Wśród rozwiązań architektonicznych, które ożywiają i dynamizują przestrzeń domu, jednym z najwdzięczniejszych jest antresola. Wyposażone w nią projekty domów dają pole do niebanalnych pomysłów aranżacyjnych, stąd chętnie wybierane są przez Inwestorów pragnących, by ich dom zaskakiwał oryginalnością i niepowtarzalnością wystroju. Antresola jest tym elementem we wnętrzu, do którego bardzo szybko się przyzwyczajamy i trudno nam wyobrazić sobie, by jej zabrakło – jest bezcennym miejscem ekspozycji oświetlenia, a prowadzące do niej schody i balustrady bywają wielką ozdobą domu, zwłaszcza gdy towarzyszą im ciekawe aranżacje roślinności, dla których jest znakomitą bazą. Te oraz inne zalety domów z antresolą można przeanalizować dzięki wizualizacjom wnętrz do gotowych projektów domów, które proponuje Pracownia ARCHON+.
Teatralizacja przestrzeni w dużych domach
Walorem dużego domu z antresolą jest nadanie jego wnętrzu nieco teatralnego charakteru poprzez dwupoziomowość przestrzeni. To idealny sposób, by wzmocnić efekt wizualny we wnętrzach willi lub rezydencji. Usytuowanie antresoli w funkcji korytarza nad salonem i jadalnią czyni z nich scenę życia domowego, doskonale widoczną z poziomu górnego. Aby wydobyć maksimum urody z tego rodzaju wnętrza, należy je starannie i w przemyślany sposób oświetlić. Im wyższe okna, tym lepiej, ale też i sztucznym światłem można bardzo wiele zdziałać. Oto bowiem wysoka część salonu okolonego antresolą daje możliwość wykorzystania dużych, rozbudowanych, efektownych lamp. W niższych pomieszczeniach mogłyby się one wydawać przytłaczające, jednak nie tu, gdzie wysoki sufit pozwala na odważne rozwiązania aranżacyjne. Jeżeli odpowiada nam stylistyka loftu, wybierzmy szyny z reflektorami, które nadadzą wnętrzu surowy, minimalistyczny rys. Idąc innym tropem, możemy zastosować lampy wiszące o aluminiowych kloszach dopasowanych kolorystycznie do pozostałych elementów wystroju wnętrza. Wisząc na długich kablach, lampy te skutecznie oświetlą reprezentacyjną część salonu i zaakcentują jego centralny charakter. Praktyczna i efektowna będzie w tym miejscu także nowoczesna lampa z regulacją pozycji klosza umocowanego na trzech kablach. Dla Inwestorów, którym najbliższe są trendy klasyczne, szerokie otwarcie drugiej kondygnacji nad salonem pozwoli na ozdobienie wnętrza stylowym żyrandolem.
Nieoczywiste rozplanowanie wnętrza
Projektanci, tworząc projekty domów, często stawiają na antresolę także wówczas, gdy chcą otworzyć przestrzeń małych domów. Optycznie powiększa ona ich wnętrze. Może spełniać funkcję holu drugiej kondygnacji, bywa też często aranżowana jako strefa rodzinnego relaksu. To znakomite miejsce na kącik kawowy, bibliotekę, doskonale sprawdza się także jako gabinet do pracy. Antresolę można również zaaranżować pod kątem dzieci, dla których spełniać może funkcję pokoju zabaw.
Wysoki sufit, który towarzyszy antresoli usytuowanej nad salonem w małym domu, daje w nim wrażenie przestronności i elegancji wnętrza. Co więcej, układ funkcjonalny poszczególnych pomieszczeń wzbogacony antresolą staje się mniej schematyczny. Efekt ten podkreślą oryginalne akcenty wystroju, wśród których znakomicie sprawdzą się lampy i instalacje świetlne. Odpowiednie rozłożenie światła jeszcze bardziej powiększy optycznie nasz dom i wytworzy w nim wyjątkowy nastrój. Jeżeli antresola stanowi domowe zacisze, możemy tam postawić na dyskretne oświetlenie punktowe, a jeśli spełnia funkcję korytarza drugiej kondygnacji, mamy całą gamę rozwiązań do dyspozycji. Znakomicie prezentują się mniejsze lampy wiszące obok siebie w szeregu, których rozmieszczenie można analizować na wizualizacjach prezentowanych na stronie ARCHON+. Ukazane tam rozwiązania poddają szereg pomysłów, jak nadać wnętrzu charakter za pomocą przemyślanego oświetlenia. A w efekcie móc później obserwować z antresoli, co dzieje się na dole i mieć doskonałą perspektywę na centrum życia rodziny skupione w blasku światła.
Więcej inspiracji na www.archon.pl