- Wyszliśmy naprzeciw zapotrzebowania mieszkańców, którzy od dawna zgłaszali, że potrzebują takiego miejsca dla edukacji i spotkań. Właśnie tak się to udało, że tutaj jest taka przestrzeń, żeby rzeczywiście zarówno rolnicy mogli odbyć szkolenia z zakresu ekologicznej produkcji żywności. Myślę, że dla naszych terenów jest to przyszłość. To, że tutaj jest ta czysta, nieskażona przyroda daje możliwości ekologicznego rolnictwa - wyjaśniał Marek Karaś, wójt gminy Rzepiennik Strzyżewski.
Oprócz rolników zajęcia w środku Edukacji Ekologicznej będą prowadzone dla dzieci.
- Myślę, że młodzież ze szkół powiatowych będzie tu też zaglądać na lekcji ekologii i dziedzictwa niematerialnego Pogórza Ciężkowicko-Rożnowskiego, które tutaj jest eksponowane. Powiat Tarnowski w montażu finansowym dorzucił skromne 250 tysięcy złotych wkładu własnego beneficjenta i cieszymy się, że ten ośrodek został uruchomiony - podkreślał Tomasz Stelmach z Zarządu Powiatu Tarnowskiego.
W uroczystości oficjalnego otwarcia Ośrodka Edukacji Ekologicznej udział wzięły władze lokalne i samorządowe. W trakcie wydarzenia było uroczyste przecięcie wstęgi, przemowy zaproszonych gości oraz poświęcenie obiektu.
- Na pewno wiąże się z tym bardzo duża edukacja, też same rzeczy, które tutaj są to ja myślałam, że to w większości eksponaty, a jak mówi pan wójt Marek Karaś jest na przykład tutaj maszyna do tłoczenia oleju, która nawet nie wiem jak się prawidłowo nazywa. Ten olej z pierwszego tłoczenia jest później używany do sałatek, są tu te wagi, których już nawet ja nie pamiętam, jest wiele takich eksponatów, które pokazują np. jak robić chleb, więc cieszę się, że takie miejsca powstają - mówiła posłanka Anna Pieczarka.
Stworzenie Ośrodka Edukacji Ekologicznej kosztowało ponad 3,1 miliona złotych. Na realizację tego projektu gmina częściowo pozyskała środki z zewnątrz.
Dodajmy, że to wyjątkowe miejsce na mapie Powiatu Tarnowskiego mieści się na drugim piętrze budynku urzędu gminy Rzepiennik Strzyżewski.