- Mam nadzieje, że pan prezydent stopniowo będzie te inwestycje odmrażał, bo to zły sygnał dla mieszkańców, że te priorytety, które oni wybrali w głosowaniu, są nie priorytetami, tylko inwestycjami drugiej kategorii, to nie powinno mieć miejsca. Powinno być sukcesywnie realizowane, skoro mieszkańcy zdecydowali w budżecie obywatelskim, to moje zdanie jest takie, że powinniśmy te projekty realizować - mówi Jakub Kwaśny, przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie.
- Takie zamrażanie to podcinanie skrzydeł ostatnim społecznikom, którzy w Tarnowie jeszcze działają, jeszcze im się chce i to mówię zarówno o tych, co tworzyli, głosowali na projekty do budżetu obywatelskiego, ale również o radach osiedlowych, które już w tamtym roku zostały pozbawione 75% środków. Niewiele mogły zrobić. W tym roku obawiają się też, że niewiele zrobią, a to nie jest droga do budowania społeczeństwa obywatelskiego, tylko to jest zaprzeczenie jakimkolwiek ideą tworzenia miasta dla mieszkańców - mówi Mirosław Biedroń, radny Rady Miejskiej w Tarnowie.
Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej radni podjęli uchwałę w sprawie apelu do prezydenta w spawie finansowania Budżetu Obywatelskiego.
- Mam nadzieję, że ta siła, tą, którą pokazaliśmy siła radnych, spowoduje, że prezydent jeszcze raz popatrzy na to, czy rzeczywiście warto tutaj szukać oszczędności i warto decydować tak naprawdę o tym, że społecznicy w Tarnowie powiedzą, "tu nie warto już cokolwiek, robić nie ma sensu, w Tarnowie nie da się" - dodaje Mirosław Biedroń
Przypomnijmy, że tarnowianie na projekty z budżetu obywatelskiego na rok 2021 mogli głosować w grudniu ubiegłego roku. W sumie oddanych zostało 4395 głosów.
- Największym zainteresowaniem cieszyły się Międzyosiedlowe Centra Aktywności Senioralnej. Pozostałe projekty przyjęte do realizacji, to przede wszystkim budowa boiska przy Szkole Podstawowej nr 14, bezpieczny plac zabaw w Mościcach czy Strefa Rozwoju Aktywności Terlikówka etap II. W tym roku na realizację projektów wybranych realizacji miasto przeznaczy 4 miliony 266 tysięcy złotych - mówi Lucyna Bielatowicz, dyrektor wydziału Komunikacji Społecznej UMT
Zdaniem Jakuba Słowika z Międzyosiedlowych Centrów Aktywności Senioralnych, seniorzy potrzebują kontaktu i socjalizacji, a centra to nie tylko miejsca spotkań, ale także warsztaty i rozwijanie swoich pasji.
- Czekamy, czekamy, wiadomo, że jest teraz czas epidemii, więc teraz nie ma mowy o spotykaniu się. Mamy nadzieje, że po tym czasie epidemii seniory będą mogli wrócić do centrów, że to zamrożenie tych pieniędzy jest zamrożeniem czasowym i podlega jakiemuś odmrożeniu - mówi Jakub Słowik z Międzyosiedlowych Centrów Aktywności Senioranlnej
Dodajmy, że zwycięskie projekty z tegorocznej edycji powinny zostać zrealizowane w 2021 roku. Jednocześnie część projektów z budżetu obywatelskiego z roku 2020 wciąż nie zostało wykonanych.