Popularność jazdy na rolkach jest coraz większa. Wielu użytkowników uwielbia ten sport, traktując go często jako alternatywę dla jazdy na rowerze, joggingu czy spacerów. Jest to jeden ze sportów na poprawę kondycji na świeżym powietrzu. Dodatkowo wykonywanie rozmaitych ewolucji poprawia u dzieci stabilność i rozwój motoryczny.
Rolki dla początkujących i zaawansowanych
Wybierając rolki, na początek warto sięgnąć po modele z krótszą szyną i mniejszymi kołami. Ułatwi to naukę jazdy i zapobiegnie wypadkom. Kontrola nad kierunkiem jazdy wymaga czasu, a mniejsze koła o średniej miękkości to mniejsza prędkość i większe poczucie bezpieczeństwa.
Osoby doskonalące swoje umiejętności wybierają wzory na aluminiowej płozie z większymi kołami. Takie modele są bardziej dynamiczne i pozwalają na szybką jazdę. Kółka w takich butach cechują się większą twardością. Często można założyć trzy większe koła zamiast czterech mniejszych, aby ścigać się ze znajomymi.
Rodzaje łyżworolek
Najbardziej popularny rodzaj to rolki rekreacyjne albo fitness. Dedykowane do spokojnej jazdy i lekkiego treningu. Są świetnym wyborem dla dorosłych i dzieci, dla osób zaczynających przygodę z rolkami i dla tych, którzy jeżdżą już dłuższy czas. Łyżworolki typu freeskate / urban są zaprojektowane do szybszej jazdy, do skoków i szczególnego korzystania z infrastruktury miejskiej, jak jazdy po poręczach. Stanowią ciekawą alternatywą do rolek rekreacyjnych, ponieważ dają świetne wsparcie stawu skokowego i lepiej trzymają stopę.
Rolki regulowane przeznaczone dla najmłodszych
Rolki dziecięce najczęściej posiadają regulowaną długość buta. To idealne rozwiązanie zarówno dla dzieci jak i rodziców. Regulacja, np. w przedziale 33 36, umożliwia dopasowanie do rosnącej stopy i dobrą zabawę przez kilka sezonów.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Głównym kryterium, które klasyfikuje rolki jako rekreacyjne bądź np. wyczynowe, jest rodzaj buta. Cholewka może być wykonana z miękkich materiałów, które oferują optymalną przewiewność i wysoki komfort użytkowania. Albo cholewka może mieć postać twardej skorupy dla większej stabilności i osłony stopy. To rozgraniczenie rolki fitness od rolki freestyle. Inna rolka to inne klamry, sznurówki albo tylko rzepy.
Twardość kółek do szybkiej jazdy
Przy doborze odpowiednich kółek musimy zwrócić uwagę na ich rozmiar i twardość. Im większa średnica kółek tym łyżworolki szybsze. Oprócz wielkości kółek ważna też jest ich twardość. Poziom twardości oznaczany jest literką A i odpowiednią liczbą. Miękkie koła występują w zakresie od 74A do 82A, natomiast te twarde to zakres od 84A nawet do 101A.
Twarde koła mają mniejszy opór toczenia i wyższe prędkości. Ale jazda już nie jest taka płynna i czuć nierówności terenu. Natomiast miękkie kółka to gwarancja większego komfortu i amortyzacji, jednak kosztem trwałości.
Rodzaj płozy a komfort jazdy
Płoza to bardzo istotny element konstrukcji. Płoza aluminiowa charakteryzuje się lekkością, sztywnością i trwałością. Stosowana w rolkach wyższej klasy oraz freestyle slalom. Kompozyt oferuje większy komfort jazdy, ponieważ lepiej amortyzuje drgania.
Dla lubiących dbać o szczegóły wybór łożyska to także sposób na komfort jazdy oraz trwałość danego modelu. Im wyższa cyfra przy oznaczeniu, tym kółka na łożyskach będą kręcić się płynnej i szybciej, dając więcej przyjemności z codziennej jazdy. Podczas jazdy pamiętaj o dobraniu sprzętu chroniącego głowę i nadgarstki!