- "Galicjaner Sztetl" realizujemy od 1996 roku, a więc już sporo lat. Ten projekt istnieje w naszej przestrzeni kulturalnej, ale chciałbym przypomnieć, że muzeum tarnowskie zapoczątkowało ten lokalny festiwal kultury żydowskiej w 1990 roku. Warto o tym pamiętać, ponieważ taki najsławniejszy w Polsce Festiwal Kultury Żydowskiej – krakowski, dopiero datuje się od 1992, albo 1993 roku. - podkreślił Adam Bartosz, przewodniczący Komitetu Opieki nad Zabytkami, który sprawuje pieczę nad całym wydarzeniem.
Zanim festiwal przybrał większego rozmachu, początkowe tarnowskie edycje gościły już takie gwiazdy jak m.in. wokalistka estradowa Sława Przybylska lub aktorka Teatru Żydowskiego Gołda Tencer. - Od 1996 roku zaistniała nazwa „Galicjaner Sztetl”. W języku jidysz znaczy to „galicyjskie miasteczko” - wyjaśnił Bartosz.
Co jakiś czas przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie do programu zapraszane były wraz z mniejszością żydowską inne mniejszości etniczne, zamieszkujące obszar dawnej Galicji. Były to występy m.in. łemkowskie, czy romskie.
Adam Bartosz w trakcie prezentacji przedstawił również program koncertów, które można będzie usłyszeć podczas tegorocznej imprezy. - W pierwszy dzień zagra trio ukraińskie: dwoje wybitnych wykładowców muzyki, którzy mieszkają w Tarnowie - Leonid i Lubov Krasawinowie - i ich córka Alina Didenko. Wystąpią pod Bimą w pierwszym koncercie, z repertuarem muzyki ukraińskiej. Kolejny koncert będzie w wykonaniu kwartetu Helstroma z Ameryki. Helstrom u nas występował dwa razy w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Wybitny też znawca muzyki żydowskiej, który zwędrował całą Galicję, Karpaty. W niedzielę w tym cyklu koncertów wystąpi Chór Solski, a więc chór, który zawiązał się przy Teatrze Solskiego.
Oprócz koncertów zapowiedziane zostało również upamiętnienie 80. rocznicy tzw. akcji „Reinhardt” mającej na celu wyniszczanie przez Niemców na terenie Europy Wschodniej społeczności żydowskiej.
Więcej informacji dotyczących programu festiwalu można znaleźć na promujących to wydarzenie plakatach w językach polskim i ukraińskim.