- Tak naprawdę te pieniądze uchwalane poprzez budżet państwa poprzez pana premiera Mateusza Morawieckiego, a później rozdysponowywane przez samorządy budują Polskę, powiatową, gminną. Gdyby nie wspaniałe wnioski, gdyby nie te prośby państwa tutaj lokalnie w powiecie proszowickim, w gminach powiatu proszowickiego nie byłoby tych pieniędzy. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że pieniądze na tereny popegeerowskie to pieniądze na odbudowę tych terenów, które były traktowane w czasach transformacji jako Polska B - mówi Norbert Kaczmarczyk, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.
- Powiat proszowicki i gminy, które go tworzą, nie należą do jednostek samorządu terytorialnego, finansowo zasobnych i bogatych. Wiemy o tym, bo do województwa spływają nieraz prośby o wsparcie różnych inwestycji. Część z nich była wymieniona, jak chociażby obwodnica czy czy modernizacja szpitala powiatowego w Proszowicach. My z poziomu budżetu województwa wspieramy te samorządy, które potrzebują i nie mogą się uporać z zadaniami kosztownymi, ale cieszy nas, tym bardziej że jest program rządowy. Te miliony wpłyną do tych samorządów, bo to stwarza też możliwości, żeby wesprzeć inne zadania i także pomóc tam, gdzie ta pomoc jest potrzebna - dodaje Józef Gawron, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.
Promesy dla przedstawicieli samorządów, które otrzymały dofinansowanie, wręczał I Wicewojewoda Małopolski Ryszard Pagacz, wraz z lokalnymi parlamentarzystami.
- Nasza dzisiejsze spotkanie, obecność pana marszałka Gawrona, jest też podkreśleniem tego, że doskonale współpracuje administracja rządowa z samorządową na poziomie województwa na poziomie gminnym i powiatowym. To jest przykład harmonii, jaka istnieje pomiędzy tymi administracjami z korzyścią dla mieszkańców naszych regionów. Cieszymy się z tego - tłumaczy Ryszard Pagacz, I Wicewojewoda Małopolski.
- Rząd Prawa i Sprawiedliwości przeznaczył na nabór w ramach Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład na zadania na tereny po PGR-owskie, kwotę ponad 4 miliardy złotych. To jest ogromna kwota, która wpłynęła do właśnie gmin, do samorządów, gdzie kiedyś tam funkcjonowały PGR-y i te obszary zostały mocno zdegradowane - wyjaśnia Józefa Szczurek-Żelazko, poseł na Sejm RP.
- Mam nadzieję, że to nie ostatnia tego typu konferencja, która odbędzie się tutaj w Proszowicach. Wiemy doskonale, że przed nami kolejne edycje środków finansowych dedykowanych dla samorządów w ramach Polskiego Ładu i myślę, że kolejne dobre wieści przed nami tutaj dla mieszkańców powiatu proszowickiego, ponieważ niezbędne inwestycje, które służą tutaj komfortowi i bezpieczeństwu życia, trafiają na tę ziemię, a nasi samorządowcy, panowie, starostowie, wójtowie, burmistrzowie w sposób racjonalny i dobry wykorzystują te środki finansowe - dodaje Wiesław Krajewski, poseł na Sejm RP.
Powiat proszowicki i gminy z powiatu dzięki otrzymanym środkom będą mogły zrealizować 6 zadań. Wśród nich znajdują się inwestycje, które będą służyć mieszkańcom.
- Myślę, że dzięki tym środkom, które trafią do naszych małych ojczyzn, będzie możliwe przywrócenie im tak naprawdę świetności. Za waszą działalność, bo tak to w historii było, że wcześniej to samorządowcy musieli jeździć do Warszawy, a dzisiaj to posłowie przyjeżdżają senatorowie, a nawet i ministrowie przyjeżdżają do samorządów, do tych lokalnych, małych miejscowości, do tych małych ojczyzn, z których się wywodzą - mówi Krystian Hytroś, starosta proszowicki.
- Jesteśmy bardzo wdzięczni za to, że tak znaczne środki trafiają do naszych gmin i w imieniu właśnie wójtów i burmistrzów chcę podziękować za to wsparcie, za to lobbowanie, za pozytywne rozpatrzenie wniosków, które mają służyć właśnie poprawie życia mieszkańców tych miejscowości, w których funkcjonowały PGR-y, tak jak w przypadku Proszowic są to Jakubowice. Dziękujemy za ten program, bo to jest program, którego nie było przez lata i nie było możliwości zdobycia takich funduszy na rzecz tych właśnie terenów wiejskich - dodaje Grzegorz Cichy, burmistrz Miasta i Gminy Proszowice.
W całej Polsce pozytywną rekomendację do otrzymania środków z budżetu państwa uzyskało ponad 1800 wniosków.
- Chcemy również uczynić tak, aby mieszkańcy tych właśnie terenów po byłych PGR-ach byli obywatelami tej samej kategorii co obywatele miast, a więc aby to podstawowe prawo konstytucyjne mogło być realizowane, aby to ta wielka sfera wykluczenia została wreszcie usunięta. To jest 3 edycja, to jest 14 milionów. Wiemy o tym, że będą prawdopodobnie realizowane kolejne edycje tych programów - wyjaśnia Włodzimierz Bernacki, wiceminister edukacji i nauki.
Dodajmy, że Rządowy Program Inwestycji Strategicznych ma na celu zwiększenie skali inwestycji publicznych. Wszystko przez bezzwrotne dofinansowania, które wynieść ma nawet do 98% wartości inwestycji.