Chroniona Nazwa Pochodzenia
Sery na Podhalu wyróżniają się spośród innych produktów regionalnych tym, że korzystają z Chronionej Nazwy Pochodzenia. Co to oznacza? Aby móc korzystać z tego przywileju, wyrób musi być od początku do końca przygotowany z regionalnych surowców i w konkretnym miejscu jego pochodzenia, a cechy i jego jakość muszą być wynikiem pochodzenia z danego środowiska geograficznego. Niestety, podhalańskie sery nierzadko są podrabiane. Istnieje wiele sposobów, aby sprawdzić autentyczność wyrobów, ale jeśli nie masz o tym pojęcia, powinieneś sięgać po produkty od sprawdzonych dostawców. Przykładem takiej firmy jest sklep internetowy: https://www.krupowki.pl/, który jest rodzimym dostawcą serów spod Tatr. W ofercie sklepu znajdziesz nie tylko sery, ale także tradycyjne wędliny, naturalne konfitury, naturalne miody i wiele innych produktów, które dostępne są tylko w tym górskim obszarze. Jeśli nie chcesz czekać na wakacje w Zakopanem, aby spróbować prawdziwych specjałów spod „samiuśkich Tater”, koniecznie sprawdź ofertę tego sklepu.
Góralskie korbacze dla małych i dużych
Góralskie korbacze to jeden z serów, który jest przysmakiem wielu osób. Jednak ze względu na ich nietypową makaronowo-nitkową formę to właśnie dzieci uwielbiają je najbardziej. Rozrywają je, rozciągają, co w trakcie jedzenia sprawia ogromną frajdę każdemu maluchowi. Co sprawia, że maluchy go uwielbiają? Delikatny smak i konsystencja, a także fakt, że są mniej słone od oscypków powoduje duże zainteresowanie wśród naszych pociech. Delikatny smak tego produktu zawdzięczamy krowiemu mleku, z którego ser jest produkowany. Jeśli jesteś wielbicielem tego typu wyrobów, koniecznie skosztuj korbaczy wędzonych. Wędzone, serowe wyroby to nie tylko produkty o przedłużonej dacie przydatności, ale także gratka dla osób lubiących bardziej wyraziste smaki serów. Aby zakupić swój ulubiony typ korbaczy zajrzyj na stronę: https://www.krupowki.pl/sery-i-serki/, gdzie znajdziesz wiele innych serów słynnych na Podhalu, ale także inne lokalne przysmaki.
Symbol Podhala
Prym wśród wszystkich serów wiodą znane wszystkim oscypki. To właśnie te sery są najbardziej rozpoznawalnymi przez polskich i zagranicznych turystów. Sposób ich wytworzenia jest od początku do końca pod ścisłą kontrolną, co sprawia, że oscypki mają niezapomniany smak i konsystencję. W trakcie procesu wytwarzania ważny jest każdy detal. Zwraca się uwagę nawet na jego wielkość. Aby nie trafić na podrobiony produkt, korzystaj tylko ze sprawdzonych dostawców.
Alternatywa dla oscypka
Jeśli smak prawdziwego oscypka jest Ci bardzo dobrze znany, koniecznie musisz spróbować gołki góralskiej, którego sposób wytworzenia przypomina produkcję oscypków. Wyglądem bardzo przypominają oscypki jednak istnieje pewna różnica pomiędzy nimi. Po pierwsze jest to rodzaj zastosowanego mleka, oscypek jest wykonany z mleka owczego, gołka z krowiego. To właśnie sprawia, że oscypek charakteryzuje się bardziej intensywnym smakiem. Po drugie, ich kształt jest inny. Oscypek jest wrzecionowaty, a gołka ma kształt walca.