- Unikatowe egzemplarze, które znalazły się w naszym muzeum to depozyt księstwa Sanguszków. Dotyczy on niezwykłej kolekcji, która jest jedną z najcenniejszych kolekcji magnackich, która zachowała się do dzisiejszych czasów. Zawiera blisko dwa tysiące eksponatów porcelany, jak również szkła herbowego. Wydawnictwo będzie zawierało około 1000 stron, gdzie zostaną umieszczone fotografie wszystkich eksponatów, które znajdują się w kolekcji – zapowiada dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Kazimierz Kurczab.
Muzeum Okręgowe podejmuje starania, by wejść w posiadanie pełnego historycznego zbioru zasobów pozostałych po książętach związanych z Tarnowem. Tarnowskie muzeum jako jedyna tego typu instytucja ma zamiar wykupić kosztowną kolekcję magnacką w całej swojej okazałości.
- Jest to depozyt księstwa Sanguszków, w związku z tym nie jest to nasza własność i mogą różne losy tego depozytu być. W związku z tym, chcąc, żeby ta kolekcja została utrwalona w całości, bo jest ona niezwykła, jest ona cenna, gromadzona przez pokolenia wielu rodzin magnackich, właśnie postanowiliśmy wydać katalog, który będzie prezentował całość depozytu – wyjaśnia Kurczab.
Premiera wydawnictwa planowana jest na ten rok. Muzeum Okręgowe w Tarnowie pozyskało fundusze na produkcję katalogu z dofinansowań Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Małopolskiego. Cała realizacja dwutomowego albumu szacowana jest na kwotę 120 tysięcy złotych, a planowany nakład ma wynieść 500 egzemplarzy.