– Dzisiejsze spotkanie to przede wszystkim oddanie hołdu wszystkim rolnikom, którzy działali i tworzyli struktury solidarności rolniczej w roku 1980,1981 i kontynuowali tę działalność opozycyjną, podziemną do 1989 rok u i właśnie dzisiejsza obecność prezesa IPN-u, parlamentarzystów i gości pokazuje, że historia jest żywa, trzeba ją kontynuować i pokazywać, bo stąd wywodzi się geneza wolnej, sprawiedliwej Polski.
Prezentowane plansze ukazują zarówno solidarność pracowniczą, która powstała w Gdańsku po strajkach w stoczni oraz solidarność, która funkcjonowała na wsi nazwana "zieloną solidarnością".
Zaproszeni goście podkreślali, że dzięki takim inicjatywom udaje się zainteresować historią nie tylko starsze pokolenia, ale i młodzież.
– Wystawa jest bardzo ważna, bo może pokazać młodym ludziom jak wyglądała przeszłość, jeśli chodzi o walkę, współpracę solidarności rolniczej z tą, która walczyła w wielkich miastach. Rolnicy odegrali naprawdę wielką rolę w tym jak dzisiaj wygląda polska wieś.
Na ten moment wystawa jest prezentowana wewnątrz zakliczyńskiego ratusza, ale jak mówi burmistrz - ekspozycja będzie się przemieszczać m.in. na Rynek w części przylegającej do Urzędu Miejskiego. Dodajmy, że w najbliższych miesiącach z wystawą będą mogli się zapoznać mieszkańcy Siedlec, Lublina, Chełma, Zamościa, Tomaszowa Lubelskiego.