17 maja to data szczególna, bowiem w 1990 roku z Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób Światowej Organizacji Zdrowia wykreślono homoseksualizm. Na pamiątkę tego wydarzenia ustanowiono Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii. Związek Miast Polskich zaapelował do samorządów, aby w tym dniu włączyły się w akcję „LGBT+ ja” i Tarnów pozytywnie odpowiada na ten apel.
- Włączamy się w akcję „LGBT+ ja”, organizowaną z myślą o młodych ludziach, którzy w swoim otoczeniu prawdopodobnie mają osoby LGBT+. Na zaproszenie Związku Miast Polskich mówimy o akcji Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, bo przemoc i dyskryminacja to wciąż nasza rzeczywistość. Chcemy by Tarnów był miastem, gdzie nie ma miejsca na nienawiść, by był miejscem znanym z tolerancji, miejscem dialogu, miejscem znanym z otwartości na innych i miejscem wsłuchiwania się w bardzo różne głosy – mówi prezydent Roman Ciepiela. - Celem akcji „LGBT+ ja” jest zachęcenie młodych ludzi do wyrażania wsparcia dla swoich rówieśników i reagowania na przemoc. Ale projekt ten jest kierowany także do dorosłych: rodziców, nauczycieli, wszystkich tarnowian. Z badań Kampanii Przeciw Homofobii jasno wynika, że ogromna większość dzieci LGBT+ nie znajduje akceptacji w swoich rodzinach. Także szkoły bardzo często nie tworzą przyjaznego środowiska.
17 maja w Tarnowie odbywać się będą m.in. akcje o charakterze edukacyjnym, promujące wiedzę o dzieciach i młodzieży dotkniętych nietolerancją, będą wykłady i prezentacje dla pedagogów, psychologów szkolnych, tarnowianie zostaną zaproszeni na działania artystyczne o tolerancji i różnorodności, przygotowane przez młodych twórców, będzie promowany telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111.
Trwająca od lutego kampania „LGBT+ja” Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę podejmuje problem przemocy wobec nieheteronormatywnych i transpłciowych nastolatków, którym owa przemoc towarzyszy właściwie wszędzie: w szkole i w domu, w miejscach publicznych, w wulgarnych hasłach wypisanych na murach, hejterskich komentarzach w internecie… Fundacja zwraca uwagę, że jest to efektem m.in. zaniedbań w zakresie edukacji antydyskryminacyjnej i seksualnej, podsycania postaw homofobicznych oraz częstego braku reakcji na krzywdę osób LGBT+.
- Złe i okrutne słowa, na które nikt nie reaguje, brak działań profilaktycznych, granie kartą homofobii dla interesów politycznych stopniowo tworzą coraz większą przestrzeń dla aktów agresji i innych form dyskryminacji. Obojętność i brak dyskusji na temat praw mniejszości stają się de facto przyzwoleniem na krzywdę, również dzieci i młodzieży – mówi dr Monika Sajkowska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Problem jest na tyle istotny, iż w 2018 roku pojawiła się oddolna inicjatywa zorganizowania rankingu szkół LGBT+, który ma pomóc uczniom w wyborze przyjaznej, bezpiecznej i otwartej szkoły średniej. W tym roku ranking ma zasięg ogólnopolski, jego wyniki poznamy na początku czerwca. Szkoły można zgłaszać pod adresem https://maparownosci.pl.
Źródło: UMT