- Projekt polegał na tym, że najpierw musieliśmy wykazać tym, co już szkoła zrobiła, co osiągnęła. My stawialiśmy, na takie przedmioty, wprowadziliśmy programowanie przy współpracy z Urzędem Gminy gdzie dostaliśmy dodatkowe godziny na takie zajęcia. I już była robotyka z programowaniem, dzieci się bawiły klockami. Był program w Tarnowie "programujeMY tarnowski" i myśmy też w tym uczestniczyli, dostaliśmy specjalne klocki. Nauczyciele byli przeszkoleni – wyjaśniał Robert Wadycki dyrektor SP 1 w Skrzyszowie.
Wybranie placówki na szkołę modelową to nie tylko wyróżnienie dla samej szkoły i jej społeczności, ale również dla gminy. Dzięki takim działaniom być może w przyszłości absolwenci tej szkoły będą pionierami w dziedzinie programowania czy robotyki.
- Kształcenie w tym kierunku ma przyszłość. Szkoły wszystkie i to nie tylko te na terenie gminy Skrzyszów powinny w tym kierunku dążyć, by się nie okazało tak, że w przyszłości nie będziemy mieli kadr, które potrafią obsłużyć dane miejsce w cyfryzacji, w rozwoju globalnym świata, w którym jesteśmy. To jest szczególnie istotne. Tym bardziej szacunek należy się dla społeczności tej szkoły, że potrafili to już wdrożyć i widząc tę przyszłość, wdrażają to dalej – dodawał wójt gminy Skrzyszów, Marcin Kiwior.
To spore wyróżnienie, bo na terenie województwa ma być tylko 22 takie placówki.
- Na terenie Małopolski powstanie 22 szkoły modelowe. Każda szkoła będzie usytuowana w powiecie na terenie województwa – mówiła Marta Malec-Lech z Zarządu Województwa Małopolskiego.
Szkoły modelowe będą podlegać pod Małopolskie Laboratorium Edukacji Cyfrowej HUMINE z siedzibą w Tarnowie. Ta nowa instytucja województwa małopolskiego ma objąć kompleksowym wsparciem szkoły wzorcowe w zakresie ich transformacji cyfrowej. Projekt ma trwać do 2023 roku.
- My zbliżamy się w tej chwili do takiej rzeczywistości, w której coraz większe znaczenie w przemyśle będzie odgrywała robotyzacja i automatyzacja – mówił Krzysztof Głomb koordynator programowy Centrum Humine.
W Szkole Podstawowej nr 1 w Skrzyszowie już teraz zajęcia z programowania i robotyki prowadzone są w sposób praktyczny. Uczniowie w trakcie lekcji konstruują roboty i uczą się nimi sterować.
- Będziemy jeszcze bardziej się rozwijać. Bo to jest bardzo ważne, żeby nie stanąć w miejscu. I też nie może być tak, że robimy coś z doskoku. Dzisiaj programowanie za parę dni tygodni czy lat i coś będziemy robić innego – nie. Trzeba kontynuować powoli, żeby wszyscy uczniowie przeszli ten cały proces – dodawał dyrektor SP 1 w Skrzyszowie.
Dodajmy, że Szkoła Podstawowa 1 w Skrzyszowie po tym jak zakwalifikowała się do programu województwa małopolskiego otrzyma dotację w wysokości 90 tysięcy złotych na zakup nowoczesnych urządzeń cyfrowych, programów i pomocy dydaktycznych.
Dodajmy, że cały projekt realizowany jest w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej - Pakiet Edukacyjny.