- W przemarszu asyście naszej orkiestry pocztów sztandarowych, delegacji społecznych, politycznych oraz zakładów pracy z wiązankami kwiatów, całość obchodów odbyła się pod kwaterą pamięci narodowej w Szczucinie, kwatery która w tym roku uzyskała nową nawierzchnię podłoża aby godnie pamiętać o tym miejscu, gdzie rozlała się krew naszych mieszkańców - mówi Tomasz Bełzowski, zastępca burmistrza Szczucina.
- Znajdowało się tu 40 żołnierzy, około 30 proszę państwa przypadkowych mieszkańców którzy zostali tutaj zaaresztowani przez Niemców. Jeszcze proszę państwa chciałem jeszcze wspomnieć, że tu na przeciwko jest dom parafialny i wszystko wskazuje że tu w tym domu parafialnym było też 25 bardziej ciężko rannych żołnierzy i nie mamy wiedzy co się z nimi stało, najprawdopodobniej spotkał ich ten sam los co żołnierzy w szkole - mówi Krzysztof Bryk, wicestarosta powiatu dąbrowskiego.
Do zebranych podczas uroczystości mieszkańców zwrócili się organizatorzy, którzy w swoim wystąpieniu podkreślali, że dzisiejsze obchody upamiętniające tamten czas są ważną lekcją historii dla najmłodszych oraz czasem na refleksję.
- Trzeba pamiętać o historii naród który nie ma historii nie ma przyszłości i jesteśmy tego świadomi jako władze powiatu i władze gminy i szkoły, kultywujemy tą pamięć o tej wielkiej tragedii która się tu wydarzyła - dodaje Krzysztof Bryk.
W uroczystościach uczestniczył także Wicewojewoda Małopolski, Ryszard Pagacz.
- Wyrosło już kilka pokoleń które wojny nie pamiętają odchodzą na wieczną warte ci którzy brali w niej udział dlatego przypominanie historii wszystkich tych tragicznych dla nas Polaków okoliczności, cofanie się armii Kraków, jak należało powiedzieć tutaj przed chwilą, więc to wszystko dla nas powinno być nauką i historia uczy tego że jest nauczycielką życia i powinniśmy wyciągać z tego wnioski żeby się nigdy podobne rzeczy nie wydarzyły, mamy pokój dzięki Bogu jesteśmy wolnym krajem, niepodległym - mówi II wicewojewoda Małopolski.
Przypomnijmy, że obchody pod Kwaterą Pamięci Narodowej w Szczucinie w sposób uroczysty obchodzone są od 13 lat. Tradycję obchodów Rocznicy Wydarzeń Wrześniowych zapoczątkował burmistrz Szczucina Jan Sipior.