Cytryna
Zamrożoną skórkę cytryny możesz zetrzeć na drobnych oczkach i dodawać do potraw, koktajli, ciast i przetworów, wzmacniając w ten sposób ich aromat.
Pokrojoną w niewielkie kawałki zamroź w foremkach razem z wodą, aby powstały aromatyzowane kostki lodu.
W szklanym naczyniu zalej skórki cytryny octem i pozostaw mieszankę w zamknięciu na dwa tygodnie, raz dziennie mieszając. Po upływie wskazanego czasu przelej przez sito, a uzyskasz naturalny środek czyszczący, którym bez problemu wyczyścisz m.in. urządzenia sanitarne w swoim domu.
Zaraz po obieraniu możesz użyć skórek bezpośrednio do czyszczenia kamienia i elementów, z których chcesz wywabić brzydki zapach. Zawarty w cytrynie kwas poradzi sobie z najtrudniejszymi zabrudzeniami.
Z wysuszonych, cytrynowych odpadów możesz zrobić zapachowe saszetki do szafy. Wystarczy ułożyć skórki na blasze i ustawić w piekarniku temperaturę maks. 100 st. C., a następnie lekko uchylonymi drzwiczkami suszyć je do uzyskania pożądanego efektu. Wkłady do szafy można stworzyć zawijając już wysuszone skórki np. w lniane woreczki.
Jabłko
Skórki pozostałe po obieraniu jabłek i gniazda nasienne doskonale sprawdzą się do przygotowania jesiennej, rozgrzewającej mieszanki. Musisz jedynie zagotować je w garnuszku razem z dwiema szklankami wody, czarną herbatą, płaską łyżeczką cynamonu i łyżką miodu. Po 15 minutach podgrzewania na wolnym ogniu przelej do ulubionego kubka i wypij.
Kompot z jabłkowych odpadów przygotujesz w równie prosty sposób. Wystarczy, że przez ok. pół godziny będziesz gotować skórki z dodatkiem wody (musi zakrywać wsad). Pod koniec dosłodź mieszankę miodem, zgodnie z własnymi upodobaniami smakowymi i dodaj łyżeczkę mielonego cynamonu.
Możesz wykorzystać skóry i gniazda nasienne jabłek do wykonania aromatyzowanego octu. Podobnie jak w przypadku cytryny, zamknij mieszankę w szklanym naczyniu na dwa lub trzy tygodnie, od czasu do czasu potrząsając nią. Po upływie tego czasu przelej ocet jabłkowy do czystej butelki i dodawaj do sałatek, mięs, sosów czy marynowania. Taka mieszanka sprawdzi się również w sprzątaniu i dezynfekcji łazienki.
Skórki jabłka warto przechowywać również w zamrażarce, aby w każdej chwili móc wykorzystać je np. do przyrządzenia koktajlu czy aromatycznego napoju.
Banan
Bogactwo witamin i minerałów zawartych w skórkach banana sprawia, że wato wykorzystać je jako naturalny kosmetyk poprawiający wygląd i kondycję skóry. Możesz robić z nich okłady, lub zmiksować na papkę i nałożyć na twarz tak, jak maseczkę.
Odpady po bananie sprawdzą się również do przywrócenia skórzanym butom blasku. Pocierając wewnętrzną stroną skórki wyczyścisz zabrudzenia z obuwia i nadasz im blasku. Po zakończeniu zabiegu przetrzyj je delikatną ściereczką, np. z mikrofibry.
Zblendowane pozostałości po bananie z powodzeniem wyczyszczą twoją biżuterię. Naturalny mus w połączeniu z miękką ściereczką usuną z niej zabrudzenia, przywracając dawny połysk.
Aby twoje rośliny kwitły długo i obficie, możesz przygotować naturalny nawóz ze skórek tego egzotycznego owocu. Zalej skórki banana wrzątkiem i pozostaw w zamkniętym słoiku na kilka godzin. Po wystudzeniu przelej przez sito i wykorzystaj mieszankę do podlewania kwiatów.
Cytryna, jabłko, banan. Jak wykorzystać ich skórki pozostałe po obieraniu?
Używasz w swojej kuchni świeżych owoców? Nie musisz wyrzucać do kosza resztek po ich obieraniu. Istnieje kilka sposobów na ich dalsze użycie. Podpowiadamy, jak łatwo i szybko przerobić naturalne odpady i wykorzystać je w domu.
- 11.11.2021 12:00 (aktualizacja 15.08.2023 21:19)