- W punkcie konsultacyjnym dyżurują osoby przygotowane do przyjęcia zgłoszenia, czyli pochylenia się nad problemem. Czy to problemem rodziny, czy bezpośrednio osoby zainteresowanej – wyjaśniał Jacek Skrobot, kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego.
- Jeśli są osoby, które nie są jeszcze objęte leczeniem i coś się wydarzyło i te osoby nie widzą gdzie się zwrócić po pomoc to mogą zadzwonić, uzyskać poradę co dalej zrobić. W punktach koordynacyjno-zgłoszeniowych pracują specjaliści, którzy po ocenie stanu psychicznego, funkcjonowaniu pacjenta, są w stanie pomóc dobrać rodzaj opieki, jaka jest zasadna na danym etapie – dodawała lek. Ines Szczepańska z Centrum Zdrowia Psychicznego w Szpitalu Wojewódzkim w Tarnowie.
Punkt Zgłoszeniowo-Koordynujący jest w stanie diagnozować pacjentów i udzielać im pomocy adekwatnej do ich stanu psychicznego.
- Jeśli ktoś ma tak głęboki kryzys, że wymaga nagłego leczenia, to nasz ośrodek ma możliwość konsultacji i przekierowania od razu do oddziału stacjonarnego. Jeśli są to osoby, które wymagają tylko wsparcia – czyli drugi biegun – i wiedzy, psychoedukacji, to też uzyskają taką pomoc - tłumaczyła lek. Ines Szczepańska z Centrum Zdrowia Psychicznego w Szpitalu Wojewódzkim w Tarnowie.
Pomoc można też uzyskać w sprawie osoby bliskiej, u której podejrzewany jest kryzys psychiczny. Jak wyjaśniają specjaliści z Centrum Zdrowia Psychicznego w obecnych czasach duży wpływ na zdrowie psychiczne społeczeństwa ma też COVID-19 i pandemia koronawirusa.
- COVID-19 i jego rozległości nikt nie przewidział i tutaj mamy do czynienia z szeregiem nowych zjawisk. Takich jak zjawiska związane przede wszystkim z lękiem przed niepoznanym, lękiem antycypacyjnym czy lękami egzystencjalnymi - dodawał Jacek Skrobot, kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego.
Dodajmy, że z punktu Zgłoszeniowo-Koorydynującego mogą skorzystać pełnoletni pacjenci z terenu miasta Tarnowa. Punkt działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00 pod nr tel. 14 631 51 35.