Z dniem 1 grudnia 2021r. weszła w życie nowelizacja Prawa restrukturyzacyjnego. Jej główne założenia to wprowadzenie Krajowego Rejestru Zadłużonych oraz nowe uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!
Od 1 grudnia 2021 obowiązują nowe przepisy prawa restrukturyzacyjnego. Na czym polega uproszczona restrukturyzacja? Czym jest Krajowy Rejestr Zadłużonych? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.
Centralny Rejestr Restrukturyzacji i Upadłości
Na samym początku warto wspomnieć o Centralnym Rejestrze Restrukturyzacji i Upadłości, który był przewidziany w prawie restrukturyzacyjnym, ale nigdy nie został wprowadzony. Rejestr ten w założeniu ustawodawcy miał stanowić ogólnodostępny zbiór informacji dotyczących podmiotów, w stosunku do których prowadzono sprawę upadłościową lub restrukturyzacyjną. Centralny Rejestr Restrukturyzacji i Upadłości w teorii miał służyć m.in. do:
- Zamieszczania oraz obwieszczania postanowień, zarządzeń, informacji i dokumentów dotyczących postępowania upadłościowego i restrukturyzacyjnego;
- Składania pism, dokumentów i dokonywania doręczeń;
- Wspomagania organizacji pracy oraz prowadzenia postępowania upadłościowego i restrukturyzacyjnego;
- Udostępniania wzorów pism procesowych oraz dokumentów, które zostały określone w ustawie.
Postępowanie o zatwierdzenie układu (PZU)
W dniu 30 listopada 2021 r. wygasły przepisy dotyczące uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego wprowadzone w związku z pandemią COVID-19. Od 1 grudnia 2021r. weszły w życie nowe przepisy wprowadzające do ustawy prawo restrukturyzacyjne rozwiązania uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego w formie znowelizowanego postępowania o zatwierdzenie układu. Jest to rozwiązanie dla zadłużonych przedsiębiorców chcących szybko i sprawnie zrestrukturyzować swoją firmę bez nadmiernej ingerencji sądu. Postępowanie o zatwierdzenie układu ma prowadzić do wynegocjowania z wierzycielami układu, pozwalającemu dłużnikowi spełnić ciążące na nim zobowiązania. Postępowanie jest przeznaczone dla każdego przedsiębiorcy, który zmaga się z problemami finansowymi i wie, że jeżeli nie uzyska natychmiastowej pomocy, to w krótkim czasie stanie się niewypłacalny. Z pomocy mogą skorzystać właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych, spółek kapitałowych, spółek osobowych i gospodarstw rolnych. W postępowaniu restrukturyzacyjnym ważne jest ustanowienie nadzorcy układu, które służy zabezpieczeniu majątku dłużnika podczas rozpoznawania wniosku restrukturyzacyjnego. Jeżeli zmagasz się z problemami finansowymi w firmie, niezbędnej pomocy może udzielić Kancelaria Restrukturyzacyjna KPR.
Krajowy Rejestr Zadłużonych
1 grudnia 2021 r. weszły w życie przepisy prawa dotyczące Krajowego Rejestru Zadłużonych. Rejestr ten zastąpił Centralny Rejestr Restrukturyzacji i Upadłości, który był przewidziany w prawie restrukturyzacyjnym, ale nigdy nie został wprowadzony. W KRZ znajdują się dane na temat osób fizycznych, prawnych oraz jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną - które są niewypłacalne, zagrożone niewypłacalnością lub wobec których została umorzona bezskuteczna egzekucja. Krajowy Rejestr Zadłużonych jest źródłem informacji dotyczących m.in.:
- osób, wobec których jest lub było prowadzone postępowanie restrukturyzacyjne, upadłościowe, po wszczęciu wtórnego postępowania upadłościowego, w przypadku postępowania zakończonego prawomocnym orzeczeniem zakazu prowadzenia działalności gospodarczej, a także w przypadku postępowania w przedmiocie uznania orzeczenia o wszczęciu zagranicznego postępowania upadłościowego;
- osób, wobec których zostało umorzone postępowanie egzekucyjne ze względu na niemożność otrzymania z egzekucji kwoty wyższej niż koszty egzekucyjne;
- wspólników osobowych spółek handlowych, ponoszących odpowiedzialność za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem w sytuacji, gdy została ogłoszona upadłość spółki;
- osób, wobec których odbywa się egzekucja świadczeń alimentacyjnych lub należności budżetu państwa, które powstały z tytułu świadczeń wypłacanych w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, a osoby te zalegają ze spełnieniem świadczeń dłużej niż 3 miesiące.