Nawet jeżeli codziennie korzystasz ze zmywarki, dobrej jakości zlew w kuchni jest nieodzowny. Ten niepozorny element pełni bardzo ważną rolę, dlatego odpowiedni wybór jest istotny dla późniejszej wygody. Istnieje wiele czynników - zarówno wizualnych, jak i czysto funkcjonalnych - które mogą sprawić, że zainstalowany już wariant nie spełni oczekiwań. Dowiedz się, jakie zlewozmywaki są warte uwagi. Czym kierować się, wybierając konkretny model do swojej kuchni?
1. Jak wybrać zlewozmywak, aby korzystanie z niego było komfortowe?
2. Kształt i liczba komór
3. Z jakich materiałów można wykonać zlewozmywak?
4. Sposób mocowania
5. Zlewozmywaki a kolory - jak wybrać właściwy?
Dawne ciężkie i żeliwne zlewozmywaki lub mało efektowny zlew kuchenny z tworzywa sztucznego to już przeszłość. Współczesne modele wykonane są z atrakcyjnych materiałów, występują w wielu kształtach i kolorach, dlatego z całą pewnością dobierzesz idealny produkt do kuchni w każdym stylu.
Jak wybrać zlewozmywak, aby korzystanie z niego było komfortowe?
Zacznij od kwestii czysto technicznych. Czy kiedykolwiek bolały cię plecy w czasie zmywania? A może zdarzyło ci się odczuwać dyskomfort w kolanach podczas opłukiwania warzyw? Jeśli nie, masz szczęście. Jeśli tak, prawdopodobną przyczyną był źle dobrany zlewozmywak. Nowoczesna i funkcjonalna kuchnia powinna być także ergonomiczna. Jak wybrać zlewozmywak, aby spełniał takie kryterium?
- Ustal odpowiednią wysokość blatu, na którym zamontowany jest zlew. Nie przejmuj się branżowymi wytycznymi - wygoda jest najważniejsza!
- Nie wybieraj zbyt głębokiej komory zlewu - płytsza jest przyjaźniejsza dla pleców.
- Bateria kuchenna powinna znajdować się w odpowiedniej odległości - strumień wody musi być w zasięgu ręki!
Odległości i wymiary są tak naprawdę kluczowe. Cała reszta parametrów: kolor zlewozmywaka, kształt, liczba komór jest kwestią gustu i indywidualnych preferencji.
Kształt i liczba komór
Jeszcze kilkanaście lat temu potężne zlewozmywaki dwukomorowe wyraźnie dominowały na rynku. Druga komora służyła wówczas do suszenia czystych naczyń. Stopniowo jednak, wraz z rosnącą popularnością zmywarek, ta dodatkowa przestrzeń traciła na znaczeniu, a nowoczesny zlewozmywak spełniał swoje zadanie przy jednej komorze. Obecnie na rynku znajdziesz także modele określane mianem 1,5- lub 2,5-komorowych. Ta dodatkowa, liczona jako połówka, wnęka przeznaczona jest do płukania owoców i warzyw. Zlewozmywak jednokomorowy wcale nie musi być mały. Najczęściej to kilkadziesiąt centymetrów lub nawet metr przestrzeni. W jej obrębie możesz zamocować dodatkowe akcesoria, na przykład dozownik na płyn do naczyń, ociekacz, włącznik młynka.
Zastanów się nad głębokością zlewu. Z jednej strony warto byłoby mieć większą powierzchnię roboczą wewnątrz, z drugiej jednak - zbyt głęboki zlew wymusi nienaturalnie pochyloną pozycję, która z kolei będzie skutkowała poważnym bólem pleców. Ustal zatem wariant optymalny, dopasowany do konstrukcji blatu, twojego wzrostu i długości rąk.
Z jakich materiałów można wykonać zlewozmywak?
Zlewozmywaki kuchenne wykonywane są z wielu różnych materiałów. Obecnie największą popularnością cieszą się:
- zlewozmywaki stalowe - czyli najpopularniejsze wykonanie. Stal szlachetna jest ekonomiczna, nierdzewna i antybakteryjna. Łatwo utrzymać ją w czystości, jednak trzeba liczyć się z tym, że z czasem pojawią się na niej rysy i zmatowienia,
- zlewozmywaki granitowe - eleganckie, odporne na zarysowania i ciekawie wykończone. Granit występuje w szerokiej palecie kolorów, dzięki czemu z łatwością dobierzesz odpowiedni model do swojego wnętrza. Musisz jednak liczyć się z tym, że nieregularna, porowata powierzchnia granitu nie jest łatwa w czyszczeniu i dość intensywnie przyciąga brud, co widać zwłaszcza na jasnych warstwach. W przypadku zlewozmywaków granitowych lepiej unikać ostrej chemii i gorących naczyń,
- zlewy ceramiczne - to szeroka paleta kolorystyczna, odporność na wyższą temperaturę naczyń oraz działanie mocnych chemikaliów. Zlewy ceramiczne długo pozostaną czyste i lśniące. Ich wadą jest wysoka cena - niemal dwukrotnie wyższa niż granitu. Nie są także niezniszczalne: upadek ciężkiego garnka może spowodować ukruszenie.
Sposób mocowania
Zastanów się także, w jaki sposób zamocujesz zlewozmywak. Do wyboru masz wersje nakładane na szafkę, wpuszczane w blat oraz podwieszane.
Aby zamontować zlewozmywak nakładany, potrzebujesz pozbawionej blatu szafki. To bezpośrednio na nią nakładany jest zlew. Takie rozwiązanie jest najczęściej praktykowane w małych kuchniach. Zlewozmywaki wpuszczane w blat montuje się z kolei od góry w wyciętym w blacie otworze. To opcja najbardziej popularna. Z kolei zlewozmywaki podwieszane montuje się od dołu, przez wycięcie w blacie.
W zależności od wybranego wariantu możesz kupić zlew w jednym z wielu ciekawych kształtów: nie tylko okrągłe i prostokątne, ale także przeznaczone do montażu w szafce narożnej czy takie o kształcie trapezu.
Zlewozmywaki a kolory - jak wybrać właściwy?
Szeroki wybór zlewozmywaków to także duże zróżnicowanie kolorystyczne. Wybierz barwę zgodnie ze swoim gustem, ale pamiętaj, że twarda woda pozostawi jasne zacieki na ciemnym zlewie.
undefined