- Jest to już cykliczne wydarzenie, ponieważ jest to XVIII edycja Gminnego Przeglądu Teatrzyków Szkolnych pod nazwą "Spotkania z Melpomeną". Polega na tym, że każda z grup teatralnych ma przygotowaną jakąś inscenizację do 15 minut i wyłaniamy najlepszą grupę teatralną, najlepszego aktora, jury 2-osobowe będzie obradowało i podejmowało stosowne decyzje. Zostawiamy dowolną interpretację każdej szkole. Co roku mamy praktycznie różne szkoły, ale trzon stanowią niektóre z nich, które cyklicznie nas odwiedzają - mówił Rafał Wnęk, dyrektor Szkoły Podstawowej w Zbylitowskiej Górze.
Przed publicznością wystąpiło aż siedem grup teatralnych ze szkół z Woli Rzędzińskiej, Tarnowca, Poręby Radlnej, Błonia Koszyc Wielkich i Zbylitowskiej Góry.
- Przygotowaliśmy występ o złotej rybce, o rybaku i złotej rybce. Od jakiegoś czasu już przygotowywaliśmy to przedstawienie - wyjaśniła Julia Marszałkiewicz, uczennica Szkoły Podstawowej w Porębie Radlnej.
- Przygotowaliśmy taką scenkę, gdzie żona Zeusa zaprasza wszystkich bogów na ucztę na Olimpie i tak wszyscy bogowie się przedstawiają i później jest zakończenie, gdzie ja śpiewam piosenkę. To jest nasza tradycja, że robimy takie występy. Pani od polskiego nas do tego przypisała i my to z 5 i 4 klasą przygotowaliśmy - tłumaczyła Emilia Grzybowska, uczennica szkoły podstawowej w Zbylitowskiej Górze
Występujących oceniało dwuosobowe jury, które jednogłośnie stwierdziło, że poziom gry aktorskiej uczniów był naprawdę wysoki.
- Muszę państwu powiedzieć, że ten przekaz twórczy młodych ludzi, ta ich kreatywność, to wejście w kontakt z publicznością, także z jury jest po prostu imponujące. Przerwa spowodowana pandemią tez wyraźnie pokazuje, jak młodzi ludzie są stęsknieni za kontaktem z rówieśnikami, kontaktu twórczego właśnie, wejście w taką relację integracyjną. To też pokazuje, jak nauczyciele ze szkół gminy Tarnów potrafią rozbudzić pasję w młodych ludziach. Mnie to powiem szczerze, imponuje i bardzo cieszy. To nie jest tak, że oni są do czegokolwiek przymuszeni, oni po prostu chcą - dodała Dorota Kunc, jury konkursowe.
Każda szkoła biorąca udział w przeglądzie otrzymała pamiątkowe statuetki, natomiast po burzliwych obradach jury konkursowe przyznało za najlepszą oprawę sceniczną statuetkę szkole ze Zbylitowskiej Góry, za najlepszą grę aktorską placówce z Poręby Radlnej, a oprócz tego za najlepsze walory wychowawcze i edukacyjne pokazane w sztuce szkole z Błonia.