województwa Krakowskiego i Kraju Związkowego Turyngii, mającą na celu rozwój stałej współpracy na rzecz obopólnych korzyści oraz przyczynienia się do pogłębienia stosunków polsko-niemieckich. Powołując się na ten dokument, 8 lipca 1999 r. w Erfurcie władze województwa małopolskiego oraz Kraju Związkowego Turyngii wyraziły wolę rozwijania w duchu przyjaźni nawiązanej już i opartej na wzajemnym zaufaniu współpracy. Dla uczczenia 25. rocznicy deklaracji z 1997 r., 8 września w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie spotkali się przedstawiciele władz samorządowych z Małopolski i Turyngii oraz instytucji i organizacji działających na rzecz współpracy polsko-niemieckiej.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Rocznica zawarcia deklaracji między regionami stała się okazją do spotkania marszałka Małopolski Witolda Kozłowskiego z premierem Turyngii Bodo Ramelowem, którzy podzielili się wzajemnymi doświadczeniami, jakie oba regiony zdobyły w trakcie trwającej od 25 lat współpracy.

Miniony czas to zrealizowanych ponad 200 projektów z różnych dziedzin, to dziesiątki wizyt zarówno tych oficjalnych ‒ na szczeblu władz regionów ‒ jak również – co jeszcze cenniejsze – kontaktów i bliskiej współpracy instytucji, organizacji, grup zawodowych łączących mieszkańców Małopolski i Turyngii. To właśnie te kontakty regionów, wymiana doświadczeń, projekty skierowane do młodzieży, wzajemne wizyty i bezpośrednie rozmowy są czynnikami, które przyczyniają się w szczególny sposób do kształtowania dobrych reakcji między narodami

– podkreślił marszałek Witold Kozłowski.

W swoim przemówieniu marszałek Witold Kozłowski zwrócił uwagę, że dotychczasowa współpraca pomiędzy Małopolską a Turyngią przebiegała w sposób wzorcowy, obejmując szereg dziedzin życia społecznego. Udało się stworzyć dobrą sieć i infrastrukturę współpracy, a w jej centrum stały zawsze projekty związane z edukacją, kulturą oraz spotkaniami młodzieży m.in. wystawa „Na granicy dwóch światów” w Erfurcie w 2019 r., udział młodzieży z Małopolski w biegu przełajowym Rennsteig Junior 2019 w Turyngii, projekt szkół muzycznych w Olkuszu i Sondershausen w 2022 r.

Dzisiejsza uroczystość okazała się także okazją do osobistych wspomnień i refleksji marszałka Kozłowskiego, który również doświadczył bardzo pozytywnej współpracy z naszymi niemieckimi partnerami. - W 2006 r. miałem okazję jako przewodniczący sejmiku WM odwiedzić Turyngię i odbyć bardzo ciekawą rozmowę z ówczesnym nadburmistrzem Erfurtu Panem Manfredem Ruge. Rozmowa dotyczyła m.in przemian w Niemczech. Od roku 1990 Erfurt, podobnie jak cała Turyngia przeszedł ogromne przeobrażenia od czasu zjednoczenia Niemiec – wspominał marszałek Witold Kozłowski.

Uroczystość w Filharmonii Krakowskiej stała się znakomitą okazją dla uhonorowania osób zaangażowanych w propagowanie partnerstwa polsko-niemieckiego na szczeblu regionalnym. Nagrodą „Polonia Minor” uhonorowano Panią Claudię Saager-Wenzel, która w Kancelarii Stanu Turyngii jest odpowiedzialna za współpracę z Małopolską od samego początku, czyli od 25-lat. Odznaczenie wręczyli marszałek Witold Kozłowski oraz wiceprzewodniczący SWM Wojciech Skruch.

Warto podkreślić, że delegacja niemiecka przebywa w Polsce od środy, kiedy to premier Turyngii Bodo Ramelow, pełniąc obecnie także rolę Przewodniczącego wyższej izby niemieckiego Parlamentu, Bundesratu, odwiedził Senat, gdzie spotkał się z Marszałkiem Tomaszem Grodzkim, a następnie Marszałek Sejmu Ewą Witek. Delegacja z Niemiec w Krakowie przebywa od czwartku, spotykając się z przedstawicielami samorządu województwa małopolskiego oraz małopolskich instytucji otoczenia biznesu. W Urzędzie Marszałkowskim Premier Turyngii spotkał się z Marszałkiem Witoldem Kozłowskim. W spotkaniu uczestniczył także dr Michael Groß, konsul generalny RFN w Krakowie, dr Georg Kleemann – Zastępca Dyrektora Bundesratu i Katrin Freisberg - zastępca kierownika Biura Prezydialnego i ds. Protokołu Bundesratu. Rozmowy dotyczyły obecnej sytuacji w Europie, także w kontekście wojny na Ukrainie, pomocy ukraińskim uchodźcom, a także zacieśnienia współpracy regionalnej i realizacji nowych wspólnych projektów.

