- To nie tylko kwestia, którą radni 30 października podjęli pod wodzą burmistrza Tadeusza Tertila, ale przede wszystkim hołd wszystkim tym cywilom, żołnierzom, którzy w bohaterski sposób rozbroili naszych zaborców i Tarnów stał się prawdziwie wolnym od zaborów, pierwszym w Polsce miastem, w II Rzeczpospolitej – przypominał Jakub Kwaśny, przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie.
- 30 października to data związana z 1918 rokiem, z odzyskaniem Niepodległości po zaborach przez Tarnów i region. Musimy tu wspomnieć też o innych osobach niż Tadeusz Tertil – Władysław Jaśkiewicz, ówczesny marszałek Rady Powiatu Tarnowskiego, czy też por. Józef Giza, który został patronem tarnowskiej placówki Straży Granicznej – uzupełniał Tomasz Stelmach z Zarządu Powiatu Tarnowskiego.
Tradycyjnie już w trakcie uroczystej sesji nagradzano autorów prac, których tematyka nawiązywała do Tarnowa.
- Prace naprawdę na bardzo wysokim poziomie, ciężko było wybrać te najlepsze w poszczególnych kategoriach. Miałem przyjemność zasiadać w jury, które oceniało te prace i naprawdę wczytując się w ich treść myślę, że wiele z tych prac - jak nie wszystkie – będą miały zastosowanie w codziennym życiu mieszkańców Tarnowa, powiatu tarnowskiego – wyjaśniał Paweł Smoleń, przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego.
Jury konkursowe tym razem miało do oceny 10 prac dyplomowych.