- Co nam to da? Przede wszystkim to zmiana w sposobie nauczania – to nie będzie radykalna zmiana, rewolucja – to będą wprowadzane dodatkowe elementy, które już też żeśmy do tej pory w szkole mieli wprowadzone i które żeśmy w czasie lekcji realizowali. Dodatkowa jest bardzo ważna rzecz. To jest to wsparcie finansowe, 90 tysięcy złotych na zakup pomocy dydaktycznych – wyjaśniała Robert Wadycki, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Skrzyszowie.
Jak się okazuje szkoła w Skrzyszowie to jedna z najlepszych placówek w Małopolsce. Spośród wszystkich zgłoszonych do projektu szkół, skrzyszowska podstawówka znalazła się na 3 miejscu w trakcie oceny prowadzonych działań.
- Ogromne wyróżnienie, bardzo się z tego cieszymy, ponieważ automatyka, robotyka, programowanie są zdecydowanie teraz na topie i chcemy uczyć, zaszczepiać to już u najmłodszych i dawać im w przyszłości większe szanse – dodawał wójt gminy Skrzyszów, Marcin Kiwior.
Stworzenie szkół modelowych to efekt pandemii COVID-19, ale też dążenie do dostosowania kształcenia do obecnych potrzeb gospodarki. Nad projektem ma czuwać Małopolskie Laboratorium Edukacji Cyfrowej HUMINE.
- W tych szkołach planujemy dokonać transformacji cyfrowej. Przez ostatnie wiele miesięcy w szkołach odbywało się nauczanie zdalne. Zarówno nauczyciele jak i uczniowie nabyli pewnie umiejętności z zakresu obsługi narzędzi cyfrowych. Też nabyli odpowiednie kompetencje, umiejętności. Nie chcielibyśmy jako Zarząd Województwa Małopolskiego, jako samorząd, stracić tego doświadczenia – wyjaśniała Marta Malec-Lech z Zarządu Województwa Małopolskiego.
Wybranie Szkoły Podstawowej nr 1 w Skrzyszowie na placówkę modelową zachęca gminę do dalszych działań mających na celu podnoszenie poziomu edukacji w miejscowych szkołach.
- To jest dopiero początek. My chcemy dalej się rozwijać. Jeżeli będzie taka potrzeba, będę też prosił radę gminy, żeby dodatkowe środki skierować i już nie tylko z jednej szkoły, ale w całej gminie dokształcać dzieci i młodzież – deklarował Marcin Kiwior, wójt gminy Skrzyszów.
Dodajmy, że na terenie województwa małopolskiego wyłoniono 22 szkoły, które staną się wzorcowymi. Projekt trwać ma dwa lata. W trakcie podpisania umowy w Skrzyszowie Marta Malec-Lech z Zarządu Województwa Małopolskiego podkreślała, że w przyszłości samorząd wojewódzki zamierza zwiększyć liczbę szkół modelowych.