Natomiast Tina Beer – Sekretarz Stanu ds. Kultury w Kancelarii Stanu Turyngii spotkała się z Moniką Gubałą – dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWM. W czasie spotkania polska strona otrzymała zaproszenie do złożenia wizyty w Turyngii w październiku br. celem m.in. zapoznania się z aktywnością akademii muzycznej w Sondershausen, a także pomocy w znalezieniu polskiego partnera do projektu. Dyrektor Monika Gubała przedstawiła projekty realizowane przez Departament Kultury w odniesieniu do potencjału współpracy między Małopolską a Turyngią.

Przewodnicząca Landtagu Turyngii Birgit Pommer spotkała się z Przewodniczącym Sejmiku WM, Prof. Janem Tadeuszem Dudą, a w piątek, 9 września delegacja niemiecka zostanie podjęta przez Małopolską Agencję Rozwoju Regionalnego. Tematem spotkania będzie m.in. sytuacja gospodarcza w Województwie Małopolskim, także w odniesieniu do kryzysu z powodu wojny na Ukrainie oraz rosnących cen surowców energetycznych.


Podziel się
Oceń

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Reklama
Wystawa „W babcinej izbie” w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie Wystawa „W babcinej izbie” w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie Data rozpoczęcia wydarzenia: 06.11.2024 Wystawa „W babcinej izbie” to niezwykła ekspozycja, która odtwarza wnętrze tradycyjnej wiejskiej chaty z przełomu XIX i XX wieku, umożliwiając zwiedzającym podróż w czasie i doświadczenie życia dawnej wsi. Przestrzeń wystawy składa się z sieni, izby i komory, typowych pomieszczeń wiejskiego domostwa tamtego okresu. Wszystkie elementy wyposażenia pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum Ziemi Tarnowskiej, co dodaje autentyczności i pozwala w pełni zanurzyć się w przeszłość.Ekspozycja to także idealna przestrzeń do zajęć edukacyjnych, które przybliżą tradycyjny kalendarz obrzędowy oraz kulturę materialną i niematerialną miejscowości okolic Tarnowa w okresie galicyjskim.Wystawa otwarta w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie 7 października br. dostępna będzie dla zwiedzających do października 2025 roku oferując wyjątkową możliwość zgłębienia historii i kultury ludowej regionu tarnowskiego.Wieczór poetycki z Dariuszem Marcinkiem Wieczór poetycki z Dariuszem Marcinkiem Data rozpoczęcia wydarzenia: 28.11.2024 Wieczór poetycki Dariusza Marcinka odbędzie 28 listopada (czwartek) o godzinie 18:00 w Czytelni czasopism Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie, przy ul. Krakowskiej 4 (parter). Spotkanie poprowadzi Katarzyna Nalezińska. Wstęp wolny.DARIUSZ MARCINEKurodzony w 1977 roku. Ukończył polonistykę na UJ. Mieszka, pracuje i tworzy w Tarnowie. W swoich tekstach poetyckich i improwizacjach gitarowych podróżuje w głąb siebie, stara się także kontemplować tajemnicę codzienności. W roku 2021 wydał tomik poezji „Oddalenia”.
KONCERT poetycko-muzyczny Henryk Szancer w 120 rocznicę urodzin KONCERT poetycko-muzyczny Henryk Szancer w 120 rocznicę urodzin Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.12.2024 Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie artystyczno - historyczne w Tarnowie; koncert poetycko - muzyczny poświęcony twórczości nowo odkrywanego tarnowskiego poety, HENRYKA SZANCERA w 120 rocznicę urodzin artysty. Rodzina Szancerów od wieków związana była z miastem Tarnów i regionem tarnowskim, z której wywodził się m.in. wybitny grafik, Jan Marcin Szancer, kuzyn Henryka, bohatera jubileuszowego koncertu. Henryk Szancer pozostawił po sobie liczne wiersze, które obecnie po latach zapomnienia powracają do świadomości