Choć wykup polisy mieszkaniowej wydaje się czymś oczywistym, nie zawsze myślimy o ubezpieczeniu innych budynków. Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie garażu i przed czym nas ona chroni?
Choć ubezpieczenie garażu ma charakter dobrowolny, warto je wykupić, aby zabezpieczyć się przed nieprzewidzianymi okolicznościami. Podczas zakupu ubezpieczenia mieszkania, warto sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) definicję garażu. Ubezpieczyciele różnie interpretują to pojęcie, najczęściej jednak garaż oznacza trwale związany z gruntem budynek niemieszkalny, przeznaczony do parkowania pojazdów mechanicznych. O ubezpieczeniu garażu przeczytasz na stronie: https://kalkulator-ubezpieczen.pl/ubezpieczenie-garazu-ile-kosztuje-i-przed-czym-chroni/.
Ubezpieczenie garażu blaszanego – czy każdy garaż można ubezpieczyć?
Firmy ubezpieczeniowe pozwalają ubezpieczyć zarówno garaż wolnostojący, jak i ten umiejscowiony w budynku mieszkalnym. Garaż może też znajdować się w budowie szeregowej znajdującej się z dala od Twojej posesji, ale w tej samej miejscowości. Garaż musisz ubezpieczyć wraz z ubezpieczeniem domu, nie możesz bowiem ubezpieczyć samego garażu. Jeśli jest on połączony z domem, jest traktowany jako jego część i zostaje automatycznie objęty ubezpieczeniem. Jeśli jest to odrębny budynek, musisz dopłacić za ochronę budynku samodzielnego.
Jednak nie każdy garaż zostanie objęty ochroną ubezpieczeniową. Garaże w budowie mogą zostać objęte ochroną tylko wtedy, gdy są w stanie surowym zamkniętych, czyli mają dach, okna i drzwi. Garaż w stanie surowym otwartym nie zostanie objęty ochroną, ponieważ niesie zbyt wysokie ryzyko ubezpieczeniowe. Również chcąc ubezpieczyć garaż blaszany, możesz mieć z tym problem, ponieważ jest to rzadkość na rynku ubezpieczeniowym – choć oczywiście niektórzy ubezpieczyciele dają taką możliwość i obejmują ochroną garaże blaszane. Niechęć do objęcia ochroną tego typu garaży wynika między innymi z faktu, że są one podatne na szkody wynikające z działania sił natury.
Ubezpieczenie garażu – przed czym chroni?
Ubezpieczenie garażu nie jest obowiązkowe, jednak warto je wykupić, aby ochronić mienie przed zdarzeniami takimi jak kradzież czy zalanie. Często występuje w podstawowej polisie, czasem jednak trzeba wykupić je jako dodatkowo płatne rozszerzenie polisy. Na czym polega takie ubezpieczenie? Bardzo istotne znaczenie ma lokalizacja garażu. Polisa chroni bowiem garaż na takich zasadach jak nieruchomość mieszkalną. Istotny jest więc zakres ochrony. W polisie podstawowej ograniczony jest on do ochrony murów, a czasem do elementów stałych, przed ogniem i innymi zdarzeniami losowymi. Jako że w garażu przechowuje się nie tylko pojazdy mechaniczne, ale też różnego rodzaju mienie ruchome, warto rozszerzyć zakres polisy o kradzież z włamaniem, zalanie, powódź, przepięcie oraz wandalizm i dewastacje. Trzeba jednak pamiętać, że istnieją wyłączenia wykluczające możliwość zgłoszenia do ubezpieczenia na przykład wartościowych przedmiotów, czy też pojazdu mechanicznego, który wymaga ochrony w ramach odpowiedniego ubezpieczenia komunikacyjnego.
Ile kosztuje ubezpieczenie garażu?
Ubezpieczenie garażu nie kosztuje dużo. Aby wybrać korzystną ofertę, sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości, korzystając z kalkulatora ubezpieczeń kalkulator-ubezpieczen.pl. Wraz z ochroną całej nieruchomości kwoty polisy zaczynają się już od 100-150 zł rocznie. Wysokość składki jest uzależniona między innymi od powierzchni, lokalizacji i wartości mienia, ale również od parametrów całej nieruchomości, liczby i wieku lokatorów, czy też historii szkód. Im szerszy zakres ochrony, tym wyższa składka, jednak również skuteczniejsze zabezpieczenie w razie szkód.
undefined