- Będziemy mogli próbować odpowiedzieć na pytania zadawane przez każdego, kto interesuje się: dlaczego coś działa? Skąd się wzięliśmy? Jak powstał świat? Czy wszechświat? Dokąd zmierzamy? A z drugiej strony, w sposób bardzo praktyczny można, wytłumaczyć jak działają maszyny, urządzenia, dlaczego słyszymy, dlaczego widzimy, w jaki sposób powstają automaty, albo jak się robi zdjęcia – mówi Roman Ciepiela, prezydent miasta Tarnowa.
- Jako główny cel i intencja tego miejsca, miejsca dla młodych przede wszystkim dla dzieci i młodzieży po to, żeby móc proces edukacji szkolnej uzupełniać o własną aktywność naukową, o zaszczepianie wśród tych najmłodszych tego bakcyla poszukiwania i myślenia, ale też miejsce dla zabawy i wypoczynku i bycia z nauką za pan brat – dodaje Agnieszka Kawa, zastępca prezydenta miasta Tarnowa.
- Planując, ekspozycje chciałem, żeby ona była zawsze niepowtarzalna, zawsze wyjątkowa i zawsze pozwalała nam odróżniać się od innych przestrzeni tego typu. Dlatego jest to wystawa o Tarnowie, o tarnowianach i dla Tarnowa. Oś fabuły, oś narracji ekspozycji opowiada o procesie odkrycia, przez które prowadza nas przewodnicy, którymi są postacie związane z Tarnowem i w kontekście dziedzin, w którym te osoby się zajmują, czy zajmowały, budujemy, dopiero ekspozycje i stanowiska – wyjaśnia Szymon Pitek, koordynator „Pasażu Odkryć”.
„Pasaż Odkryć” składa się z pięciu sal edukacyjnych. Każda z nich ma za zadanie pomóc edukować dzieci, młodzież oraz dorosłych w wybranych dziedzinach Jest to pracownia techniczna, pracownia wysokich technologii, pracownia ogólnorozwojowa, pracownia astronomiczna oraz pracownia przyrodnicza. O samych zajęciach opowiedzieli nam opiekunowie.
- Nasza pracownia to jest miejsce, gdzie młodzi ludzie wykorzystują swoją wiedzę zdobytą w szkole czy poza nią, będą mogli tworzyć własnoręcznie ciekawe techniczne projekty, wykorzystując elektronarzędzia, przyrządy, materiały dostarczane przez „Pasaż Odkryć”. Będą wykonywać je własnoręcznie — mówi Sławomir Korba, opiekun pracowni technicznej.
- U mnie będzie troszeczkę szerzej niż sama elektrotechnika. Będziemy się zajmować kodowaniem, programowaniem, algorytmiką, robotyka i zastosowaniem nowoczesnej technologii, wytwarzanie również. Czyli będzie druk 3D, będzie cięcie laserem, będziemy mieć też frezarkę, będziemy tego uczyć dzieci. Ja bym chciał też w nich wpoić też taką inżynierska umiejętność rozwiązywania problemów- tłumaczy Jakub Kisilewicz, opiekun pracowni wysokich technologii.
- Będzie kilka paneli tematycznych, które podejmiemy, przede wszystkim i tym podstawowym będzie tematyka związana z papierem i drukiem, spróbujemy wyprodukować papier, a następnie sobie go sami zadrukujemy, a potem jeszcze przy pomocy technik introligatorskich utworzymy z tego książkę- relacjonuje Joanna Babula, opiekunka pracowni ogólnorozwojowej.
- Oprócz tego, ze mamy planetarium, pracowania astronomiczna jest przystosowana także do prowadzenia prelekcji astronomicznych, takich małych seminariów i nie tylko z zakresów astronomii, ale też innych nauk- dodaje Justyna Put, opiekuna pracowni astronomicznej.
- Chciałbym też młodszym i też i wszystkim z państwa zainteresowanym przybliżać jak tylko będę umieć nauki o życiu. Takie jak biologia komórki, jak zagadnienia związane z genetyką, z funkcjonowaniem organów- wyraża się Rafał Guzik, opiekun pracowni przyrodniczej.
Każda z dziedzin posiada swojego patrona, jednym z nich jest pochodzący z Tarnowa sławny wynalazca Jan Szczepanik.
Ekspozycje „Pasażu Odkryć” są, procesem odkrywania w pięciu etapach w skrócie dotknij, zobacz, usłysz, doświadczaj.
Warto także dodać, że od 30 września do 2 października na rynku odbędzie się festiwal nauki. Tematem przewodnim wydarzenia będzie automatyzacja i robotyzacja w medycynie.