- Pomoc dla uchodźców z Ukrainy wymaga pełnej współpracy administracji samorządowej i rządowej – mówił w Tarnowie wojewoda małopolski Łukasz Kmita. W delegaturze Urzędu Wojewódzkiego spotkali się parlamentarzyści, samorządowcy z Małopolski oraz służby, które koordynują działania w tym zakresie. Byli ponadto obecni m.in. funkcjonariusze Straży Granicznej i pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia. - Przyjęta przez Sejm specustawa ułatwi organizację codziennego życia w Polsce tym, którzy uciekli do naszego kraju przed wojną. Proszę wszystkich samorządowców o sprawne przeprowadzenie działań – mówi poseł Anna Pieczarka.
Spotkanie w Tarnowie służyło omówieniu wszystkich wyzwań stojących przed samorządami w najbliższym czasie w zakresie pomocy mieszkańcom Ukrainy. Obecny był także Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie, który podziękował za dotychczasowe wsparcie i solidarność Polaków z narodem ukraińskim. - Uruchomiliśmy wszelkie możliwości pomocowe. Przyjmujemy uchodźców do naszych obiektów komunalnych i domów prywatnych zapewniamy im kompleksową opiekę. Specustawa ułatwi wszelkie formalności – mówi wójt, Grzegorz Kozioł.
Wojewoda Łukasz Kmita podziękował parlamentarzystom za szybkie uchwalenie specustawy, zaś samorządowcom za sprawne udzielanie pomocy, liczne działania i pełne wsparcie w tym zakresie.
Przypomnijmy, ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy przewiduje szereg udogodnień w zakresie ich funkcjonowania w naszym kraju. Mowa m.in. o kwestii legalnego pobytu, bezpłatnej opiece zdrowotnej, możliwości podjęcia pracy i edukacji. Od najbliższej środy, 16 marca, uchodźcom będą nadawane numery PESEL i mobilne dokumenty tożsamości. Szczegóły będziemy podawać na bieżąco.
Dodajmy, że w spotkaniu w tarnowskiej delegaturze Urzędu Wojewódzkiego z ramienia Urzędu Gminy Tarnów uczestniczyły także sekretarz Zespołu Zarządzania Kryzysowego Jolanta Kałuża oraz zastępca skarbnika Anna Aleksander.
O współpracy samorządowej na rzecz uchodźców na spotkaniu w Tarnowie
- 16.03.2022 09:32
- Źródło: Gmina Tarnów