- To dzięki temu, że są projekty, myśmy w tę apiterapię weszli. Tym powietrzem możemy oddychać, które nas oczyszcza, które sprawia, że pod względem odpornościowym, fizjologicznym, drogi oddechowe mogą być uleczone. Możemy się wyciszyć, możemy przemyśleć pewne rzeczy, ale też bardzo łatwo przychodzi sen. W kontekście tych uli powstaje tutaj łąka sensoryczna, mamy pierwsze nasadzenia tego roku – wyjaśnia ks. Zbigniew Szostak, kustosz sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie.
Uspokajające towarzystwo pszczół, korzystne dla zdrowia wibracje oraz wdychany propolis, unoszący się w powietrzu oczyszczonym z bakterii i grzybów – tzw. apiterapia poprawia funkcjonowanie organizmu, lecząc choroby ciała, jak chociażby trądzik oraz podnosi samopoczucie psychiczne. Wyniki badań lekarskich ulegają znacznej poprawie u osób korzystających ze zdrowotnego działania uli, co potwierdza skuteczność prowadzonych seansów.
- Jest skuteczne! Dziesięć razy już jestem tutaj i naprawdę pomogło mi trochę. Może nie całkiem jeszcze, ale jeśli chodzi o spanie, to też nie mogłem spać w domu. Z nadciśnieniem też dużo lepiej jest, nie odczuwam tego bólu sercowego. Ogólnie dużo lepiej się już czuję – chwali Jan Miśtak, jeden z kuracjuszy leczniczych uli w Zabawie.
Miejscowość jest do dziś głęboko związana z błogosławioną Karoliną Kózkówną, która zawsze żyła w bliskości z naturą. Zabawa rozwija swoją ofertę turystyczną o nowe funkcjonalne atrakcje. Jedną z form promocji tego miejsca będzie w najbliższym czasie wyjątkowe wydarzenie, na które pielgrzymi przyjadą camperami. Rekolekcje Karawaningowe – bo o nich mowa - odbędą między 12 a 16 lipca przyszłego roku.
- Staramy się takie miejsca wybierać, w których łączymy wypoczynek wraz z modlitwą. Proboszcz oczywiście jest bardzo otwarty, żeby te rekolekcje przeprowadzić tutaj w Zabawie i między innymi jedną z atrakcji, którą nam zaproponował, jest apiterapia właśnie przy tych naszych pszczółkach – tłumaczy ks. Mariusz Chmura z Katolickiego Stowarzyszenia Karawaningowego „Razem w Drodze”.
Realizacja projektu ma miejsce dzięki wsparciu finansowemu województwa małopolskiego w ramach programu „Aktywny Senior” poprzez projekt „Kultura i przyroda inspiruje seniorów”.