Dlaczego mamy alergie?
W wyniku przedostania się alergenu do organizmu, układ odpornościowy jest pobudzany i uwalnia histaminę, która ma nas „bronić” przed potencjalnym niebezpieczeństwem.
Jest to oczywiście reakcja nieprawidłowa, niewspółmierna do zagrożenia, która w wielu przypadkach jest uwarunkowana genetycznie nadmierną produkcją przeciwciał.
Co najczęściej alergizuje?
- pyłki roślin,
- roztocze kurzu domowego,
- białka obecne w ślinie, naskórku i moczu zwierząt domowych.
Organizm może na alergen zareagować różnie: przez kichanie i wodnisty katar, po zapalenie spojówek, czy nawet trudności z oddychaniem.
O ile łatwiejsze jest unikanie takich alergenów, jak kurz czy sierść, o tyle sprawa jest utrudniona w przypadku pyłków – stąd warto wiedzieć co teraz pyli i kwitnie.
Co pyli w kwietniu i maju?
W kwietniu intensywnie pylą takie drzewa jak:
- brzoza,
- wierzba,
- grab,
- topola,
- wiąz,
- jesion,
- dąb,
- buk.
Poza drzewami w kwietniu zaczyna pylić rzepak oraz wyczyniec łąkowy, jedna z najwcześniej pojawiających się traw.
W maju wciąż mocno pylą dąb, brzoza, grab i buk, a dodatkowo:
- sosna,
- czarny bez,
- platan.
Maj to również miesiąc, w którym z hibernacji budzą się trawy, zboża (zwłaszcza silnie alergizujące żyto), chwasty, kwiaty i zioła.
Ochrona przed pyłkami
- Obserwuj prognozy pylenia, korzystaj z aplikacji dla alergików i kalendarza pylenia, np. w serwisie Homespot.pl.
- Po powrocie z zewnątrz zmień ubranie, bierz prysznic po każdym spacerze.
- W bezdeszczowe, suche dni unikaj wietrzenia pomieszczeń.
- Nie odwiedzaj miejsc o wysokim stężeniu pyłków, np. parków miejskich.
- Nie susz prania na zewnątrz.
- W mieszkaniu stosuj odpowiedni nawilżacz ewaporacyjny.
Ewaporacja na alergię
Nie tylko oczyszczacz powietrza ma kluczowe znaczenie w profilaktyce alergicznej. Osoby zmagające się z alergią muszą uważać na problem suchego powietrza, które nasila objawy alergii.
Jeśli wilgotność powietrza w mieszkaniu spada poniżej 40% alergeny przemieszczają się swobodniej, z łatwością dostając się do organizmu. Pojawia się też zagrożenie rozwojem infekcji górnych dróg oddechowych.
Odpowiednia wilgotność powietrza sprawia, że błony śluzowe nosa nie wysychają i mogą zatrzymywać szkodliwe dla alergików zanieczyszczenia.
Ewaporacja to naturalna i zdrowa metoda nawilżania powietrza. Nawilżacz ewaporacyjny nie niesie ryzyka przewilżenia, ograniczając swoją wydajność w momencie, gdy wilgotność powietrza w pomieszczeniu osiągnie poziom 60%.
Dodatkowo nawilżacz ewaporacyjny potrafi częściowo oczyszczać powietrze z pyłków, co ma niebagatelne znaczenie dla alergików w sezonie pylenia.