Celem konkursu było zaprojektowanie budynku, który będzie łączył różnorodne funkcje, m.in. wystawienniczą, edukacyjno-warsztatową, konferencyjną czy biurowo-administracyjną. Istotne było także, by budynek mógł również jednocześnie pełnić funkcję magazynową i techniczną, związaną z obsługą ośrodka wraz z zagospodarowaniem terenu wokół niego.
Konkurs został rozstrzygnięty przez Sąd Konkursowy pod przewodnictwem dr hab. inż. arch. Kazimierza Butelskiego, prof. Politechniki Krakowskiej. - Zgłoszono 7 prac, z czego 3 z nich zakwalifikowano do konkursu. Prace były oceniane pod względem urbanistycznym, architektonicznym oraz funkcjonalno-programowym - wyjaśnił mgr inż. arch. Tomasz Trzaskalik, referent sądu konkursowego.
Spośród zakwalifikowanych prac wyłoniono zwycięski projekt, który według Jury najlepiej wpisuje się w koncepcję Jurajskiego Centrum Edukacji Przyrodniczej.
Wśród prac, które wpłynęły, były bardzo interesujące rozwiązania i pomysły. Wszystkie odpowiadały na nasze zapotrzebowania, by projekt był ekologiczny, energooszczędny i nawiązywał tematycznie i do otoczenia, w którym powstanie i do jego przeznaczenia. Zwycięski projekt rzeczywiście, niemal idealnie – jak to stwierdził przewodniczący sądu konkursowego – spełnił te nasze oczekiwania. W związku z tym, że mamy zabezpieczone środki finansowe na ten cel, teraz już tylko oczekujemy na szybkie przygotowanie dokumentacji, a w następnej perspektywie finansowej 2021-2027 zabezpieczymy również finansowanie na realizację tego obiektu - tak by w stosunkowo krótkim czasie Jurajskie Centrum Edukacji Przyrodniczej pojawiło się w Woli Justowskiej
- podkreślił wicemarszałek Józef Gawron.
Jak zaznaczył Sąd Konkursowy, zwycięski projekt budynku jest prosty, doskonale wpisuje się w krajobraz obszaru, w którym powstanie i ma być tani w eksploatacji. Referent sądu zwrócił uwagę, że projekt został doceniony również za zastosowanie w nim ekologicznych materiałów. Wśród największych zalet zwycięskiego projektu wymieniono także stworzenie koncepcji otwartego parku dookoła obiektu. Park na terenie istniejącego, zadrzewionego terenu w założeniu będzie ogólnodostępny i będzie nie tylko miejscem edukacji przyrodniczej, ale i przestrzenią rekreacyjną.
Zwycięski projekt jest bardzo piękny i przekonuje nas, że obiekt, który powstanie w sąsiedztwie Małopolskiego Szpitala Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego będzie mógł służyć wszystkim, nie tylko osobom, które będą odwiedzać Centrum w celach edukacyjnych, ale także mieszkańcom oraz pacjentom szpitala
- dodał wicemarszałek Józef Gawron.
Jak przypomniał wicemarszałek Józef Gawron, Jurajskie Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałopolska to jedno z trzech centrów, których powstanie zostało zaplanowane w strategii rozwoju województwa. - To akurat, Jurajskie Centrum będzie związane z Parkami Krajobrazowymi, tymi będącymi niejako wokół Krakowa i w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Będzie ono służyć realizacji naszej strategii i naszemu programowi dotyczącemu środowiska i ekologii. Natomiast wszystkie trzy centra zabezpieczą naszą działalność i aktywność Zespołu Parków Krajobrazowych w całej Małopolsce – podkreślił wicemarszałek.