Wicestarosta tarnowski Jacek Hudyma podkreśla znaczenie dobrej współpracy i przepływu informacji pomiędzy samorządem powiatowym a samorządami gminnymi. - Dzięki zaangażowaniu całego Zespołu ds. Zdrowia i Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego w Tarnowie udało się poprawić i zrealizować wiele zadań, które przyczyniły się do realizacji projektu dla dobra mieszkańców powiatu tarnowskiego. Ogromnie sobie cenię pracę całego zespołu, a także profesjonalne podejście do wykonywanych zadań, które pozwoliły na skuteczne przeprowadzenie ważnych przedsięwzięć i były istotnym wsparciem działań naszego Starostwa, na rzecz wszystkich gmin z terenu powiatu tarnowskiego. Warto podkreślić, iż powiat tarnowski jest liderem w pozyskiwaniu środków na poprawę życia osób niepełnosprawnych. Znajdujemy się zawsze w czołówce. Przez 3 lata byliśmy na 1 miejscu, jeżeli chodzi o powiaty województwa małopolskiego.
Wartość zrealizowanych 11 projektów wyniosła 1.872.240,03 zł, w tym pozyskane środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych stanowiły kwotę 805.692,19 zł.
Dzięki pozyskanym przez Powiat Tarnowski środkom zlikwidowano bariery architektoniczne w budynkach obiektów użyteczności publicznej położonych na terenie powiatu, wyposażono placówki służące rehabilitacji osób niepełnosprawnych w nowe pojazdy dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz Gminy umożliwiając im organizację przewozu niepełnosprawnych uczniów do placówek edukacyjnych położonych poza ich terenem działania.
W ramach prac projektowych wykonana została:
- windę przy budynku Urzędu Gminy w Szerzynach,
- windę przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Lisiej Górze
- podjazd przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Szerzynach,
- dojście do budynku Urzędu Gminy w Ciężkowicach wraz z dostosowaniem sanitariatu dla potrzeb osób niepełnosprawnych,
- dostosowano budynek Szkoły Podstawowej w Rudce do potrzeb osób niepełnosprawnych poprzez montaż dwóch platform schodowych umożliwiających poruszanie się osób niepełnosprawnych po obiekcie oraz dostosowanie sanitariatu,
- zlikwidowano bariery w komunikowaniu się w budynku Urzędu Gminy w Pleśnej poprzez montaż planów tyflograficznych wnętrza budynku oraz planów ewakuacyjnych oznaczenie sanitariatów napisami w brajlu, oraz odpowiednio ciągów komunikacyjnych.
Zakupione zostały także nowe 9-miejscowe pojazdy do przewozu osób niepełnosprawnych -
1/ celem realizacji zadań statutowych:
- Domu Pogodnej Jesieni w Zakliczynie prowadzonego przez Samarytańskie Towarzystwo im. Jana Pawła II w Zakliczynie
- Warsztatu Terapii Zajęciowej w Karwodrzy prowadzonego przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Przyjaźń” w Karwodrzy,
2/ celem przewozu uczniów do placówek edukacyjnych:
- Gminy Zakliczyn,
- Gminy Ryglice.
Wsparto również Warsztat Terapii Zajęciowej w Woli Rzędzińskiej, wyposażając placówkę w sprzęt niezbędny do realizacji terapii, tj. ploter laserowy wraz z zestawem komputerowym i oprogramowaniem Corel Draw.
Powiat Tarnowski nie zaprzestaje w działaniach na rzecz ułatwienia funkcjonowania niepełnosprawnych mieszkańców, pozyskując kolejne środki PFRON.
W bieżącym roku w planie są:
- budowa windy przy budynku Urzędu Gminy w Pleśnej,
- modernizacja sanitariatów i wymiana drzwi w ciągach komunikacyjnych w budynku Urzędu Gminy w Szerzynach,
- wyposażenie nowo powstałego Warsztatu Terapii Zajęciowej w Jadownikach Mokrych w pojazd do dowozu uczestników na zajęcia w placówce,
- dofinansowanie zakupu pojazdu dostosowanego do przewodu osób niepełnosprawnych dla Gminy Żabno,
- aktywizacja zawodowa bezrobotnych mieszkańców powiatu w ramach tworzenie stanowisk pracy.