Dawniej testy diagnostyczne były wykonywane wyłącznie w laboratoriach. Aktualnie wiele badań pozwalających sprawdzić stan zdrowia możemy przeprowadzić samodzielnie. Które z testów diagnostycznych wykonamy w domu?
Test na infekcje intymne
Badanie sprawdzające to, czy w pochwie rozwinęła się infekcja bakteryjna albo rzęsistkowa, warto wykonać, jeżeli zaobserwuje się objawy takie jak ból, świąd, pieczenie czy obfite upławy. Wykryte zmiany w wartości pH informują o możliwości wystąpienia zakażenia. Test na infekcje intymne w postaci aplikatora ma wysoką czułość diagnostyczną (99%) i pozwala na szybkie otrzymanie wyniku. Umieszcza się go w pochwie na zaledwie kilkanaście sekund. Test pozwala sprawdzić, czy doszło do zaburzenia pH okolic intymnych.
Testy na infekcje intymne mogą mieć też formę wkładek testowych przeznaczonych do umieszczania wewnątrz bielizny. Nosi się je przez kilka godzin, w celu sprawdzenia pH. Po określonym czasie wyjmuje się pasek testowy z wkładki i ocenia się jego barwę. Zmiana z koloru żółtego na zielony albo niebieski może świadczyć o wystąpieniu infekcji. Czułość tego typu testów to ok. 90%, a swoistość diagnostyczna – ok. 84%. Warto pamiętać, że nie zaleca się wykonywać wspomnianych badań podczas menstruacji ani w czasie krótszym niż 12 godzin od stosunku płciowego czy irygacji pochwy.
Test na obecność Helicobacter pylori
Test na helicobacter sprawdza, czy we krwi znajdują się przeciwciała IgG, które są skierowane przeciwko Helicobacter pylori. Wspomniana bakteria wywołuje przewlekłe stany zapalne układu pokarmowego. Może przyczyniać się do rozwoju wrzodów dwunastnicy czy żołądka. Aby wykonać badanie, należy zdezynfekować opuszkę palca i przy pomocy igły bądź nakłuwacza pobrać określoną objętość krwi. Próbkę trzeba przenieść na okienko płytki testowej i dodać do niej załączony do testu roztwór testowy. Po kilku minutach można odczytać wynik testu pojawiający się jako linia w okienku wynikowym.
Test na krew utajoną
Testy na krew utajoną dzielą się na kasetkowe oraz te w postaci bibułek testowych. Na pierwsze z nich nanosi się próbkę kału. Drugi typ testów umieszcza się w sedesie. Wyniki pojawiają się po kilku minutach jako barwne prążki w polu testowym. Dokładność badania to ponad 99%.
Test na krew utajoną pozwala na wykrycie nowotworu we wczesnym stadium, co pozwala na szybsze podjęcie leczenia. Warto wykonać go w przypadku częstych biegunek, uczucia ciężkości po posiłkach, przewlekłych bóli żołądka, nagłego spadku masy ciała czy występowania rodzinnych predyspozycji do zachorowania na raka jelita grubego. Złym czasem na wykonanie testu jest menstruacja. Ponadto na wynik badania mogą wpływać stwierdzona niedrożność jelit czy krwawiące hemoroidy.
Test na obecność narkotyków
Testy narkotykowe pozwalają wykryć kokainę, tetrahydrokannabinol, amfetaminę czy opiaty. Materiałem poddawanym badaniu jest mocz albo ślina. W pojemniku z pierwszym rodzajem próbek zanurza się pasek testowy. Po kilkunastu sekundach wyciąga się go z badanego moczu i kładzie na równej powierzchni. Wystarczy parę minut, by pojawił się wynik w postaci kolorowych prążków. W przypadku testów sprawdzających ślinę umieszcza się w ustach próbnik z gąbką na 3 minuty. W tym czasie należy pocierać nim wnętrze ust i górną powierzchnię języka. Akcesorium przenosi się na płytkę testową, by po 10 minutach odczytać wynik badania.
Test owulacyjny
Badanie wykrywa w moczu obecność hormonu lutenizującego (LH). Stężenie wspomnianego związku wzrasta w ciele na 24-36 godzin przed owulacją. Test owulacyjny pozwala określić najbardziej płodne dni w cyklu menstruacyjnym. W ich czasie prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest największe. Czułość diagnostyczna testów to 99,9%. Warto zaplanować ich wykonanie na ok. połowę cyklu menstruacyjnego.
Test ciążowy
Testy ciążowe mogą mieć formę kasetek, płytek, testów strumieniowych czy pasków. W trakcie badania mocz sprawdzany jest pod kątem obecności hormonu hCG – niedługo po zapłodnieniu zaczyna produkować go łożysko. Test ciążowy warto wykonać wcześnie rano, dlatego że w moczu porannym występuje największe stężenie wspomnianej substancji.
Test na antygen prostaty
Test na antygen prostaty informuje o obecności antygenu sterczowego PSA w surowicy, wytwarzanego przez komórki nabłonkowe kanalików stercza. Wzrost wspomnianego antygenu względem normy może być wywołane zapaleniem prostaty. Innymi przyczynami tego stanu bywają łagodny rozrost gruczołu krokowego lub jego nowotwór. W ramach badania pobiera się krew z opuszki palca. Próbkę i roztwór dołączony do testu przenosi się na okienko płytki. Wynik można odczytać po 10 minutach, gdy pojawia się w formie prążka.
Zwiększona dostępność testów diagnostycznych oraz możliwość wykonania ich w domu pozwala wykryć zarówno łagodne dolegliwości, jak i poważniejsze schorzenia. Dzięki nim można sprawdzić także, czy wystąpiła owulacja lub ciąża. Domowe testy diagnostyczne pozwalają na szybkie uzyskanie wyników, a ich wykonanie jest proste. W razie kłopotów z interpretacją rezultatów badania warto skonsultować się z lekarzem, który pomoże rozwiać niejasności.
undefined