- XI Święto Powiśla Dąbrowskiego, dożynki powiatowe 2022 obchodzimy w gminie Mędrzechów. Pan wójt gminy Krzysztof Korzec przygotował te uroczystości wspólnie z nami. Znajdujemy się na miejscowym stadionie. Wcześniej rozpoczęliśmy uroczystości mszą świętą w intencji rolników, następnie barwnym korowodem przeszliśmy na ten stadion – relacjonuje Lesław Wieczorek, starosta dąbrowski.
- Święto plonów, dożynki powiatowe są połączone z targami gospodarczymi Powiśla Dąbrowskiego. Tu wystawiają się i przedsiębiorcy i producenci i koła gospodyń wiejskich. Z wszystkich gmin jest ponad 40 stoisk, ponadto są stoiska przedsiębiorców, kół łowieckich, lasów państwowych i inne instytucje. Myślę, że program też jest obszerny – dodaje Krzysztof Korzec, wójt gminy Mędrzechów.
Oficjalna część uroczystości rozpoczęła się od wręczenia kilkunastu odznak "Zasłużony dla rolnictwa", które przekazała posłanka Anna Pieczarka.
- Mieliśmy okazję wręczyć medale dla zasłużonych rolników, medale podpisane przez pana wicepremiera ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka. Miałam ogromną przyjemność te medale wręczyć rolnikom z poszczególnych gmin powiatu dąbrowskiego wraz z życzeniami serdeczności, zdrowia i wszelkiej pomyślności w tej trudnej pracy rolniczej, którą na co dzień wykonują, a przez którą my wszyscy istniejemy – podkreśla Anna Pieczarka, poseł na Sejm RP.
Wręczono też Srebrną Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski. To odznaczenie przekazał wicemarszałek Józef Gawron, który również dziękował rolnikom za trud ich pracy.
- Martwimy się o poczucie bezpieczeństwa, martwimy się o to co w związku z wojną w Ukrainie jeszcze się wydarzy. To poczucie, ze chleb będzie, że nie będziemy mieli problemu z wyżywieniem jest ważne. Chcemy podziękować tym którzy pracują na roli, w ogrodnictwie, producentom związanym z naszą ziemią, hodowcom, bo to poczucie bezpieczeństwa żywnościowego to jest coś, co w tych czasach jest dla nas najważniejsze – zaznaczał Józef Gawron, wicemarszałek województwa małopolskiego.
Warto podkreślić, ze mieszkańcy gminy Mędrzechów, w której odbywały się tegoroczne święto plonów nadal kultywują tradycję przodków uprawiając rolę.
- Jest to gmina rolnicza, połowa gminy ma bardzo dobre nadwiślańskie gleby, a południowa strona jest gorsza. Kiedyś u nas było dużo rolników, w tej chwili jest mniej, ale są to dużo obszarowi rolnicy. Sytuacja nie jest prosta, ponieważ ceny do produkcji rolnej bardzo podrożały. Opryski, paliwo – nie mówiąc już o nawozach, a ceny, które się uzyskuje za plony są nieadekwatne do kosztów ponoszonych przez rolnika – wyjaśnia Krzysztof Korzec, wójt gminy Mędrzechów.
Na stadionie sportowym w Mędrzechowie pojawiło się 16 koron dożynkowych. Były i tradycyjne i nowoczesne o różnorodnych kształtach. Sprawdziliśmy, z czego gospodynie wyplatają dożynkowe wieńce.
- Pszenica, jęczmień, owies, pszenżyto, proso, len, orzechy laskowe, winogrona, jabłuszka rajskie, słoneczniki i wrotycz. - Mówią panie, że miesiąc pracy? - Miesiąc, bity miesiąc roboty. - Oprócz tego trzeba mieć manualne umiejętności? - I miłość do tradycji. To jest najważniejsze - wyjaśnia w rozmowie z nami Zofia Bomba z Koła Gospodyń Wiejskich w Nieczajnej Górnej.
Przepięknie wyplecione korony zgodnie z obrzędem tradycyjnie obśpiewano przez grupy wieńcowe. Dodajmy, że mieszkańcy regionu chętnie uczestniczyli w tegorocznym Święcie Powiśla Dąbrowskiego.