Fotowoltaika to już nie tylko moda – energia elektryczna wytwarzana z odnawialnych źródeł energii staje się standardem
Oczywiście daleko jeszcze do sytuacji, w której większość wytwarzanego prądu elektrycznego w Polsce będzie pochodzić ze słońca, elektrowni wiatrowych czy innych przyjaznych środowisku sposobów, jednak z roku na roku panele fotowoltaiczne czy elektrownie wiatrowe zyskują na popularności. Jest to szczególnie widoczne w przypadku fotowoltaiki, na którą w Kraju nad Wisłą panuje obecnie boom. Szeroki wybór ofert firm zajmujących się sprzedażą, montażem czy doradztwem związanym z panelami fotowoltaicznymi sprawiły, że instalacje wykorzystujące energię słoneczną do produkcji prądu elektrycznego zyskały na popularności.
Tego typu rozwiązania dobrze współgrają z pompą ciepła czy instalacjami solarnymi (kolejno ogrzewanie i produkcja c.w.u.), dlatego stają się nieodzownym elementem nowego budownictwa, które w dużej mierze opiera się o wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, a co za tym idzie, trosce o środowisko. Choć panele fotowoltaiczne montuje się głównie na dachach, nic nie stoi na przeszkodzie, by umieścić je na poziomie specjalnych stelażach przytwierdzonych do ściany budynku. Prostota montażu sprawia, że fotowoltaika Tarnów współgra z różnymi rodzajami domów, a całe okablowanie i osprzęt mające na celu zamienić zgromadzony w ogniwach fotowoltaicznych prąd stały na przemienny można łatwo zaadaptować do już istniejącej sieci energetycznej.
Czy fotowoltaika się opłaca? Sprawdź, co można zyskać, montując panele fotowoltaiczne
Do głównych zalet fotowoltaiki należy przede wszystkim możliwość wykorzystywania niemal niewyczerpanego źródła energii, jakim jest słońce. Paliwa kopalne, oprócz tego, że ich wykorzystanie szkodzi środowisku, powoli się kończą, a w pewnym momencie ich zasoby całkowicie ulegną wyczerpaniu. W przypadku słońca nam to nie grozi, dlatego kluczowe jest wdrożenie technologii i systemów pozwalających na wykorzystanie jego energii.
Choć samo kupno paneli i późniejszy montaż instalacji fotowoltaicznej wiąże się ze sporymi wydatkami, inwestycja ta zwraca się w kilka, kilkanaście lat (zależnie od zapotrzebowania na energię elektryczną). Po tym czasie inwestor może cieszyć się zerowymi opłatami za prąd elektryczny, a sama wartość nieruchomości znacząco wzrasta, co będzie miało duży wpływ przy sprzedaży. Warto również dodać, że ze względu na rosnącą popularność fotowoltaiki, koszty związane z kupnem czy montażem paneli systematycznie maleje, a na rynku pojawiają się nowe rozwiązania oferujące większą moc. Pojawiły się również przedsiębiorstwa oferujące doradztwo w kwestii zakupu paneli fotowoltaicznych dla firm – skorzystanie z ich usług pozwoli szybko i bezproblemowo zainstalować adekwatne moduły, które w dłuższej perspektywie pozwolą uniezależnić się od energii dostarczanej przez elektrownie.
Instalacja fotowoltaiczna generuje nadwyżki prądu, które należy odprowadzać do ogólnej sieci elektrycznej. To, ile dokładnie prądu oddano, monitoruje licznik dwukierunkowy. Na podstawie jego wskazań inwestor rozlicza się z lokalnym dostawcą energii elektrycznej, jednak warto podkreślić, że w przypadku mniej słonecznych dni możliwe jest odebranie części nadwyżek, płacąc tym samym niższe rachunki.
Dotacje i dofinansowania na fotowolatikę
Obecnie realizowanych jest kilka różnych programów mających odciążyć inwestorów z części kosztów związanych z zakupem i montażem paneli fotowoltaicznych. Do najpopularniejszych należą:
- Ulga termomodernizacyjna;
- Agroenergia;
- Czyste powietrze;
- Energia plus.
W przypadku fotowoltaiki dla firm możliwe są tylko dotacje pochodzące ze środków regionalnych, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by koszty związane z instalacją wykorzystującą słońce do produkcji energii elektrycznej, doliczyć do wydatków związanych prowadzeniem działalności.