Narzędzie udostępnione na rządowej stronie pacjent.gov.pl jest proste w obsłudze. Należy podać płeć, wiek, wagę i wzrost, a specjalne algorytmy przeanalizują wartości i porównają z tymi, które posłużyły do stworzenia najczęściej występujących zależności.
Wynik nie daje stuprocentowej pewności, jednak pozwala osobom niezaszczepionym, które dotychczas nie przeszły zakażenia Sars-Cov-2 oszacować, w jakim stopniu wirus mógłby wpłynąć na ich stan zdrowia.
„Wyniki prezentowane przez kalkulator służą wyłącznie celom edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej, ani też nie stanowią podstawy do podejmowania decyzji klinicznych. System nie zapisuje wprowadzanych danych” – czytamy w opisie działania.
Twórcy kalkulatora podkreślają, że ryzyko ciężkiego przebiegu choroby wzrasta razem z wiekiem i wzrostem masy ciała. Zagrożenie jest szczególnie wysokie w przypadku mężczyzn. Bez względu na uzyskany wynik należy pamiętać, że narzędzie pełni jedynie funkcję edukacyjną i nie zastąpi rozmowy z lekarzem.
Autorzy zaznaczają też, że kluczowym czynnikiem chroniącym przed znaczną utratą zdrowia w przypadku zakażenia jest poddanie się szczepieniu.
Kalkulator dostępny jest pod tym adresem. Do jego wykonania posłużono się danymi zebranymi od 1133 polskich pacjentów z kilkunastu różnych placówek medycznych. Projekt sfinansowany został ze środków Agencji Badań Medycznych, a jego realizacji podjęli się naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku we współpracy z Imagene.me SA oraz Instytutem Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.