- My jesteśmy orędownikami tradycji. Owszem nowoczesność jest bardzo istotna, to powoduje rozwój, nowe technologie, gospodarka – nie da się pozostać w tyle, ale nie można zapomnieć o korzeniach, skąd pochodzimy. Sam pracowałem przy roli, wiem, jaka to jest ciężka praca i szacunek dla rolnika musi być – mówił wójt gminy Skrzyszów, Marcin Kiwior.
- To jest bardzo ważne, to jest ukoronowanie za ich całoroczną pracę - nie tylko żniwną – bo trzeba orać, siać, zbierać, młócić, dostawać do młyna żeby był chleb dla wszystkich, dla miasta i dla wsi – dodawała Halina Mądel, radna gminy Skrzyszów, sołtys wsi Skrzyszów.
Jak święto plonów to obowiązkowo z dożynkowym wieńcem. W tym roku w gminie Skrzyszów postanowiono przygotować tylko jeden egzemplarz.
- Dowiedzieliśmy się troszeczkę za późno, że jednak będą dożynki w 2021 roku, wskutek czego pani dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek zamówiła tylko jeden wieniec, taki który spaja pięć wsi do siebie. I on również jest ukoronowaniem tego zboża. Zazwyczaj jest pięć wieńców, bo jest pięć wsi, ale teraz jest tylko jeden - tłumaczyła Halina Mądel, radna gminy Skrzyszów, sołtys wsi Skrzyszów.
W świętowanie dożynek doskonale wpisał się poczęstunek, o który zadbał Klub Kobiet Kreatywnych "Gracja". Panie postanowiły własnoręcznie na oczach przybyłych robić tzw. prołziaki.
- Dzisiaj nasze stowarzyszenie realizuje projekt Skrzyszowski Festiwal Chleba. Prezentujemy nasze dokonania, które na przestrzeni dwóch ostatnich miesięcy nauczyłyśmy się. Jednym z warsztatów było pieczenie prołziaków. Postanowiłyśmy dzisiaj poczęstować mieszkańców gminy właśnie tymi tradycyjnymi prołziakami, które od dawien, dawien, dawna były wypiekane przez nasze babcie – tłumaczyła Jolanta Furtak, prezes zarządu Klubu Kobiet Kreatywnych "Gracja".
Na dożynkach w Skrzyszowie obecna była posłanka Urszula Augustyn, która zauważała:
- To jest święto rolników, ale to jest święto wszystkich tych, którzy z rolnikami współpracują. Myślę, że rolnicy są właśnie taką solą ziemi, ale dookoła jest mnóstwo innych zawodów, które pracują razem z rolnikami i im także – korzystając z takiego święta należy złożyć podziękowania.
Po oficjalnych uroczystościach na scenie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca "Świerczkowiacy", który również swoim występem nawiązywał do ludowej tradycji i prezentował dawne zwyczaje.