Ciemierniki
Tym kwiatom niestraszne są nawet śnieg i mróz. Bardzo lubią światło, które pomaga im obficie kwitnąć, dlatego najlepiej będą czuły się na stosunkowo słonecznym stanowisku, gdzie nie będą zdominowane przez inne rośliny.
Ich pielęgnacja jest bardzo prosta, jednak wymaga systematyczności. Ciemierniki nie lubią mokrego podłoża, bo naraża to ich korzenie na gnicie. Co istotne – wszystkie czynności powinniśmy wykonywać w rękawiczkach, ponieważ są to rośliny trujące ze zdolnością do tworzenia ran na skórze. Na noc warto przykrywać je agrowłókniną.
Niezapominajki
W Polsce są pod ochroną, jednak na rynku dostępne są ich sztuczne odmiany, którymi bez obaw możemy dekorować nasze balkony. Najczęściej występują w kolorze niebieskim. Rzadziej różowym i białym. Świetnie odnajdą się w uniwersalnej ziemi. Nie są wymagające, potrzebuj jednaką regularnego zraszania. Najlepsze stanowiska dla niezapominajek to te o dużym i średnim nasłonecznieniu. Warto pamiętać też, że podłoże powinno być urozmaicone próchnicą.
Stokrotki
Wdzięczne kwiatki kojarzymy głównie z miejskich trawników i łąk. Coraz częściej wybierane są jednak również do ozdoby balkonów i tarasów, dzięki swoim czerwieniom, różom i bieli, spośród których można wybierać lub tworzyć rozmaite kompozycje. Kwitną od marca aż do listopada. Poradzą sobie z uniwersalną ziemią. Są bardzo odporne na przesuszenie lub przelanie, jednak wskazane jest dbanie o regularne podlewanie. Stokrotkom należy zapewnić stanowisko słoneczne lub lekko zacienione.
Pierwiosnki
Zdrowe kwiaty charakteryzują się błyszczącymi, zielonymi listkami. Kolorów do wyboru jest mnóstwo, dlatego każdy znajdzie swój ulubiony odcień bez większego problemu. Pielęgnacja nie sprawi kłopotu nawet początkującym ogrodnikom. Wystarczy podlewać lekko przesuszone podłoże i oddzielać przekwitłe kwiaty, żeby nowe mogły obficie się rozrastać. Najlepiej będą czuły się w półcieniu. Nie zaszkodzi również stosowanie nawozu do roślin kwitnących.
Bratki
To chyba najpopularniejsze kwiaty na wczesną wiosnę. Obecnie możemy wybierać spośród około 300 ich odmian, co pozwoli bez problemu dopasować je zarówno do wnętrza, jak i własnych upodobań. Najlepsze stanowisko dla tych uroczych roślin to wystawa południowa lub zachodnia, bo źle znoszą nieustanne, ostre słońce. Nie tolerują też ciągłego przebywania w cieniu. Podłoże możemy wybrać uniwersalne, a podlewanie powinno być regularne – bratków nie można przelewać ani przesuszać.