literackiej zainteresowanych odbiorców, artystów oraz historyków. W czasie koncertu prezentowane będą wybrane wiersze m.in ze zbioru „Miasta i strofy włoskie”, które to przeplatane będą muzyką Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Stanisława Moniuszki i Inn. Wydarzenie będzie uhonorowane GOŚĆMI SPECJALNYMI, którzy wprowadzą słuchaczy w historię rodziny Szancerów oraz prywatne wspomnienia. A będą nimi: Elizabeth SZANCER - córka Henryka Szancera, kuratorka sztuki i założycielka ESKart LLC w Nowym Jorku, która na to wydarzenie przyleci specjalnie z Nowego Jorku.Adam BARTOSZ - historyk, etnograf, specjalista w dziedzinach muzeologia, kultura i historia Romów oraz Żydów. WYKONAWCY: Kacper Rokosz - recytacjeKatarzyna Plewniak- mezzosopran Joanna Łukasik - fortepian Paweł Łukasik - altówka Juliusz Łukasik - fortepian Organizator: Polska Fundacja Kultury i Rozwoju Partnerzy: Urząd Miasta Tarnowa Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie Rada Osiedla Starówka w Tarnowie Data: 1 grudnia (niedziela)  godz. 16.00Miejsce: Sala Lustrzana, ul. Wałowa 10 w TarnowieWSTĘP WOLNY! "Dzień z życia faceta" - Piotr Ziębiński - Wenisaż "Dzień z życia faceta" - Piotr Ziębiński - Wenisaż Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.12.2024 Piotr Ziębiński o sobie:Jestem tarnowianinem, urodziłem się w 1985 r. Fotografią interesowałem się już od wczesnych latach szkoły podstawowej fotografując z małymi przerwami. Swoją pasję do fotografowania na nowo odkryłem, uczęszczając do Otwartej Pracowni Fotograficznej, gdzie uczestniczyłem w zajęciach grupy podstawowej i zaawansowanej. W latach 2021/2022 uczestniczyłem dodatkowo w zajęciach Akademii FIAP. Miałem przyjemność wziąć udział w wystawie TCK Akademia FIAP” w 2022 r gdzie zaprezentowałem swoje dwie prace. Kolejną wystawą tym razem indywidualną była wystawa „Dzień życia faceta” organizowana w ramach wernisaży dzień po dniu. Brałem również udział w warsztatach fotograficznych, „Studio nie jest straszne – praca z modelką, portret studyjny”. W fotografii poszukuję swojej drogi. Lubię fotografować przyrodę architekturę. Obecnie interesuję się fotografią streetową i produktową.Od 2022 roku jestem członkiem Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego.
Reklama
Wypadek między Luszowicami a Smykowem. Kierowca zniknął z miejsca zdarzenia Wypadek między Luszowicami a Smykowem. Kierowca zniknął z miejsca zdarzenia Do groźnego wypadku doszło około godziny 24:00 w nocy z 18 na 19 listopada na drodze między Luszowicami a Smykowem w powiecie dąbrowskim. Kierujący samochodem osobowym z nieznanych przyczyn wypadł z jezdni na łuku drogi i uderzył w drzewo, po tym zdarzeniu zniknął z miejsca wypadku.Data dodania artykułu: 19.11.2024 09:55Samochód spłonął na autostradzie A4 pomiędzy Tarnowem a Brzeskiem. Na pożar najechali strażacy w drodze na ćwiczenia Samochód spłonął na autostradzie A4 pomiędzy Tarnowem a Brzeskiem. Na pożar najechali strażacy w drodze na ćwiczenia Na autostradzie A4 w kierunku Krakowa na 477 km (w. Tarnów-Mościce - w. Brzesko) doszło do pożaru samochodu osobowego. Na zdarzenie najechali strażacy z JRG Tarnów, którzy byli w drodze na ćwiczenia. Auto objęte było w całości ogniem - informuje portal 112Tarnów.plData dodania artykułu: 17.11.2024 16:53Znasz mężczyznę ze zdjęcia? Policja zwraca się z prośbą ustalenia personaliów włamywacza Znasz mężczyznę ze zdjęcia? Policja zwraca się z prośbą ustalenia personaliów włamywacza Data dodania artykułu: 13.11.2024 17:03Pożar w bloku na Westerplatte w Tarnowie. Trzy osoby zostały ewakuowane Pożar w bloku na