- Myślę, że to są takie ważne dziedziny i warto, żeby uczniowie w tych kwestiach się rozwijali. Co najważniejsze, w tej edycji tego programu stypendialnego zwiększamy kwotę dofinansowania. Zwiększa się ona dwukrotnie. We wcześniejszej edycji była to kwota 5 milionów złotych w tej edycji jest to kwota 10 milionów złotych. Za te środki tak naprawdę jesteśmy w stanie udzielić wsparcia uczniom i młodzieży z Małopolski. W sumie 1700 osób może liczyć na wsparcie w ramach tego stypendium - mówi Marta Malec-Lech, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego.
Aby zwiększyć zainteresowanie wśród uczniów zmniejszono kryteria wymagane przy ubieganiu o stypendium
- Ta średnia ocen może być w tej edycji niższa. Wprowadzamy też pewną nowość żeby zachęcić dzieci i młodzież do tego aby cały czas się rozwijali i pracowali nad sobą, w związku z czym wprowadzamy kryterium skoczka. Polega to na tym, że uczeń, który wykaże, że zwiększył średnią ocen o 0,25 będzie lepiej premiowany w tym właśnie programie stypendialnym i też mamy nadzieję, że to będzie takie zachęcenie do tego aby w dalszym ciągu poszerzać swoją wiedzę i umiejętności i też starać się mieć lepsze oceny w poszczególnych latach - mówi Marta Malec-Lech.
Nabór wniosków o przyznanie stypendium będzie trwał 30 dni.
- Bierzemy pod uwagę dwie średnie. Średnią ogólną oraz średnią z tych przedmiotów i dodatkowo oczywiście premiowane są konkursy kuratoryjne. Jako kryteria dodatkowe również brane są pod uwagę takie kryteria społeczne jak niepełnosprawność, wielodzietność oraz zamieszkanie na terenach wiejskich. To są kryteria dodatkowe, które również dany uczeń może dodatkowo uzyskać - mówi Agata Suszczyńska, zastępca dyrektora Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.
Zainteresowani mogą aplikować do dwóch różnych stypendiów, jednak jeśli uczniowie znajdą się na liście rankingowej otrzymają tylko jedno z nich.