- Ten konkurs organizujemy przez Stowarzyszenie Samorządów Powiśla Dąbrowskiego. Pozyskaliśmy środki z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich i myślę ze to będzie bardzo udany konkurs. Co roku bardzo smacznie ciasta. W tym postanowiliśmy poszerzyć o pasztet i myślę, że uda się wykreować nowy produkt regionalny. Będziemy się o to starać - mówił Lesław Wieczorek, starosta dąbrowski.
Wydarzenie, którego celem jest kultywowanie tradycji o przekazywaniu przepisów na tradycyjne ciasta i pasztety odbyło się w zespole dworsko-parkowym w Brniu. Przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich zdradziły nam co przygotowały.
- Dziś przygotowałyśmy pasztet jajeczny i babkę z przepisu mojej mamy, taki naturalny przepis bez zbędnych składników i ten pasztet jajeczny, wegetariański, troszkę warzyw, ziół na takiej bazie - mówiła Danuta Idzik z Koła Gospodyń Wiejskich w Małcu.
- Przygotowałyśmy pasztet z królika, tradycyjny, starodawny nazywa się „przepis babci Zosi”, ponieważ babcia Zosia dostała go od swojej mamy i nie dawała go dalej. Pewnego razu jej córka poprosiła o ten przepis i stwierdziłyśmy, że po co go chować po półkach żeby się kurzył trzeba go dalej używać. Córka babci Zosi wykorzystała ten przepis, który dzisiaj prezentujemy. Przepis jest podawany z pokolenia na pokolenie - dodała Agnieszka Dąbroś, Stowarzyszenie Koła Gospodyń Wiejskich Niwki.
- Przygotowałyśmy pasztet wiejski mieszany - „pasztet Staszka”, który jest wykonany przez męża naszej szefowej. Mamy przygotowany pasztet dzisiaj, ale też i babkę jako ciasto, postarałyśmy się żeby były te dwie rzeczy. Staramy się współpracować przy każdej okazji i wychodzi nam to całkiem nieźle - dodała Ewa Kowal, przedstawicielka Koła Gospodyń Wiejskich Ujście Jezuickie.
- Przygotowałyśmy "pasztet z dziczyzny". Nazwałyśmy go w ten sposób, ponieważ tu jest wiele mięs z dziczyzny. Jelen, sarna, dzik i kaczka. Dodatki to są syrop z porzeczki, borowiki z lasu i ogóreczki z własnego pola. To wszystko jest ekologiczne i domowe - wyjaśniła Bożena Kopia, Koło Gospodyń Wiejskich z Radgoszczy.
Po długich i burzliwych naradach jury konkursowe jako najlepsze ciasto wielkanocne wybrało "Wielkanocną Fantazję" Koło Gospodyń Wiejskich z Laskówki Delastowkiej. 1 miejsce w kategorii na najsmaczniejszy pasztet wielkanocny zajęło natomiast Koło Gospodyń Wiejskich z Radgoszczy, które zaprezentowało "pasztet z dziczyzny"
- Do konkursu zgłosiło się nam 20 Kół Gospodyń Wiejskich, w tym 16 z pasztetami, i 15 z pysznymi ciastami. Spośród 15 znaleźć najlepsze było naprawdę trudno, ponieważ wszystkie ciasta były naprawdę piękne i pyszne również pasztety. Taka jest rola jury żeby wyłonić te najlepsze, najciekawsze, najładniejsze także wyłoniliśmy pierwsze, drugie i trzecie miejsce. Natomiast cała reszta dostała wyróżnienia. Wszystkie są pyszne i piękne - mówił Krzysztof Bryk, wicestarosta dąbrowski.
Nagrody w konkursie zostały ufundowane przez Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego jak również przez Radnego Rady Powiatu Dąbrowskiego Sebastiana Kądzielawę, właściciela firmy KRIST z Dąbrowy Tarnowskiej, która zajmuje się produkcją przypraw i komponentów dla przemysłu mięsnego.
- Dzisiaj pomysł urodził się na to żeby spróbować odszukać stare receptury. Takie, które znają nasi dziadkowie, czy też rodzice. Często są to smaki, które są w guście klientów i zrodził się taki pomysł żeby przy okazji takiej zabawy dla Kół Gospodyń Wiejskich spróbować co w naszym powiecie jest co się spodoba dalej. Produkty z dzisiejszego konkursu będziemy chcieli przedstawić zakładom, z którymi współpracujemy, a nuż się spodobają i zostaną wdrożone na rynek, może lokalny a może na ogólnopolski - dodał Sebastian Kądzielawa, Radny Powiatu Dąbrowskiego, właściciel lokalnej firmy.
Wydarzenie zorganizowano w ramach projektu z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich pod nazwą "Rozwój potencjału kół gospodyń wiejskich w powiecie dąbrowskim"