Westerplatte w Tarnowie. Trzy osoby zostały ewakuowane Data dodania artykułu: 22.11.2024 20:20Kierujący skodą wpadł do rowu w Ryglicach, czy był pijany? Kierujący skodą wpadł do rowu w Ryglicach, czy był pijany? W miejscowości Ryglice ul. Mickiewicza kierowca samochodu osobowego stracił panowanie nad pojazdem i wjechał do rowu. W zdarzeniu do którego doszło przed godziną 13:30, żadna osoba nie została poszkodowana. Okoliczności zdarzenia wyjaśniają policjanci WRD KMP w Tarnowie - informuje portal 112Tarnów.plData dodania artykułu: 18.11.2024 21:107 osób poszkodowanych w wypadku busa na A4 między Bochnią a Targowiskiem 7 osób poszkodowanych w wypadku busa na A4 między Bochnią a Targowiskiem Data dodania artykułu: 14.11.2024 08:55
Pomieszczenie biurowe do wynajęcia w centrum Tarnowa Pomieszczenie biurowe do wynajęcia w centrum Tarnowa Cena: 30 PLNDo wynajęcia lokale biurowe o powierzchniach: 32,80 m2; 45,90 m2; 30,38 m2 usytuowane na pierwszym piętrze w zabytkowej kamienicy w centrum miasta Tarnowa przy Rynek 16. Lokale w dobrym stanie technicznym, na podłogach parkiet, w łazience płytki, wejście z klatki schodowej. Bardzo atrakcyjna lokalizacja, w sąsiedztwie placówki użytku publicznego, przychodnie, sklepy, komunikacja miejska, duży przepływ pieszych.Polecamy wynajem pod biura, kancelarie, działalność szkoleniową. Cena netto za m2 - 30 zł + media (woda, prąd, CO MPEC, wywóz śmieci). Cena 3 272,40 zł netto, to cena za całą powierzchnię 109,08 m2. Oferta godna uwagi, polecamy! Zapraszamy na prezentację! Tarnowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. Barbara JobAuto Złom - Złomowanie aut Śląsk /Małopolska Auto Złom - Złomowanie aut Śląsk /Małopolska Szukasz sprawdzonej firmy zajmującej się złomowaniem samochodów? Skorzystaj z naszych usług ! Gwarantujemy szybkie, bezpieczne i w pełni legalne złomowanie aut, działając zgodnie z przepisami oraz z troską o środowisko naturalne. Nasze główne atuty: * Profesjonalny odbiór – Zabieramy auta niesprawne za pomocą lawety. * Atrakcyjne stawki – Płacimy za pojazdy w każdym stanie technicznym. * Elastyczna płatność – Gotówka lub przelew na życzenie klienta. * Certyfikaty legalności – Wydajemy potwierdzenia zgodne z wymogami prawa. Godziny pracy: * Biuro: Poniedziałek – Piątek: 08:00 – 16:00 * Odbiór pojazdów: 08:00 – 20:00 Działamy na terenie województw śląskiego i małopolskiego! Skontaktuj się z nami: * Telefon: 731 732 700 * Strona: auto-zlomowanie24.plHala Magazynowa do wynajęcia w Tarnowie - od 70 m2 do 630 m2 Hala Magazynowa do wynajęcia w Tarnowie - od 70 m2 do 630 m2 Cena: 30 PLNDo wynajęcia powierzchnia magazynowa w dwunawowym budynku handlowo-usługowy o łącznej powierzchni ok. 1000m2, podzielony na 13 boksów po ok. 70m2 każdy z wydzielonym magazynem (ok. 51m2) i częścią ekspozycyjno-biurową (ok. 19m2), na terenie Centrum Obrotu Rolno-Spożywczego w Tarnowie, przy ul. Giełdowej: - Budynek to konstrukcja stalowa, a ściany płyta warstwowa. - Wysokość budynku wynosi od 3,75 do 4,80 m (dach jednospadowy).- W budynku zlokalizowany jest węzeł sanitarny z pomieszczeniami towarzyszącymi. - Zaprojektowano 19 miejsc postojowych w tym 2 miejsca dla osób niepełnosprawnych. - Budynek zlokalizowany jest w strategicznym punkcie Tarnowa, co ułatwia dostęp do głównych arterii komunikacyjnych oraz punktów dystrybucji. - Oferujemy elastyczne warunki wynajmu na podstawie umowy najmu. Wszelkie informacje można uzyskać pod telefonem: 601 406 870
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 8°C Miasto: TARNÓW

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama