Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama dotacje dla firm
Reklama
Reklama
Reklama

Rusza budowa dróg. Zobacz, co powstanie w twoim regionie

Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad będzie realizować kolejne inwestycje drogowe. Obecnie na etapie przygotowania jest 101 zadań o łącznej długości blisko 2060 km z Programu Budowy Dróg Krajowych (PBDK) oraz 86 obwodnic z Programu Budowy 100 Obwodnic (PB100) o łącznej długości ok. 747 km.
Rusza budowa dróg. Zobacz, co powstanie w twoim regionie

Autor: fot. iStock

Jak wygląda przygotowanie odcinków dróg w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych, 100 obwodnic i zadań na sieci na terenie poszczególnych województw? Sprawdziliśmy.

Dolnośląskie

GDDKiA podpisała już sześć umów na realizację dokumentacji projektowej dla obwodnic: Głogowa w ciągu DK12, Kaczorowa w ciągu DK3, Oławy i Legnicy w ciągu DK94, Milicza w ciągu DK15 i Międzyborza w ciągu DK25. W planach jest jeszcze podpisanie umowy na stworzenie dokumentracji projektowej dla obwodnicy Złotego Stoku w ciągu DK46. 

Kujawsko-pomorskie

Kluczowe inwestycje w woj. kujawsko-pomorskim to drogi ekspresowe S5, które spinać będą cztery aglomeracje: Wrocław, Poznań, Bydgoszcz oraz Gdańsk i S10, ciągnąca się od końca obwodnicy Wyrzyska do węzła Bydgoszcz Zachód oraz sześć obwodnic (Brześcia Kujawskiego, Kowalewa Pomorskiego, Strzelna i Nowej Wsi Wielkiej). Trwają też prace przygotowawcze do budowy dwóch w ciągu drogi krajowej nr 25.

Lubelskie

GDKKiA przygotowuje dokumentację dla ok. 260 km dróg ekspresowych w woj. lubelskim. Jeszcze w tym roku planuje ogłosić przetargi na wyłonienie wykonawców trzech odcinków drogi S17 między Zamościem a Hrebennem o łącznej długości ok. 50 km. W tegorocznej koncepcji jest także ogłoszenie przetargów na projekt i budowę sześciu etapów trasy S19 na północ od Lubartowa do granicy z woj. mazowieckim, o łącznej długości ponad 80 km.  

Jednocześnie trwają prace przygotowawcze do budowy trzech odcinków drogi S12 od Piask do Dorohuska (ok. 60 km) oraz pięciu etapów trasy S17 od Piask w kierunku Zamościa (ponad 65 km). Wyłonienie wykonawców tych dróg planowane jest w 2022 i 2023 roku.

Lubuskie

W ramach rządowego PB100 na sieci dróg krajowych województwa lubuskiego powstanie sześć obwodnic. Strzelec Krajeńskich jest pierwszą, na realizację której GDDKiA podpisała już umowę z wykonawcą. Dla pozostałych pięciu trwają prace przygotowawcze. Łączna długość wszystkich obwodnic to ponad 47 km. W przygotowaniu jest pięć - Krosna Odrzańskiego, Kostrzyna nad Odrą, Przytocznej, Dobiegniewa oraz Wschowy i Dębowej Łęki.

Łódzkie

W województwie łódzkim prowadzone są prace nad realizacją rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. Zyska je pięć miejscowości: Błaszki w ciągu DK12, Brzeziny w ciągu DK72, Łowicz w ciągu DK14/70/92, Srock w ciągu DK12/91 i Wieluń w ciągu DK45.

Małopolska

W tym województwie powstanie droga ekspresowa S52 Bielsko Biała - Głogoczów (Beskidzka Droga Integracyjna) i dwujezdniowa trasa klasy GP (głównej ruchu przyspieszonego) DK75 Brzesko - Nowy Sącz. Niedawno rozpoczęło się też opracowywanie studium korytarzowego dla dwujezdniowej DK7 na odcinku Rabka - Chyżne (granica państwa).

Mazowieckie

W realizacji na terenie woj. mazowieckiego jest prawie 360 kilometrów nowych dróg, a w przygotowaniu prawie dwa razy tyle kilometrów, czyli ok. 660. GDKKiA przygotowuje dokumentacje projektowe dla autostrad, dróg ekspresowych i dróg głównych ruchu przyspieszonego (głównie obwodnic). Są one w różnych fazach realizacji, zaczynając od studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego po koncepcję programową. Powstaje między innymi: A2 po wschodniej i zachodniej stronie stolicy, S7 po północnej stronie Warszawy, S19 - Via Carpatia oraz S17 Drewnica - Ząbki i Zakręt.

Opolskie

Na Opolszczyźnie w ramach rządowego Programu Budowy 100 Obwodnic w trakcie przygotowywania dokumentacji są trzy inwestycje. GDKKiA podpisała umowy na wykonanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) dla obwodnicy Brzegu w ciągu DK39, Prudnika w ciągu DK41 oraz Sidziny w ciągu DK46. Dla obwodnicy Brzegu złożony został wniosek o wydanie decyzji środowiskowej. Na przełomie 2021 i 2022 roku planowane jest ogłoszenie przetargu na prace przygotowawcze dla obwodnicy Lędzin w ciągu DK46.

Podkarpacie

Na Podkarpaciu aktualnie przygotowywane są między innymi kolejne odcinki S19 Rzeszów – Barwinek/Babica – Jawornik/Jawornik – Domaradz/Domaradz – Iskrzynia/Iskrzynia - Miejsce Piastowe/Miejsce Piastowe - Dukla.

Podlaskie

Inwestycje będące w budowie, takie jak S61, począwszy od tego roku będą odcinkami oddawane do użytku. Odcinki S19 z kolei, po rozstrzygnięciu przetargów i podpisaniu umów, przechodzą w etap realizacji. Z kolei prace przygotowawcze skupiają się obecnie na planach budowy drogi ekspresowej S16 łączącej Via Carpatię (S19) na południu z Via Balticą (S61) na północy oraz obwodnicach ujętych w rządowym Programie Budowy 100 Obwodnic na lata 2020 - 2030.

Pomorskie

Najważniejsza i największa inwestycja to oczywiście budowa drogi ekspresowej S6. Na końcowym etapie budowy są trzy odcinki między Bożympolem Wielkim a Gdynią. Do nich dołączyły w tym roku cztery kolejne zadania: budowa II jezdni obwodnicy Słupska, Skórowo - Leśnice oraz Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej (dwa zadania). W przygotowaniu są również cztery obwodnice i przebudowa drogi krajowej nr 22.

• granica woj. wielkopolskiego i pomorskiego - Buszkowo (etap uzyskiwania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej - ZRID) 

• Chojnice - Czersk

• Czersk - Czarna Woda

• Czarna Woda - Zblewo

• Zblewo - Starogard Gdański

• Knybawa - Gnojewo (etap uzyskiwania decyzji ZRID)

• Gnojewo - Cisy

• Malbork - Królewo

• Królewo - granica woj. pomorskiego i warmińsko-mazurskiego

Śląskie

Obecnie najważniejszymi przygotowywanymi inwestycjami w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych są droga ekspresowa S11 oraz drugi odcinek obwodnicy Poręby i Zawiercia w ciągu DK78. Na etapie przygotowania są również inwestycje z rządowego Programu Budowy 100 Obwodnic na lata 2020-2030.

Świętokrzyskie

W województwie świętokrzyskim trwają prace przygotowawcze dla obwodnic Chmielnika, Osieka i Starachowic, które powstaną w ramach rządowego Programu Budowy 100 Obwodnic. Prowadzone są również prace projektowe dla rozbudowy drogi krajowej nr 79 na długości ponad 50 kilometrów.

Warmińsko-mazurskie

Województwo czeka na 5 inwestycji. Są to: S16 Mrągowo - Orzysz - Ełk, obwodnice Olsztyna i Dywit, Pisza, Gąsek oraz Szczytna. Z kolei dla STEŚ obwodnicy Jegłownika trwa ocena złożonych ofert.  Do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej skierowane zostało ogłoszenie o przetargu na wykonanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z materiałami do decyzji środowiskowej dla ok. 90-kilometrowej trasy S5 między Ostródą a Grudziądzem.

Wielkopolska

W Wielkopolsce aktualnie przygotowywana jest droga S11, która stanowi „kręgosłup” województwa, fragmenty S10, rozbudowę DK25 oraz nowe obwodnice miast.  Zarówno S10 jak i S11 ujęte zostały w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023.

Zachodniopomorskie

Obecnie w trakcie prac przygotowawczych znajduje się około 346 km nowych dróg krajowych na terenie województwa zachodniopomorskiego. Szacunkowa łączna wartość tych inwestycji to 18 miliardów złotych. Wykonanie prac na tych odcinkach oznaczać będzie jednocześnie ukończenie kompletnej sieci autostrad i dróg ekspresowych oraz obwodnic na drogach krajowych w województwie.

Powstaje między innymi: Droga ekspresowa S6 Koszalin – Słupsk, Zachodnia Obwodnica Szczecina w ciągu S6,  Droga ekspresowa S10 Szczecin – Piła, Droga ekspresowa S11 Bobolice – Szczecinek oraz Drugi etap obwodnicy Przecławia i Warzymic w ciągu DK13 .

 


Podziel się
Oceń

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Reklama
Kto pamięta malarza Jacka Wróbla? Retrospekcja jego malarstwa Kto pamięta malarza Jacka Wróbla? Retrospekcja jego malarstwa Data rozpoczęcia wydarzenia: 10.04.2025 Jacek Wróbel - retrospekcjawystawa malarstwaoraz prace Piotra Lutyńskiego / Kolekcja Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej 10.04-08.05.2025BWA Tarnów / Dworzec PKP, Pl. Dworcowy 4Wstęp wolny Wernisaż wystawy w czwartek 10.04 g. 18.00Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprasza na wystawę prac plastycznych tarnowskiego artysty Jacka Wróbla w 14. rocznicę śmierci. Na wystawie zaprezentowano prace koncepcyjne, obrazy olejne pełne wizji oraz oryginalnych rozwiązań kolorystycznych, ale też prace w których realizował typowe tematy malarskie, takie jak pejzaż czy martwa natura. Pierwsza ekspozycja prac Artysty w BWA zatytułowana „Stany Zagrożenia” miała miejsce w listopadzie 1992 roku, kolejne to „Jeden krok” (1998 rok), „Tchnienie wschodu” (2001 rok) oraz „Ultima Thule” (2006 rok). Wszystkie prezentowane na obecnej wystawie dzieła pochodzą ze zbiorów Rodziny Artysty, kolekcji prywatnych oraz Wydziału Kultury Miasta Tarnowa. Jacek Wróbel (1960-2011) artysta malarz, urodził się i mieszkał w Tarnowie, gdzie ukończył I Liceum Ogólnokształcące, a następnie Państwowe Zawodowe Studium Konserwacji Dzieł Sztuki. Do związku Polskich Artystów Plastyków został jednogłośnie przyjęty na podstawie swoich prac w 1988 roku. Zajmował się różnymi dziedzinami sztuki: malarstwem, rysunkiem, grafiką, reklamą, projektowaniem oraz konserwacją; jednakże, najważniejsze dla niego było malarstwo, w którym pokazywał nam swój świat pełen nostalgii, symbolu, oparty na ludzkich, często tragicznych przeżyciach. Treść jego obrazów zmusza do refleksji, zastanowienia się nad faktem przemijania. Inspiracją do obrazów najczęściej była muzyka, poezja, literatura, czasami film, rozmowa, sen, czyjeś zwierzenia. W prawie 30-letnim okresie działalności artystycznej zorganizował 14 wystaw indywidualnych, uczestniczył w licznych wystawach zbiorowych – w tym 4 zagranicznych (Belgia, Francja, Niemcy, Anglia). Regularnie brał udział w Salonach Jesiennych ZPAP, a wcześniej prezentacjach tarnowskiej grupy TA (Tarnowscy Artyści), która wystawiała głównie w salach Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Tarnowskiej. Za swoją twórczość otrzymał nagrodę Fundacji im. I. Paderewskiego w Chicago. Dwukrotnie nominowany był do Nagrody Miasta Tarnowa (2002 i 2004 rok) w dziedzinie twórczości artystycznej, jednak Nagrodę Honorową Miasta Tarnowa, za całokształt twórczości otrzymał już pośmiertnie w 2011 roku. W latach 1984-2003 był pracownikiem Tarnowskiego Muzeum Okręgowego, gdzie zajmował się renowacją malarstwa, w tym także największego fragmentu „Panoramy Siedmiogrodzkiej”, który w swoich zbiorach posiada Muzeum. Jego prace znajdują się w wielu instytucjach oraz kolekcjach prywatnych w Polsce i zagranicą. (…) Jacek Wróbel jest malarzem wizji. Spotkanie z jego malarstwem otwiera w odbiorcy wymiar niecodzienny, rodem z krańców realnej rzeczywistości. W gorących i chłodnych przestrzeniach zjawiskowych fantasmagorii Wróbla pojawiają się postacie, fragmenty miast, świątyń, jezior, głębin morskich i kosmicznych bezkresów – ba, nawet wyłaniająca się z mgieł i oparów lokomotywa zdaje się nie należeć do naszego świata. Wszystko w obrazach Wróbla rozgrywa się w niesamowicie rozświetlonych sferach, a rozświetlenie to nasycane jest czerwieniami, oranżami i żółciami kontrastującymi z brunatnymi połaciami ciężkiego mroku, czasami nocy owianej mistyczną lub surrealistyczną grozą (…) - pisał o obrazach Jacka Wróbla profesor Stanisław Tabisz. (…) Jacek wprowadza do swej malarskiej palety stonowaną feerię kolorów: brązów, czerwieni i nasyconych zieleni, ugrów – tak jakby owymi barwami chciał odwrócić naszą uwagę od zawartej w obrazach bogatej symboliki. Ciepłe kolory stwarzają specyficzny klimat i nastrój i jakąś tajemniczą ciszę, która zaprasza do dłuższego zatrzymania się i wniknięcia w głąb – może po to by stanąć twarzą w twarz z tajemnicą (…) – Jolanta Januś „Czas wyjścia”. Otwarte spotkanie z dr Magdaleną Ogórek Otwarte spotkanie z dr Magdaleną Ogórek Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.04.2025 Muzeum Ziemi Tarnowskiej zaprasza na otwarte spotkanie z dr Magdaleną Ogórek zatytułowane „Trudne losy polskich dóbr kultury podczas niemieckiej okupacji (1939–1945) oraz powojenne trudy restytucji – ze szczególnym uwzględnieniem Małopolski”. Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 24 kwietnia 2025 r. o godz. 18:00 w tarnowskim Ratuszu. Wstęp jest wolny, liczba miejsc ograniczona.Dr Magdalena Ogórek – dziennikarka, prezenterka telewizyjna i autorka książek historycznych – od lat zajmuje się tematyką zagrabionych przez Niemców dzieł sztuki oraz ich restytucją. W swoim dorobku ma m.in. publikacje: „Lista Wächtera. Generał SS, który ograbił Kraków” i „Kat kłania się i zabija. Wächter-Heydrich-Menten”. Jej najnowsza książka „Król Olch” jest rodzajem śledztwa historyczno-dziennikarskiego, w którym autorka analizuje losy dwóch niemieckich oficerów z okresu II wojny światowej: Ottona von Wächtera, gubernatora dystryktów krakowskiego i Dystryktu Galicja, odpowiedzialnego za grabież polskiego dziedzictwa kulturowego oraz Wilma Hosenfelda, oficera, który uratował Władysława Szpilmana, wybitnego artysty, którego losy zostały przedstawione w filmie „Pianista”.W czasie II wojny światowej niemieccy okupanci prowadzili systematyczną i zorganizowaną grabież polskiego dziedzictwa kulturowego. Szacuje się, że z terenów Polski zostało zrabowanych, zarówno z muzeów, jak i z kolekcji prywatnych, ponad pół miliona dzieł sztuki. Zniszczeniu, rozproszeniu lub grabieży uległy zbiory ponad 700 muzeów, bibliotek i archiwów, co miało katastrofalne skutki dla polskiego dziedzictwa kulturowego. 
Reklama
Wyjątkowy lokal do wynajęcia – 130 m² | 3950,00zł | Centrum Tarnowa Wyjątkowy lokal do wynajęcia – 130 m² | 3950,00zł | Centrum Tarnowa Cena: 3950 PLNPRESTIŻ | STYL | HISTORIA Wyjątkowy lokal do wynajęcia – 130 m² | Centrum Tarnowa Zabytkowa kamienica | Sztukateria | Drewniane podłogi | Wysokie sufity Idealne dla kancelarii, firm, przedstawicielstw • 3 gabinety • recepcja • kuchnia z AGD • łazienki z prysznicem • klimatyzacja, ogrzewanie gazowe Cena promocyjna: 3950 zł/mies. (tylko przy podpisaniu umowy do 30.04.2025) Agent odpowiedzialny Edyta Tomaszewska-Beściak 516-179-155 BEŚCIAK NIERUCHOMOŚCIMieszkanie do wynajęcia w okolicach parku Strzeleckiego, ul. Legionów 28 na parterze. Mieszkanie do wynajęcia w okolicach parku Strzeleckiego, ul. Legionów 28 na parterze. Cena: 2000 PLNMieszkanie do wynajęcia w okolicach parku Strzeleckiego, ul. Legionów 28 na parterze. 2 pokoje, po kapitalnym remoncie, całkowicie umeblowane i wyposażone w sprzęt. Najem okazjonalny. Okres najmu min 1 rok. Koszty: * odstępne 2000 zł, czynsz przy jednej osobie 633 zł, w tym ogrzewanie, woda śmieci i administracja * kaucja 3000 zł Wolne od zaraz!!!Do wynajęcia kawalerka przy  ul. Szujskiego Do wynajęcia kawalerka przy ul. Szujskiego Cena: 1200 PLNDo wynajęcia kawalerka zlokalizowana Tarnowie ul. Szujskiego 40. Do wynajęcia mieszkanie na parterze w niskim 4 piętrowym bloku, w pełni wyposażone i umeblowane. Piwnica do dyspozycji, karta parkingowa na 1 samochód. Koszty 1200zł odstępne, 450zł czynsz 1 osoba, media prąd i gaz wg liczników, kaucja zabezpieczająca 1500zł, minimalny czas najmu 6 miesięcy. Najem okazjonalny. Treść niniejszego ogłoszenia nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego. Od A Do Z Nieruchomości ul. Krakowska 17, Tarnów Agnieszka Zając Tel: 668 804 983
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 13°C Miasto: TARNÓW

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje unijne dla firm MŚP
Reklamadotacje unijne dla firm MŚP
Reklama