- W tamtym roku równe pięćset osób otrzymało dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Formą dodatkową jest doposażenie stanowiska, czyli pracodawca zatrudnia pracownika dofinansowując to stanowisko pracy z funduszu pracy, czy środków unijnych. Plus jeszcze miejsca interwencyjne, czyli dodatkowo dofinansowanie przez urząd pracy przez sześć miesięcy części kosztów wynagrodzenia pracownika. To są formy, które od zawsze cieszyły się i cieszą bardzo dużym zainteresowaniem. One są kontynuowane i muszę powiedzieć, że tak jak i w poprzednim roku, tak jak, i w tym nie będzie problemu z realizacją ich do na pewno końca trzeciego kwartału, bądź nawet do końca roku - mówił Stanisław Dydusiak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnowie.
Programy, które przygotował tarnowski urząd pracy działają z korzyścią zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika.
- Pracodawca otrzymuje dofinansowanie, czyli pracodawcę zachęcamy, żeby osoby o niepełnych na przykład kwalifikacjach, czy umiejętnościach przyjął do siebie, bo otrzyma doposażenie do stanowiska pracy. Czyli to jest jakby działanie dwustronne - pracodawca chętniej już przyjmie tę osobę nie do końca wykwalifikowaną, a otrzyma za to doposażenie - mówił Stanisław Dydusiak.
Największym zainteresowaniem cieszą się staże. Rocznie korzysta z nich ponad 1000 bezrobotnych.
- Pracodawca nie ponosi żadnych kosztów, jedynie osoba bezrobotna otrzymuje stypendium stażowe z powiatowego urzędu pracy - dodał Stanisław Dydusiak.
Urząd Pracy wymaga jednak od pracodawców, aby po zakończonym stażu przyjęli stażystę przynajmniej na okres kilku miesięcy