- Ta pielgrzymka jest wyjątkowa, nie tylko jeżeli chodzi o frekwencje, bo około 90 osób jest tutaj. Natomiast też, to jest ćwierćwiecze idei pielgrzymowania na rowerze na Jasną Górę z Tarnowa, organizowanego przez PTG Sokół-Świat Pracy – mówi Andrzej Olejnik, prezes PTG Sokół-Świat Pracy.
Innowacyjna forma cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród tarnowian. Niektórzy uczestnicy biorą udział w pielgrzymce rowerowej co roku, od początku jej istnienia. Najmłodszy pielgrzym w tym roku liczy 11 lat, a najstarszy 77.
- W pielgrzymkach rowerowych brałem udział już dwa razy. Raz do Częstochowy, raz byłem w Kalwarii Pacławskiej. Dzisiaj też jadę. Właśnie wybrałem się, bo myślę, że jest to bardzo fajna inicjatywa i naprawdę można wykazać się, zamiast siedzieć sobie w domu po prostu, to coś ze sobą zrobić pożytecznego. No muszę przyznać, że jeśli chodzi właśnie o poziom zaawansowania, to nie jest on wysoki bardzo i też właśnie dużo osób, które są początkujące, myślę, że dadzą radę spokojnie – wyjaśnia Artur Ciochoń, uczestnik pielgrzymki.
W istocie pielgrzymki nie jest tylko jej przebycie i zdobywanie kilometrów, ale dobre intencje płynące z serca każdego z uczestników oraz szczera modlitwa.
- I cel pielgrzymki jest i intencja pielgrzymki jest i modlitwa. To nas właśnie odróżnia od wszystkich innych imprez rowerowych czy pieszych. Ma to też ten charyzmat religijny, bo w czasie naszej pielgrzymki jest trochę modlitwy, jest msza św., jest apel jasnogórski, jest choćby dzisiaj apel w Miechowie – tłumaczy ks. Tadeusz Piwowarski.
Pielgrzymi podzieleni zostali na 6 grup, każda pod przewodnictwem dwóch doświadczonych osób. Start odbył się z Pl. Katedralnego przez ul. Kapitulną, Brodzińskiego, Solidarności, Szujskiego i Mościckiego, aż do Ostrowa, gdzie pielgrzymi zjeżdżali na ścieżkę rowerową Velo Dunajec. Stamtąd udali się w dalszą trasę. Poszczególne grupy wyjeżdżały w odstępach kilkuminutowych, tak by nie blokować ruchu na ulicach w Tarnowie.
- Każdy z pielgrzymów ma taką plakietkę na rowerze, gdzie jest napisany numer jego kolejny i w której grupie jedzie – dodaje Jerzy Wróbel, organizator pielgrzymki PTG Sokół-Świat Pracy.
Trasa pielgrzymki liczy ok. 220 km i przebiega ona w dwóch etapach. W pierwszym dniu pielgrzymi udali się do Sanktuarium Bł. Karoliny w Zabawie, gdzie tam została odprawiona Msza Św. Następnie przez Koszyce, Kazimierzę Wielką i Racławice obok pomnika Kosynierów, dotarli do Miechowa, gdzie zorganizowany został nocleg. Drugi dzień to Żarnowiec przez Pradła, Niegową i Trzebniów, aż do Częstochowy na Jasną Górę.